Americký súd uznal Donalda Trumpa vinným z podvodu

Foto: AFP © Sean Rayford/Getty Images North America/Getty Images via AFP

Civilný súd v americkom štáte New York v USA uznal bývalého prezidenta USA vinným z nezákonného navýšenia hodnoty jeho nehnuteľností a spoločností. Okrem občianskeho súdneho sporu čelí Trump ešte desiatkam trestných vecí.

Civilný súd v americkom štáte New York uznal bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rodinnú firmu zodpovednými za nezákonné nafúknutie svojho čistého majetku, ako v utorok oznámil zodpovedný sudca Arthur Engoron.

Generálna prokurátorka Letitia Jamesová vlani v septembri zažalovala Trumpa a Trump Organization, pričom tvrdila, že desaťročie klamal o svojom bohatstve. Hviezda televíznej reality show a exprezident USA údajne nafúkol hodnotu svojho majetku o 2,23 až 3,6 miliardy amerických dolárov (2,11 až 3,41 miliardy eur), aby si zabezpečil výhodné podmienky pre bankové úvery, poistenie a iné financovanie.

Trumpov majetok Mar-a-Lago na Floride, jeho penthouse v Trump Tower, niekoľko golfových ihrísk a kancelárskych budov patrili medzi aktíva, ktorých hodnotu vraj podľa rozsudku nafúkol. Sudca Engoron podporil obvinenie Jamesovej, že hodnota niekoľkých nehnuteľností bola prehnaná a zamietol obhajobu Trumpa – republikánskeho prezidentského kandidáta ako „úplne bez akéhokoľvek základu v zákone alebo skutočnosti“.

Rokovania o riešení rôznych nárokov v súdnom spore sa majú začať v pondelok. Okrem občianskeho súdneho sporu čelí Trump desiatkam trestných prípadov vyplývajúcich z jeho údajnej účasti na nepokojoch v Kapitole Spojených štátov 6. januára, jeho údajného vyplatenia peňazí pornohviezde na utajenie skutočností takmer pred desiatimi rokmi a jeho údajného hromadenia tajných vládnych dokumentov po svojom odchode z úradu Bieleho domu.

Trump obvinenia proti nemu opakovane označil za politický hon na čarodejnice. Využil federálne obvinenia proti nemu – prvé vôbec vznesené proti bývalej hlave štátu USA – na získanie peňazí na svoju prezidentskú kampaň v roku 2024.

Jamesová vo svojej žalobe za 250 miliónov dolárov tvrdí, že celá Trumpova rodina je vinná z „ohromujúceho podvodu“. Teraz sa generálna prokurátorka snaží zakázať rodine Trumpovcov a ich spoločnostiam podnikať v New Yorku.

Spoluobžalovanými sú okrem Trumpa aj tri jeho dospelé deti a dvaja vedúci predstavitelia Trump Organization Allan Weisselberg a Jeff McConney.

Bývalý americký prezident opakovane poprel vinu a poukázal na to, že jeho optimistické hodnotenia jeho vlastných majetkových podielov „nielenže nepoškodili žiadne banky“, ale tiež im „bohato zarobili na úrokoch a poplatkoch v stovkách miliónov dolárov“. So žiadnou z predmetných pôžičiek neboli nikdy problémy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) US-Gericht spricht Donald Trump des Betrugs schuldig, RT.de, 27.09.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár