Banky v EÚ na pokraji bankrotu: Budeme svedkami historického kolapsu, ktorý niektoré krajiny stiahne na dno

Situácia v EÚ sa zhoršuje natoľko, že sa v poslednej dobe hovorí o scenári z roku 2008, keď v USA skrachovala banka Lehman Brothers. Zatiaľ čo sa Európska centrálna banka svojimi prognózami nepriblížila k realite a naďalej nevie zastaviť infláciu, podľa expertov recesia zasiahne EÚ v poslednom kvartáli tohto roka. Odštartovať ju môžu krajiny Nemecko a Taliansko, ktoré kríza výrazne zasiahla.

Podľa viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ďalej ECB) Luisa de Guindosa v prípade, ak Rusko nedodrží dohodnuté dodávky plynu, Nemecko, najsilnejšia ekonomika EÚ, vstúpi do recesie: „Ak sa tak stane, nevidím žiadnu alternatívu ako recesiu v Nemecku a nakoniec v celej eurozóne,“ uviedol de Guindos.

Credit Suisse je tesne pred krachom. Zdroj: Shutterstock.com/Michael Derrer Fuchs
Credit Suisse je pred krachom. Foto: Shutterstock/Michael Derrer Fuchs

Toto vyjadrenie sa výrazne odkláňa od predpovede ECB, podľa ktorej sa očakávala expanzia. Realita však naznačuje nevyhnutnú recesiu v 19 krajinách eurozóny.

Energetická kríza vedie k značným hospodárskym deformáciám. Síce môžeme vidieť v každom odvetví určitú dynamiku, ktorá sa podobá kríze v roku 2008, je to však úplne iné. To, čo bolo vtedy kolapsom, je teraz rizikom pri dodávkach energie v EÚ,“ informuje Manfred Huebner, výkonný riaditeľ spoločnosti Sentix.

Zarážajúcim faktom pri vysokej inflácií je žiadosť európskych bánk, ktoré požiadali o viac ako 2 000 miliárd eur. Takýto scenár nenaznačuje nič dobré. Ak sa začiatkom zimy potvrdí plynová kríza, spôsobí to masívny kolaps HDP Nemecka, následne Talianska a ďalších krajín eurozóny. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že budeme svedkami historického kolapsu, ktorý niektoré krajiny stiahne na dno.

Dôkazom tejto nepriaznivej situácie je aj stav dvoch najväčších investičných bánk, ktoré sa nachádzajú v katastrofálnom stave. Ide o banky Credit Suisse Group AG (NYSE: CS) a Deutsche Bank AG (NYSE: DB). Generálny riaditeľ Credit Suisse Ulrich Koerner potvrdil, že sa aktuálne nachádzajú v bezvýchodiskovej situácii, ktorá smeruje do krachu.

Základným scenárom, ktorý je potrebné sledovať, je cenový vývoj ropy a obmedzenie dodávok plynu do EÚ. S týmto úzko súvisí politická situácia v Líbyi, o ktorej sa zatiaľ príliš nehovorí. Okrem toho budú všetky pohľady upriamené na FED, ktorý po voľbách v USA bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať v agresívnej menovej politike.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Marek Hamran: Bankám v EÚ hrozí bankrot! Tieto scenáre je potrebné sledovať, Kryptomagazin,

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply