Bank of England vydala varovanie pred šokom z ceny ropy

Eskalujúci konflikt medzi Iránom a Izraelom by mohol spôsobiť, že globálna ekonomika bude ohrozená energetickým šokom v štýle 70-tych rokov, povedal vo štvrtok guvernér Bank of England Andrew Bailey v rozhovore pre Guardian.

Varovanie prichádza krátko po izraelskej invázii do južného Libanonu a následnom iránskom odpálení balistických rakiet na Izrael. Vyhliadka na totálnu regionálnu vojnu na Blízkom východe okamžite spôsobila nárast cien ropy až o 3 %.

„Geopolitické obavy sú veľmi vážne,“ povedal Bailey a dodal, že vývoj sa sleduje „mimoriadne pozorne“.

Šéf centrálnej banky tiež varoval, že existujú limity toho, čo sa dá urobiť, aby sa zabránilo rastu nákladov na ropu, ak sa veci „naozaj zhoršia“.

Podľa analytikov vyhliadka na širší konflikt na Blízkom východe, ktorý by mohol narušiť toky ropy z regiónu, zatienila silnejšie vyhliadky globálnej ponuky.

„Po počiatočnej nervozite z geopolitických rizík na Blízkom východe sme zaznamenali istý pokojný návrat na globálne trhy, no, samozrejme, účastníci trhu stále sledujú akúkoľvek nadchádzajúcu izraelskú reakciu,“ povedal stratég trhu z IG Yeap Jun Rong.

Začiatkom tohto týždňa Iránske Islamské revolučné gardy (IRGC) vypálili na Izrael približne 200 rakiet s tým, že útok bol reakciou na izraelské bombardovanie Gazy a Libanonu a tiež odveta za nedávne zabitie hláv Hamasu a Hizballáhu izraelskými obrannými silami (IDF).

Západný Jeruzalem v predchádzajúci deň podnikol pozemné útoky proti Hizballáhu v južnom Libanone. Operácia spojená s intenzívnymi náletmi je podľa IDF zameraná na zastavenie cezhraničných raketových a mínometných útokov Hizballáhu.

Násilie na severnej hranici Izraela vzrástlo vlani v októbri po tom, čo Západný Jeruzalem obliehal palestínsku enklávu Gaza, v reakcii na smrtiacu inváziu do južného Izraela militantnou skupinou Hamas, ktorá tam sídli. Hizballáh podporuje Palestínčanov a prisľúbil, že cezhraničné raketové útoky zastaví až po dosiahnutí prímeria v Gaze. Cieľom Izraela je úplne „eliminovať“ Hamas a opakovane odmietol verejné výzvy Washingtonu na prímerie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Bank of England issues oil price shock warning, rt.com, 03.10.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár