Cez Nord Stream 1 tečie stále menej plynu, zvýšili sa dodávky Transgasom cez Slovensko

Dodávky ruského plynu prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 do Nemecka dnes v súlade s pondelňajším oznámením ruskej spoločnosti Gazprom klesli. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že firma dodáva do Európy dodáva plynu, koľko je len možné a nutné – vo väčších dodávkach mu podľa neho zabránili európske sankcie, ktoré oneskorili opravu turbíny pre plynovod. Hovorca nemeckej vlády hovorí o mocenskej hre, argument s turbínou odmieta.
Podľa stránok Gazpromu pritieklo do Nemecka medzi ôsmou a deviatou hodinou množstvo zodpovedajúce 17 miliónom kWh, medzi 6. a 7. to pritom bolo ešte viac ako 27 miliónov. Rusko možno pošle viac plynu cez Slovensko.
Plán znížiť dodávky Nord Streamom 1 od stredy z doterajších 40 % v pondelok o polovicu – teda na pätinu, oznámila ruská plynárenská spoločnosť Gazprom. Tá krok zdôvodnila technickými problémami s turbínami, ktoré podľa nej súvisia so sankciami uvalenými Západom na Moskvu. Na zajtra je podľa stránok Nord Streamu 1 v pláne len zhruba 14 miliónov kWh za hodinu.
Podľa údajov prevádzkovateľa Eugas Gazprom na stredu zároveň zarezervoval výrazne väčšiu kapacitu na plynovode Transgas, ktorým prúdi ruský plyn do Nemecka a Rakúska cez Slovensko a Ukrajinu. Cez hraničný bod Veľké Kapušany by malo prúdiť 68,6 milióna metrov kubických plynu, kým v utorok to ešte bolo iba 36,8 milióna kubických metrov.
Také množstvo by mohlo nahradiť výpadok dodávok plynu cez Nord Stream 1. Rezervácia dodatočnej kapacity ešte neznamená, že Gazprom skutočne pošle plynovodom viac plynu. Tomu, že by to tak mohlo byť, napovedá aj fakt, že prevádzkovateľ ukrajinskej časti potrubia TSOU sa v utorok sťažoval, že Gazprom v ňom bez varovania zvýšil tlak.
Maximálna kapacita Nord Streamu 1 je až 167 miliónov metrov kubických denne. Gazprom v polovici júna znížil objem dodávok na 67 miliónov metrov kubických, teda asi na 40 % kapacity. Vtedy to zdôvodnil technickými problémami v súvislosti s kompresorovou turbínou, ktorú partnerská nemecká spoločnosť Siemens Energy poslala do Kanady na opravu a kvôli sankciám mala problémy s jej vrátením.

Námestník šéfa Gazpromu Vitalij Markelov dnes spomenul, že podnik od Siemensu turbínu stále nedostal. Siemens Energy v reakcii na tieto slová uviedol, že Gazprom najprv musí poskytnúť colné dokumenty, ktoré by dovoz turbíny do Ruska umožnili. „Doprava turbíny by mohla začať okamžite. Nemecké úrady poskytli všetky dokumenty potrebné na export. To, čo chýba, sú však colné dokumenty pre dovoz do Ruska. Tie musí ako zákazník zaistiť Gazprom,“ dodal nemecký podnik.
Hovorca Kremľa podotkol, že Gazprom dodáva toľko plynu, koľko je možné. „Gazprom bol a zostáva spoľahlivým garantom všetkých svojich záväzkov, ale nemôže zaručiť dodávky, kým zahraničnému zariadeniu nemohol byť kvôli európskym sankciám poskytnutý servis,“ povedal.
Nemecká vláda dnes uviedla, že vzala na vedomie ďalšie zníženie dodávok plynu od Gazpromu a konštatovala, že ruská firma nedodržiava zmluvné záväzky. Podľa vlády nie je problém turbínu Rusku vrátiť. „Toto je mocenská hra,“ povedal hovorca nemeckej vlády na tlačovej konferencii v Berlíne.
Neistá situácia s dodávkami prispieva k rastu cien zemného plynu. Cena suroviny pre európsky trh s dodaním v auguste vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku dopoludnia pridávala aj 12 %, od začiatku týždňa tak vzrástla o viac ako tretinu a bola na ceste k najvyššiemu záveru od začiatku ruskej operácie na Ukrajinu. Popoludní rast zmiernil na necelé percento a cena sa pohybovala nad 201 eurami za MWh.

Zníženie dodávok na pätinu kapacity Nord Streamu 1 spôsobí, že napojené krajiny nebudú schopné plniť svoje ciele pri doplňovaní zásobníkov pred zimou. Preto sa štáty EÚ v utorok dohodli na pravidlách obmedzenia spotreby plynu pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu. EÚ opakovane obvinila Rusko, že sa uchyľuje k energetickému vydieraniu.
Cena elektriny na burze zároveň v stredu ráno prelomila historickú hranicu 376 eur za MWh. Ceny podľa pozorovateľov ťahá nahor zdražujúci zemný plyn. Cena plynu pre európsky trh s dodaním v auguste v TTF okolo stredajšej pol desiatej ráno vyskočila o 14 % na viac ako 228 eur za MWh. Pred rokom stál rovnaký objem plynu v TTF zhruba 22 eur.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár