„Atlantická rada“ vyzvala Bidena, aby zariadil zmenu režimu v Bielorusku

Foto: Global Research

Západní „dobroprajníci“ pokračujú v pokusoch zorganizovať štátny prevrat v Bielorusku a nasadiť tam bábkovú vládu – pričom podobnú činnosť vôbec nepovažujú za miešanie sa do vnútorných záležitostí suverénnej krajiny a nezákonné ovplyvňovanie diania v nezávislom štáte. V priebehu nedávnej online konferencie, organizovanej analytickým centrom „Atlantická rada,“ účastníci diskutovali o spôsoboch zmeny režimu v Bielorusku, odstránenia Alexandra Lukašenka prostredníctvom sankcií, financovania a organizovania domácej opozície zo zahraničia a iných spôsobov.

„Atlantická rada“ so sídlom vo Washingtone je úzko spojená s NATO a financovaná viacerými miliardármi – filantropmi, ako napríklad Adrienne Arsht, spoločnosťami Goldman Sachs, Facebook a Google a tiež Fondom Rockefellera a Fondom JPMorgan Chase a mnohými ďalšími sponzormi. Pozoruhodným faktom je, že sa na činnosti „Atlantickej rady“ podieľa aj zástupca „azylovej gazdinky – opozičníčky“ Svetlany Cichanovskej.

Ciele virtuálnej konferencie s príznačným názvom „Biden a Bielorusko: stratégia pre novú administratívu“ boli celkom jasné a špecifické: organizácia kontroly Washingtonu nad celou bieloruskou opozíciou. Okrem toho, účastníci konferencie navrhli vytvoriť novú funkciu hlavného organizátora pre administrovanie sankcií voči Minsku a tiež vymenovať vysokopostaveného úradníka pre koordináciu pomoci pre bieloruskú opozíciu. Navrhli uznať Svetlanu Cichanovskú za skutočnú prezidentku Bieloruska a zbaviť Alexandra Lukašenka legitimity prostredníctvom presťahovania rezidencie prednedávnom vymenovanej veľvyslankyne USA v Bielorusku Julie Fisherovej z Minsku do litovského Vilniusu.

Atlantická rada“ tiež navrhla zdvojnásobenie financovania, americkým Kongresom propagovanej, rozhlasovej stanice „Sloboda,“ ktoré v súčasnosti dosahuje 117 miliónov dolárov ročne. Bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine John Herbst poradil, aby bieloruskí opozičníci prestali spomínať skutočnosť, že chcú zatiahnuť Minsk do západných bezpečnostných štruktúr ako napríklad NATO a tiež do politických a hospodárskych štruktúr ako Európska únia. Vysvetlil to tým, že takto sa podarí vyvarovať neželateľnej reakcie väčšiny obyvateľstva Bieloruska a vyprovokovanie odvetnej reakcie Moskvy.

Anders Åslund, zamestnanec euroázijského strediska „Atlantickej rady“ žiadal, aby sa sankcie uvaľovali na ruské a nie na bieloruské spoločnosti. Vysvetlil to tým, že opačným konaním Západ ešte viac sotí Minsk do objatia Moskvy. Ale na druhej strane trval na tom, že treba uvaliť sankcie na jednotlivých bieloruských úradníkov, aby sa podarilo vytvoriť tlak na súčasné vedenie krajiny a donútiť Lukašenka, aby sa vzdal funkcie. Podčiarkol, že podobné sankcie napomôžu zmene režimu v Bielorusku.

„Atlantická rada“ tiež navrhla, aby Washington zvýšil finančnú pomoc bieloruskej opozícii zo súčasných 60 miliónov dolárov na 200 miliónov dolárov ročne. Podotkla, že práve takú sumu žiadajú samotní bieloruskí opozičníci. Podľa Andersa Åslunda, tieto opatrenia treba podniknúť práve za účelom zmeny režimu v Bielorusku. Účastníci konferencie otvorene hovorili o tom, že misia „Atlantickej rady“ spočíva v tom, aby sa podarilo „nakopnúť“ novú administratívu USA, aby začala prísne kontrolovať bieloruskú opozíciu za účelom zvrhnutia Lukašenka. Na druhej strane, farizejsky a pokrytecky prizvukovali, že si vážia suverenitu Bieloruska. Takýmto spôsobom?

Je očividné, že je tu snaha o zorganizovanie ďalšej farebnej revolúcie, alebo Majdanu a prostredníctvom nezákonného štátneho prevratu nasadiť prozápadnú bábkovú vládu, ako sa to podarilo takmer vo všetkých postsovietskych štátoch. „Atlantická rada“ úplne otvorene presadzuje ideu „transatlantického poriadku“, „západnej civilizácie“ a jednostrannej hegemónie USA na svete. Táto organizácia je financovaná najbohatšími ľuďmi planéty a nadnárodnými korporáciami. Má svojich ľudí vo všetkých štruktúrach moci v USA a je celkom možné, že dosiahne, aby Biely dom začal tlačiť na Minsk ešte mnohonásobne viac, ako pred niekoľkými rokmi na Kyjev.

Bielorusko je jediný štát vo Východnej Európe, ktorý má dobré vzťahy s Ruskom. Štátny prevrat, odstránenie Lukašenka a vytvorenie bábkovej vlády by hralo do karát ako Washingtonu, tak aj Bruselu. Niet pochýb, že nátlak na Minsk, financovanie a organizovanie bieloruskej opozície zo zahraničia bude rásť. Bielorusko nie je Ukrajina, Gruzínsko alebo Arménsko. Zatiaľ statočne odolávalo divokému nátlaku USA a EÚ. Ale pokusy o štátny prevrat a vytvorenie prozápadnej vlády budú určite pokračovať. Iba Bielorusi ukážu, či sú schopní odolať nátlaku Západu, alebo zopakujú osud Ukrajincov, Gruzíncov, Arménov. Sú dosť statoční a mali by odolať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Atlantic Council Urges Biden to Enforce Regime Change in Belarus, Global Research, 18.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply