Africké štáty sťahujú z trhu detské medikamenty Johnson & Johnson

Foto: © Mario Tama / Getty Images / AFP

Keňa nasledovala Nigériu a stiahla dávku sirupov proti kašľu s tým, že obsahuje smrteľné toxíny.

Kenský regulátor pre lieky oznámil, že sťahuje dávku detského sirupu proti kašľu Johnson & Johnson (JNJ), Benylin Pediatric, kvôli obavám, že výrobok obsahuje neprijateľné množstvo potenciálne smrteľnej toxickej látky.

Kenský úrad pre farmáciu a jedy (PPB) vo štvrtkovom vyhlásení uviedol, že jeho rozhodnutie bolo vyvolané upozornením, že nigérijská Národná agentúra pre správu a kontrolu potravín a liečiv (NAFDAC) stiahla perorálne lieky. Sirup sa tiež používa na liečbu sennej nádchy a iných alergických stavov u detí vo veku od 2 do 12 rokov.

Stiahnutá šarža bola vyrobená spoločnosťou JNJ v Južnej Afrike v máji 2021 a podľa PPB má dátum spotreby do apríla 2024. Existujú obavy, že by mohol obsahovať potenciálne smrteľné hladiny kontaminantu dietylénglykolu.

„PPB radí všetkým farmaceutickým predajniam, zdravotníckym zariadeniam, zdravotníckym pracovníkom a verejnosti, aby okamžite umiestnili produkt do karantény a zastavili distribúciu, predaj, vydávanie alebo používanie produktu,“ uviedol Výbor pre jedy východoafrickej krajiny.

V stredu nigérijský úrad pre reguláciu liekov, NAFDAC, oznámil stiahnutie šarže rovnakého lieku po laboratórnych zisteniach toxicity.

„Laboratórna analýza vykonaná na produkte ukázala, že obsahuje neprijateľne vysokú hladinu dietylénglykolu a zistilo sa, že spôsobuje akútnu orálnu toxicitu u laboratórnych zvierat,“ uviedla NAFDAC vo verejnom oznámení zverejnenom na svojej webovej stránke.

Bolo hlásené, že dietylénglykol spôsobuje bolesť brucha, neschopnosť močiť a akútne poškodenie obličiek, ktoré môže byť smrteľné. Od roku 2022 sa spája so smrťou niekoľkých detí v Gambii, Uzbekistane a Kamerune po tom, čo konzumovali indické sirupy proti kašľu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) African states recall Johnson & Johnson children’s medicine, rt.com, 12.04.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár