Americká sankčná vojna proti Európe začala. Podieľa sa na nej “záhadný Slovák”

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Po amerických sankciách pre Áziu a naštrbení vzťahov s Čínou, boj šialencov pokračuje. USA zatlačené zvyškom sveta do kúta odkazujú Európe: v Spojených štátoch pripravujeme sankcie proti európskym podnikom.

Ria Novosti dnes zverejnili zaujímavý članok. Píšu o tom, že americkí senátori, republikán Ted Cruz a demokratka Jeanne Shaheenová predložili včera senátnemu výboru pre energetiku a obchod návrh zákona, o sankciách voči jednotlivcom a spoločnostiam zapojeným do výstavby plynovodu Nord Stream 2. Je určený hlavne proti tým, ktorí poskytujú finančnú alebo technickú podporu projektu Nord Stream 2. A to je v skutočnosti celý veľký, európsky, energetický monglomerát. Prinajmenšom, „kritériá“ stanovené v návrhu zákona Cruza a Shaheenovej ľahko pokrývajú také giganty ako Uniper, Wintershall, OMV, Shell a Engie, ktorí sa zúčastňujú na investíciách do Nord Stream 2 už od začiatku a ich odchod je prakticky nemožný.

Obmedzenia v tomto prípade znamenajú nielen zákaz vstupu pre riadiacich pracovníkov týchto podnikov na územie Spojených štátov, ale aj zmrazenie všetkých aktív, ktoré majú v Spojených štátoch. Trumpov kabinet teda rozohral s Európou hru, principiálne podobnú ako s Venezuelou. Zatiaľ však iba na ekonomickej úrovni.

Cruz a Shaheenová navrhujú alternatívne zavedenie sankcií na začiatok: navrhujú sankcie pre spoločnosti, ktoré predávajú alebo prenajímajú lode podieľajúce sa na výstavbe pobrežnej línie potrubia, ktoré americkí senátori považujú za ruské a preto agresívne. V boji proti Európe sa teda opäť vyťahuje ruská karta. Tentokrát ako výstražná značka “STOP”.

Túto “umelecká” prácu amerických zákonodarcov, pokiaľ sa ňou bude kongres vážne zaoberať, budú zároveň musieť bez rozdielu rešpektovať všetky európske štruktúry, vrátane poisťovní, ktoré vykonávajú akúkoľvek technickú alebo finančnú podporu pre dotknuté korporácie a osoby.

V skutočnosti je všetkým zainteresovaným jasné, že nejde o žiadne obmedzenie: je to priame a jednoznačné vyhlásenie hospodárskej vojny pre celý európsky subkontinent.

Sankcie majú zasiahnuť presné ciele, aj keď nie úplne prijateľné, z hľadiska logiky. Súčasná “senátorská” potenciálna vojna s európskymi podnikmi neprinesie priamy prospech americkej ekonomike. Ide teda o čisto politické opatrenie Trumpovho kabinetu: riešenie otázok domácej americkej agendy, nástrojmi zahraničnej politiky. Nič viac.

Podľa väčšiny expertov návrh zákona o sankciách voči spoločnostiam, ktoré poskytujú prevádzkovateľovi plynovodu Nord Stream 2 plavidlá na kladenie potrubia zavedenými do Kongresu Spojených štátov amerických hrozí, že Cruzom a Shaheenovou pripravovaný návrh zákona o sankciách voči Európe nezíska podporu ani v štádiu diskusie. Cena za bojové šialenstvo Washingtonu je pre Ameriku príliš vysoká.

Áno, aj keď by bol tento problematický zákon prijatý, v jednej alebo následne aj v druhej forme, reakcia samotných európskych investorov bude pomerne jednoduchá. Tak napríklad v samotnej spoločnosti, Nord Stream 2 AG, už so zákerným úsmevom vyhlásili, že výstavba severného toku 2 ide podľa plánu a že sa amerických sankcií neboja. A vo švajčiarskej spoločnosti Allseas, ktorej hrozia hlavne personálne sankcie američanov, oficiálne oznámili prostredníctvom tlačovej služby, že všetka ich práca v Spojených štátoch bola dokončená a v súčasnosti sa nič nové neplánuje. Nord Stream 2 je pre túto spoločnosť najväčšia vo svojej histórii a nemajú v úmysle ju zastaviť. Podobnú pozíciu zaujala aj talianska spoločnosť Saipem, ktorá sa tiež podieľa na výstavbe ruských ropovodov na mori, tiež „osobitne“ spomínaných v návrhu zákona.

Netreba sa asi osobito venovať vysvetľovaniu, o čo Američanom vo vo vojne s Európou ide. Americký LNG – plyn, ktorý chce v Európe predávať za každú cenu, si vyžaduje Severný tok 2 zastaviť. Inak európsky energetický trh, ruský plyn a ropa “pohltia” a američania s ich trojnásobne vyššími cenami, nemajú žiadne šance na úspech. A tu nastupuje na scénu zrazu “energetický mág Európskej únie”, pôvodom zo Slovenska Maroš Šefčovič, ktorý sa zrazu objavuje v amerických médiách a uisťuje americkú verejnosť, že Európania po americkom LN plyne doslova bažia a je pre Európu nesmierne dôležitý. A naopak v Európe hovorí, že Americký plyn je pre Európu brilantné riešenie. Nikdy však nepovedal, riešením čoho sa má stať americký plyn. Plynu je totiž v Európe dostatok, hlavne toho lacného, ruského a žiadne ekonomické krízy v Európe nehrozia.

Zaujímavé je tiež sledovať, iba včera medializované informácie, ako sa zrazu  tento Slovák, zapojený do americkej energetickej lobby v Európe zrazu zjavuje v Trumpovom lietadle Air Force One, a ktorého Trump hostí na palube svojho lietadla, ako arabského šejka.

Šefčovič sa stal pre Slovákov známy hlavne tým, že po neobvyklej Pompeovej “predvolebnej návšteve”, v spolupráci s naivným Kotlebom, “najatým” oveľa skôr, vzal pronárodnej slovenskej scéne, akékoľvek nádeje na prezidentské kreslo a dostal do paláca Čaputovú, o ktorej proamerickosti nepochybuje hádam nikto. A dnes tento Slovák z centra EÚ vyhlasuje, že americký plyn je najatraktívnejšia ponuka pre Európu, napriek viditeľnému odporu gigantických európskych investorov a samotnej Merkelovej, ktorá výstavbu North Stream 2 ochraňuje. Pán Šefčovič sa tak zrazu stáva záhadným pánom. Oveľa záhadnejším, ako bol Slovákom predstavovaný vo volebnej kampani.

Ukončím svoju úvahu zamyslením: Smer-SD po pokuse o prevrat, zahral pod tlakom so Slovákmi skutočne zaujímavú hru. Národné záujmy Slovenska obhajujúci premiér Fico odstúpil, jeho pravá ruka Kaliňák sa doslova vytratil a na scénu prichádza Pellegríny, ktorý po zvolení Čaputovej odlieta do USA a podáva si ruku s Trumpom. Netreba asi ani písať, že Pellegrini patrí do toho krídla Smeru, kde patrí aj Šefčovič, či americký lobista Lajčák. Inými slovami: dodnes nikto zo Smeru nemal potrebu presne vysvetliť, z ktorej strany, tlak, ktorý sme cítili všetci, po vražde Kuciaka a Kušnírovej prišiel.

Autor: Mária Vidomská

Zdroj: bgn.sk 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár