Aj keď celý svet, vrátane Varšavy, priznal, že v Poľsku padla ukrajinská raketa, Kyjev to odmieta uznať

Foto: Strana.ua

Hlavnou témou včerajších správ nielen ukrajinských, ale aj mnohých svetových médií bol výbuch rakety na východe Poľska. Ešte predvčerom večer sa v poľských médiách objavili správy, že dve ruské rakety zasiahli areál bývalého poľnohospodárskeho družstva v Przewodówe na východe Poľska, vrátane poškodeného traktora, pričom črepiny naznačujú, že by mohlo ísť o pozostatky bojových rakiet. Tieto správy momentálne rozšírili takmer všetky mainstreamové média a mnohí americkí a európski politici hneď bez okolkov vyhlásili, že boli to ruské rakety – nepotrebovali na to ani fakty, ani dôkazy, ani potvrdenia odborníkov. Klasický prípad, podobných bolo už neúrekom…

Ako na bežiacom pase, vysokopostavení európski politici začali obviňovať Rusko, prízvukovali, že rakety spadli na územie členskej krajiny NATO, niektorí už začali naznačovať, že treba použiť povestný článok 5, najväčšia hystéria vypukla v Poľsku, pobaltských krajinách a Česku, vláda ktorého sa už dávnejšie postavilo do jedného radu s vládami vo Varšave, Vilniuse, Rige a Tallinne.

Moskva síce momentálne reagovala a podčiarkla, že s raketami, ktoré dopadli na poľské územie, nemá nič spoločné, ale v tom hluku a hysterických vyhláseniach európskych politikov ju nik nechcel počúvať – mali už svoju verziu a fakty a dôkazy nepotrebovali. Za oceánom sa tieto nálady rozdelili: časť politikov a odborníkov rovnako, ako v EÚ hromžila na Moskvu, ale druhá časť, trochu prekvapivo zaujala realistickejšiu, triezvejšiu politiku a požiadala, aby bola prešetrená celá vec a závery sa robili až po dôkladnom preverovaní, čo sa vlastne stalo a kto je na víne.

Ruské ministerstvo obrany odmietlo tvrdenia, že ruské rakety padli na poľské územie. V Moskve tieto správy označili, ako úmyselnú provokáciu s cieľom eskalovať situáciu. Tvrdili, že nedošlo k žiadnym útokom na ciele v blízkosti ukrajinsko-poľskej štátnej hranice ruskými prostriedkami ničenia. Najbližší cieľ bol vzdialený vyše 35 km od poľskej hranice a ruské rakety, ktoré trafia presne prakticky na metre, nemohli sa „pomýliť“ o 35 kilometrov. Poukázali aj na to, že trosky, zobrazené na fotografiách z miesta dopadu rakiet, nemajú nič spoločné s ruskými zbraňami.

Ale vo Varšave pokračovali vo vyvolávaní protiruskej hystérie. Ráno ukrajinské média citovali poľské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré znova vyhlásilo, že raketa ruskej výroby zasiahla územie Poľska: „15. novembra 2022 sa uskutočnilo ďalšie masívne hodinové ostreľovanie celého územia Ukrajiny a jej zariadení kritickej infraštruktúry, ktoré uskutočnili ozbrojené sily Ruskej federácie. O 15:40 v dedine Przewodów v Lublinskom vojvodstve padla raketa ruskej výroby, v následku čoho zahynuli dvaja občania Poľskej republiky. V súvislosti s touto udalosťou si minister zahraničných vecí Zbigniew Rau predvolal veľvyslanca Ruskej federácie na ministerstvo zahraničia a požadoval okamžité podrobné vysvetlenie,“ citovali ukrajinské média vyhlásenia poľské ministerstvo.

Fakticky ihneď však priniesli aj opačné /a trochu prekvapivé/ stanovisko spoza oceánu: „Americký prezident Joe Biden povedal lídrom krajín, ktoré sú na samite G20 na Bali, že rakety, ktoré padli v Poľsku,  sotva boli odpálené z Ruska. „Existujú predbežné informácie. Nechcem zatiaľ všetko  povedať, kým neurobíme úplné vyšetrovanie. Je však nepravdepodobné, že by boli rakety odpálené z Ruska,“ citovali ukrajinskí novinári amerického prezidenta a zverejnili aj video z Bidenovho vyhlásenia, že raketu na Poľsko Rusko sotva odpálilo /https://t.me/stranaua/75465/.

Ešte prekvapivejšiu správu uviedla agentúra Associated Press, ktorú citovali niektoré ukrajinské média a ktorá s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov USA uviedla,  že Poľsko zasiahla ukrajinská raketa protivzdušnej obrany. „Traja americkí predstavitelia uviedli, že podľa predbežných odhadov, bola raketa vypálená ukrajinskými jednotkami na blížiacu sa ruskú raketu počas masívnej salvy na ukrajinskú elektrickú infraštruktúru v utorok. Úradníci hovorili pod podmienkou anonymity, pretože nie sú oprávnení diskutovať o veci verejne,“ citovali ukrajinskí novinári správy Associated Press. Takže, podľa nich, ukrajinská raketa mala letieť na východ a zostreliť ruskú raketu, ktorá tiež letela z východu, ale ukrajinská raketa naopak letela na západ a padla v Poľsku? Bola to „malá nepresnosť“  ukrajinských vojakov alebo plánovaná provokácia?..

Popoludní tón vyhlásení európskych politikov sa začal „podozrivo“ meniť, čo znamenalo, že s zásahom rakety v Poľsku „niečo nie je v poriadku“. Európski lídri, ako napríklad, nemecký kancelár, britský a holandský premiéri a iní, ako na povel, začali tvrdiť, že „nevadí, ktorej krajine patrí raketa, ktorá spadla v Poľsku, ale by tam nebola vypustená, keby Rusko nenapadlo Ukrajinu…“ Z ničoho nič prestali tvrdiť, že bola to ruská raketa…

Niektorí ukrajinskí novinári zverejnili aj ohlasy z Moskvy na tieto výroky: domáci politici a experti poukázali na to, že Rusko by nezasiahlo na Ukrajine, keby sa tam neuskutočnil protiprávny Majdan, krvavý štátny prevrat, keby dlhé roky nepotláčali práva Rusov, keby Kyjev osem rokov nezabíjal tisíce ľudí v Donecke a Luhanske, keby sa na Ukrajine nezačali budovať základne NATO a americké vojenské biologické laboratória a nevznikla priama hrozba pre Rusko, obkľúčeného základňami NATO, a pod.

„Zlatý klinec do rakvy“ chýrov o ruskej rakete, ktorá zasiahla poľské územie, vrazil samotný… poľský premiér Morawiecki, ktorý podčiarkol, že po raketovom incidente nie je potrebné uplatňovať článok 4 Zmluvy o NATO (o konzultáciách v prípade hrozby), a poľský prezident Andrzej Duda, ktorý, ako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg alebo americký prezident Joe Biden, vysvetlil, že v Poľsku padla… ukrajinská raketa protivzdušnej obrany. Všetci títo vysokopostavení politici a úradníci boli nútení poprieť, že by došlo k útoku na územie Poľska zo strany Ruska. Ukrajinskí novinári síce prinášali tieto správy, ale radšej ich nekomentovali a ani slovom nespomenuli hysterické obvinenia voči Rusku, ktorí ešte pred niekoľkými hodinami zneli po celej Európe a za oceánom, ako dobre vycvičený  a zladený orchester, riadený rukou skúseného dirigenta…

Reakcia Kyjeva bola úplne očakávaná: napriek tomu, že najväčší svetoví hráči priznali, že v Poľsku spadla ukrajinská raketa, v ukrajinskej metropole pokračovali v tvrdeniach, že bola to ruská raketa: „Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Alexej Danilov požadoval poskytnutie informácií, na základe ktorých NATO a Varšava uviedli, že ukrajinská raketa zasiahla Poľsko: „Sme za spoločné vyšetrovanie incidentu s pádom rakety v Poľsku. Sme pripravení odovzdať dôkazy, ktoré máme o ruskej stope. Očakávame informácie od našich partnerov, na základe ktorých sa dospelo k záveru, že hovoríme o rakete protivzdušnej obrany,“ citovali výroky Danilova domáce média. Povedal tiež, že Ukrajina žiada o okamžitý prístup na miesto výbuchu zástupcom ministerstva obrany a štátnej pohraničnej služby.

Pridal sa, samozrejme, aj samotný ukrajinský prezident, ktorý odmietol prakticky jasnú skutočnosť, že v Poľsku padla ukrajinská raketa: „Nepochybujem o tom, že to nebola naša raketa ani náš raketový útok,“ povedal Volodymyr Zelenský počas rozhovoru s novinármi 16. novembra a komentoval pád rakety v Poľsku. Trvá na tom, že Ukrajine by mal byť povolený prístup na miesto tragédie,“ podčiarkli ukrajinskí novinári.

Ukrajinskí vojenskí analytici poukázali na to, že NATO sa po incidente v Poľsku rozhodlo, že nebude uzatvárať oblohu nad Ukrajinou. „Uzavretie oblohy nad Ukrajinou vytvorí riziko priameho konfliktu medzi NATO a Ruskou federáciou,“ uviedol po konzultáciách s členmi aliancie Wolfgang Buchner, hovorca nemeckej spolkovej vlády. Pripomeňme, že NATO bolo požiadané Úradom prezidenta Ukrajiny o to, aby uzatvorilo oblohu nad Ukrajinou,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.

Upozornili na to, že syn Donalda Trumpa navrhol, aby USA prestali pomáhať Ukrajine kvôli pádu rakety v Poľsku: „Keďže to bola ukrajinská raketa, ktorá zasiahla nášho spojenca NATO Poľsko, môžeme aspoň teraz prestať míňať miliardy na ich zbrane?“ sarkasticky poznamenal na Twitteri. Na druhej strane, Švédsko oznámilo až štvornásobne zvýšenie objemu vojenskej pomoci Ukrajine.

Podľa BBC, správu ktorej citovali ukrajinskí novinári, nová švédska vláda v stredu oznámila nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote troch miliárd švédskych korún (287 miliónov amerických dolárov) a balík humanitárnej pomoci vo výške ďalších 720 miliónov korún (69 miliónov dolárov). „Ako bolo uvedené, švédsky minister obrany Pal Junsson prezradil, že nový balík bude obsahovať najmä systémy protivzdušnej obrany a strelivo pre ne zo skladov švédskej armády,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Večer ukrajinské média komentovali ďalšiu „zradu“: všetky transatlantickí politici potvrdili, že v Poľsku padla ukrajinská raketa. Politológovia sa snažili odhadnúť, ako sa ďalej budú vyvíjať udalosti, niektorí predpokladali, že intenzita bojov na Ukrajine poklesne. Ukrajinskí novinári ešte informovali, že poslanecká snemovňa parlamentu Českej republiky svojim uznesením označila súčasný ruský režim za teroristický, a tým sa vlastne skončil ďalší, už 266. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 266-й день войны в Украине. Что происходит после массированного ракетного удара РФ. Обновляется, Страна, 16.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/75465
 3. Премьер Польши заявил, что после инцидента с ракетой нет необходимости применять статью 4 договора НАТО, Страна, 16.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/75508
 5. Генсек НАТО Столтенберг заявил, что в Польше упала ракета украинской ПВО, Страна, 16.11.2022
 6. https://www.psp.cz/sqw/cms.sqw?z=16713
 7. Дуда заявил, что упавшая на Польшу ракета с большой вероятностью принадлежала украинской ПВО, Страна, 16.11.2022
 8. Удар по Польщі: РФ несе повну відповідальність, ППО буде розгорнута на східному фланзі НАТО – Столтенберг, UNIAN, 16.11.2022
 9. Польща, можливо, не буде застосовувати 4 статтю НАТО, але рішення ще не прийнято – прем’єр, UNIAN, 16.11.2022
 10. Немає доказів, що ракети запустила Росія: Дуда про вибухи в Польщі, UNIAN, 16.11.2022
 11. Президент Литви виступив за розміщення ППО на кордоні Польщі та України, UNN, 16.11.2022
 12. Ракетна атака на Україну: СБУ працює над встановленням конкретних виконавців ударів, UNN, 16.11.2022
 13. Наслідки ракетної атаки: Зеленський провів засідання Ставки, Ukrinform, 16.11.2022
 14. Повітряні сили уточнили: ППО напередодні збила 75 із 96 ворожих ракет, Ukrinform, 16.11.2022
 15. НАТО допоможе Україні створити багаторівневу систему ППО – Столтенберг, Ukrinform, 16.11.2022
 16. В деопокупованому Херсоні прогримів вибух: є приліт в адмінбудівлю, Obozrevatel, 16.11.2022
 17. “Російські ракети вразили Польщу”: закордонні ЗМІ бурхливо відреагували на інцидент. Що кажуть в НАТО і якою буде реакція, Obozrevatel, 16.11.2022
 18. У ВМС України розповіли, скільки ракет “Калібр” тримає Росія в Чорному, Середземному та Каспійському морях, Obozrevatel, 16.11.2022
 19. Україна виступає за подальше розслідування  інциденту з ракетою в Польщі та просить доступу до місця вибуху – Данілов, ZN.UA, 16.11.2022
 20. Столтенберг: Попередньо, по Польщі вдарила ракета української ППО, але винна в цьому Росія, ZN.UA, 16.11.2022
 21. В Міноборони РФ заявили, що не обстрілювали вчора Київ, ZN.UA, 16.11.2022
 22. Дуда про ракету, що впала у Польщі: Швидше за все, це була українська ППО, Слово і Діло, 16.11.2022
 23. Окупанти знову обстрілювали райони Харківщини: поранено жінку, Слово і Діло, 16.11.2022
 24. Чехія визнала російський правлячий режим терористичним, Слово і Діло, 16.11.2022
 25. Відступили з Херсона: ЗС РФ стягнула до Скадовська велику кількість живої сили, — мер, Focus, 16.11.2022
 26. Сили оборони завдали ударів по позиціях ЗС РФ у районі Кінбурнської коси, — ОК “Південь”, Focus, 16.11.2022
 27. Пообіцяли підтримку Україні: країни G20 зробили спільну заяву через ракетну атаку РФ, Focus, 16.11.2022
 28. Росія витратила до мільярда доларів на атаку української інфраструктури у вівторок, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 16.11.2022
 29. Луганщина: окупанти викрали 40 селян, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 16.11.2022
 30. Кремль похвалив США за відповідь на падіння ракети у Польщі, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 16.11.2022
 31. ПЕРВАЯ АТАКА НА ПОЛЬШУ. В РАЗВЕДКЕ США ПОДТВЕРДИЛИ, ЧТО РОССИЙСКИЕ РАКЕТЫ ЗАЛЕТЕЛИ НА ТЕРРИТОРИЮ СТРАНЫ НАТО, Киевская правда, 16.11.2022
 32. Столтенберг: ППО НАТО не провалила роботу в Польщі, бо це була “не атака”, Європейська правда, 16.11.2022
 33. Столтенберг про ракету в Польщі: немає ознак, що Росія готувала напад на територію НАТО, Європейська правда, 16.11.2022
 34. Инцидент в Польше не произошел бы, если бы Россия не вторглась в Украину, — британский премьер Сунак, Українські Новини, 16.11.2022
 35. Президент Дуда созывает заседание Совета национальной безопасности из-за взрыва в приграничном районе, Українські Новини, 16.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply