AKO PREŽIŤ KOLAPS 3. ČASŤ

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu preložený text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Text je plný praktických rád pre prípadnú situáciu, ktorá sa v roku 2013 na Slovensku zdala nemožná, no dnes sa pravdepodobnosť takéhoto scenára zvyšuje. Pád ekonomiky a jeho dôsledky môžu byť rôzne, v niečom sa naša situácia môže, v inom zase nemusí podobať tej argentínskej. Považujeme však za potrebné zverejniť tento seriál znovu, ako zdroj užitočných inšpirácií.

TRETIA ČASŤ

Nevyhnutné veci

Dobrý nápad je zoznam vecí, ktoré by ste si zaobstarali, ak by ste „mali druhú šancu“. Sú veci, na ktoré nemyslíte, kým ich nepotrebujete – a potom je už neskoro. Povedzme, že ste varovaní 2 roky dopredu – objaví sa víla s čarovnou paličkou a povie: „Vaša krajina sa do dvoch rokov prepadne do stoky, bol si varovaný.“ Existuje niekoľko vecí, ktoré by som už urobil inak, a vecí, ktoré by som si kúpil:

Automobil

Kúpil by som si auto s pohonom 4×4, použiteľné aj v meste, ktoré vám umožní jazdiť po chodníkoch i pustatinách – ďaleko od zátarás a nepokojov. Voz 4×4 má tiež viac hmoty a sily v prípade, že by sa vás niekto snažil zraziť iným autom.

Nádrže na palivo

Nielen kanistre, ale aj veľké kovové nádoby. Nie som si istý ich kapacitou, ale videl som ich na stavbách a pred krízou v roku 2001 neboli také drahé. Teraz neviem, nejakú dobu som ich nevidel.

Generátor

Dovážajú sa k nám, no pre nás sú veľmi drahé. Myslím si, že v dnešnej dobe sa vyrábajú aj u nás, ale nie som si istý kvalitou.

Voľný čas

V Buenos Aires sú miesta, kde si môžete zájsť na večeru, filmy či divadelné predstavenia a stráviť čas v bezpečí. Majú buď vlastné zabezpečenie, alebo sú s políciou dohodnutí na zvýšenej bezpečnosti. Ale to sú miesta len pre turistov a extrémne bohatých. Mám dobré sociálno-ekonomické postavenie, lepšie než 96 % populácie, takže si môžem dovoliť minúť tieto peniaze raz alebo dvakrát do mesiaca. Chodenie na prechádzku je tiež možnosť, ale pešo môžete chodiť iba 6 blokov rovnakým smerom, než sa dostanete mimo bezpečnej zóny. Potom ste na území „na vlastnú päsť“. Nuž, dobré miesta sú príliš drahé a prechádzka v noci so ženou/priateľkou je vylúčená. Pukance, pizza a film znie ako dobrý plán. Nehovorím, aby ste strávili celý deň pred TV ako zombie. Po kolapse možno nájsť kópie dévedečiek všade a stojí to len pár dolárov. TV je lacná a bezpečná zábava. Play Station alebo herná konzola sa tiež hodia. Dokonca aj keď krajina skolabuje, vždy sa nájde niekto s DVD „napaľovačkou“, kto robí kópie.

Ak máte radi knihy, kúpte si ich teraz, aj keď ich nejakú dobu nebudete čítať. Ak vaša ekonomika padne, papier sa pre mnohých ľudí stane zdrojom príjmu. Máme tu tisícky zberačov papiera a kartónu. Výsledkom je, že knihy nie sú lacné, pretože samy osebe majú hodnotu papiera.

Ďalšie vybavenie

Odporúčam vám pozrieť si veci, ktoré pravidelne používate, a zamyslieť sa nad tým, ako veľmi ich budete po kolapse potrebovať. Pri týchto výrobkoch zistite, kde sú vyrábané. Ak sa vyrábajú mimo vašej krajiny, ich cena buď vzrastie, alebo sa po kolapse kompletne prestanú dovážať. V mojom prípade sú dobrým príkladom žiletky Gillette. Vyrábajú sa v USA a práve teraz stoja „majland.“ Veci, ako je alkohol/víno, pekné pero, parfumy, mejkap a ďalšie obdobné druhy predmetov sa budú hodiť, keď sa budete potrebovať „skamarátiť“ s určitými typmi ľudí. Rúž stál pred krízou 4 doláre, ale pretože sa vyrába vo Francúzsku, cena skočila neskôr na 20 dolárov a pred dvoma mesiacmi ich úplne prestali dovážať.

V ostatných prípadoch ľudia dajú vedieť, že chcú proste a jednoducho „úplatok“; päťdesiat alebo sto dolárov tu a tam, v závislosti od situácie a odvedenej práce. Používal som „darčeky“ (parfumy), aby som rýchlejšie dostal pas – ušetril som niekoľko mesiacov a použil som úplatok vždy, keď ma kvôli „kontrole“ zastavila polícia. Viem, že to neplatí vo vyspelých krajinách, kde je väčšina dôstojníkov čestných, ale, prosím, pochopte, že v krajinách tretieho sveta sa to deje. Nenechám sa zastreliť rozhnevaným policajtom za 10 alebo 20 pesos, dám im ich ako úplatok. Raz som ich skúsil nepodplatiť, a už to nikdy viac neurobím.

Potraviny

Majte na pamäti, že po „veľkom probléme“ budú potraviny vašou každodennou starosťou. Ak nemáte potraviny, urobíte čokoľvek, aby ste ich získali, a ak teraz máte zásoby, budete mať starosti, aby ste ich získali ešte viac. Vo chvíli, keď ceny potravín vzrastú o 200 až 300 %, alebo jednoducho nebudú, uvedomíte si, akou cennou komoditou sú.

Tesne po druhej svetovej vojne Argentína prakticky kŕmila Európu, bola známa ako „obilnica sveta“. Dobytok a obilie uživili svoju vlastnú krajinu, aj iný kontinent. Takže čo sa stalo? Niektoré veci sa zmenili. Niekoľko veľkých nadnárodných spoločností, ako je napr. Benetton, kúpili stovky tisíc akrov prírodných zdrojov. Nepoznám presné číslo, ale spomínam si, že médiá začali hovoriť o integrite suverenity krajiny, ktorá je v nebezpečenstve, takže si viete predstaviť, koľko akrov bolo kúpených. Potom túto tému médiá záhadne opustili.

Spomínam si presne na okamih, kedy celá krajina pochopila, čo sa deje. Po kríze v roku 2001 to bolo zlé, ale ľudia v Buenos Aires, v hlavnom meste a najbohatšej provincii, si neuvedomili, ako je to v ostatných provinciách. To bolo do chvíle, kým si učitelia nevšimli, že deti majú ťažkosti s učením. Zbadali, že majú problémy so sústredením, zaspávajú a je pre nich ťažké riešiť matematické rovnice.

Neskôr zistili, že to bolo kvôli podvýžive, deti nedostávali minimálne množstvo živín pre zdravo fungujúce telo. Ľudia o tom hovorili celé týždne a viedli diskusie s pediatrami, ktorí potvrdili, že počet detí umierajúcich hladom v posledných mesiacoch prudko stúpol. Takže nech sa stane čokoľvek – hurikán, ekonomický kolaps, zemetrasenie alebo Zem zasiahne meteorit – potraviny a voda sú vždy na prvom mieste.

V ideálnom prípade už máte zásobu jedla v pivnici na jeden rok… alebo nemáte?! Ani ja som ju po kolapse nemal, no vždy som mal suchý rožok v krku od strachu, že budú supermarkety úplne zatvorené. Ak nemáte zásoby, začnite kupovať trochu potravín navyše zakaždým, keď idete do supermarketu. Mali by ste hľadať potraviny, ktoré sú vhodné na skladovanie. Zoradil som ich podľa dôležitosti:

1) Nie je potrebná chladnička.

2) Vysoká nutričná hodnota.

3) Dátum spotreby v rozmedzí 1 až 5 rokov.

4) Nie je potrebná voda.

5) Nie je potrebné ich variť.

Zvyčajne ide o konzervované mäsá, ryby, zeleninu, sušené cestoviny, dehydrované polievky, čokoládu, sušené mlieko, marmelády, polievky, ryžu a sušenú fazuľu. Potraviny v konzervách sú dobré z hľadiska dátumu spotreby, väčšinou nie sú dehydrované, takže nepotrebujú vodu a môžete ich jesť rovno z plechovky. Len si dajte pozor, aby sa konzerva nepoškodila. Ak sa do nej dostane vzduch, skazí sa – ak sa to predsa stane, obsah rýchlo zjedzte. Mojou obľúbenou konzervou je tuniak. Vydrží dlho, je plný bielkovín, a chutí mi bez ohľadu na to, ako často ho jem. Okrem toho je možné skombinovať ho s mrazenou zeleninou alebo ryžou. Konzervované ovocie a zelenina sú tiež dobré, ale majú menej vitamínov ako čerstvé, preto pite aj tekutinu, v ktorej sú naložené.

Sušené cestoviny síce potrebujú veľké množstvo vody a varenie, ale sú najlepším spôsobom, ako uchovať sacharidy. Pšenica môže byť tiež skladovaná vo veľkom množstve a je výživná, ale vyžaduje viac prípravy na konzumáciu.

Stali sme sa celkom nezávislí od chladničky a používame ju len na zmrazenie našich čerstvých cestovín, pizze a kučeravej zeleniny. Zmrazíme prakticky všetko, pretože to dlhšie vydrží, a aj keď vypadne prúd, zmrazené potraviny vydržia ešte hodiny, niekedy aj deň alebo dva. Čím väčšie množstvo potravín zamrazíte, tým dlhšie si udržia svoju teplotu. Napriek tomu každý, kto bol nejakú dobu bez čerstvého ovocia, vie, že po určitej dobe začne trpieť paradentózou. Ak začnete opäť jesť čerstvé ovocie a zeleninu, paradentóza zmizne.

Zdravie a fitnes

Navštívte ihneď vášho doktora a dajte sa do poriadku. Choďte k zubárovi a uistite sa, že vaše zuby sú v perfektnom stave. Nie je nič horšie, než mať bolesti zubov a nikoho, kto by sa o to postaral. Pamätajte, že doktori nemusia byť v budúcnosti tak ľahko dostupní ako teraz. Podstúpil som napríklad operáciu očí a teraz vidím dobre aj bez okuliarov. To sa hodí, pri „veľkom probléme“ by sa okuliare mohli rozbiť a bolo by takmer nemožné ich nahradiť.

Ak nosíte okuliare, zločinci sa na vás budú pozerať ako na slabú osobu. Starí ľudia a ženy sú obzvlášť zraniteľní. Po nich a deťoch prichádzajú na rad menší ľudia; čím menší ste, tým zraniteľnejšie pôsobíte a je väčšia pravdepodobnosť, že si vás vyberú za obeť. Znie to kruto, ale takým spôsobom to proste funguje.

Veľa sa pýtajte svojho doktora. Zvyknite si na túto filozofiu a pýtajte sa všetkých – mechanikov, doktorov, policajtov – od ľudí s kvalifikáciou sa vždy môžete naučiť niečo nové. Ako survivalista a múdra osoba by ste mali vedieť zo všetkého trochu, vždy buďte zvedaví. Takto som sa naučil mať rozšírené zásoby antibiotík. Doktor mi povedal, že telo si zvykne, ak používate rovnaký druh antibiotík, čo ich potom robí čiastočne nefunkčnými, platí to hlavne u malých detí. Takže teraz mám dva rozdielne druhy antibiotík.

Cvičenie pár hodín trikrát do týždňa vás udrží vo forme. Cvičím doma, mám lavičku a pár činiek. Skúste napríklad aerobik alebo posilňovanie. Hodí sa aj boxovacie vrece – precvičuje väčšinu svalov a budete mať väčšiu údernú silu v pästi. Bežecké pásy a bicykle sú tiež fajn. Po kolapse by človek mal vedieť bojovať holými rukami. Nemusíte byť Bruce Lee alebo Mike Tyson, stačí len vedieť, ako vykryť úder, ako si kryť tvár alebo poznať niečo z bojového umenia. Precvičovanie obranných pohybov je užitočné, najmä ak to cvičíte s niekým, kto v tom má prax.

Veľmi dôležitá je znalosť prvej pomoci. Prejdite kurzom prvej pomoci v Červenom kríži. Ak beriete pravidelne nejaké lieky, majte ich zásobu aspoň na jeden rok. Mám v zásobe toľko liekov, koľko len môžem. Popri bežných liekoch mám aj ibuprofén a antibiotiká, oboje pre deti aj pre dospelých. Antibiotiká sú tu vzácne. Pľúcne infekcie sú veľmi nebezpečné.

Tiež nezabudnite udržiavať dom čistý a vetraný, čo je jedna z ciest k prevencii chorôb. Je to však ťažké, keď je mesto plné špiny, švábov a krýs. Moje okolie nie je také zlé, sú oveľa horšie miesta, kde ľudia doslova spia aj s krysami. Šváby sú problém, ale držím ich na uzde jedom, čo som rozmiestnil okolo domu. To mi pripomína, že by ste mali mať zásobu jedov na potkany a šváby. Služby sú všeobecne zlé a smetiari nie sú výnimkou. Raz týždeň štrajkovali a potom ste mohli vidieť pobehovať potkany v hromadách odpadkov, ktoré ľudia vyhádzali na ulice. To je, samozrejme, nezdravé a pomáha to šíriť choroby po meste.

Autor: Fernando Ferfal Aquirre

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár