Biden „nariadil“ Srbsku, aby uznalo Kosovo

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Screenshot Радио Телевизија Србије

Gazda v Oválnej pracovni Bieleho domu sa síce vystriedal, ale podivné túžby a priania sa z Washingtonu nevyvetrali. Aj nový prezident, tak ako predtým Donald Trump, mieni robiť nátlak na Srbsko, aby uznalo Kosovo. Kým neotesaný Republikán to robil dosť otvorene a nešikovne, Demokrat Joe Biden začal diplomatickejšie. Určite mu však dlho nepotrvá a diplomatický tón zmení na menej priateľský.

joe Biden poslal list srbskému prezidentovi Alexandrovi Vučićovi, v ktorom jemu a aj jeho krajine zablahoželal ku Dňu štátnosti. Urobil to presne v duchu svojich predchodcov, keď do blahoprajného listu zahrnul nielen obvyklé dobroprajné želania obyvateľstvu krajiny, ale aj „vlastné priania“, čiže dal najavo, čo si želajú Spojené štáty. Podotkol, že očakávajú ich splnenie zo strany Srbska. Celkom originálna gratulácia!

Americký prezident bez okolkov dal najavo, že Srbsko má uskutočniť reformy, ktoré od neho očakávajú USA a EÚ a navyše uznať „nezávislý štát“ Kosovo. Tieto „originálne svojské blahoželania“ Joeho Bidena zverejnila na stojom portáli tlačová služba srbského prezidenta.

„V mene amerického ľudu posielam úprimné blahoželania vám a vašim spoluobčanom ku Dňu štátnosti 15. februára. Vzhľadom na 140-ročné partnerstvo medzi našimi krajinami, Spojené štáty zostávajú dlhodobo naklonenými rozvoju hospodárskej spolupráce, regionálnej stability a demokratických hodnôt. Aj naďalej zostávame neochvejnými, čo sa týka podpory Srbska, v otázke európskej integrácie a podporujeme vás v ďalších ťažkých krokoch na ceste dosiahnutia tohto cieľa, vrátane uskutočnenia potrebných reforiem a dosiahnutia všestrannej dohody za účelom normalizácie vzťahov s Kosovom, ktoré je zaostrené na vzájomnom uznaní,“ zdôrazňuje sa v liste Joeho Bidena.

Americký prezident tiež pripomenul spoluprácu Belehradu a Washingtonu v období prvej a druhej svetovej vojny, ako aj spoluprácu v boji proti pandémii COVID-19 a poukázal na „prehĺbenie priateľských vzťahov“ oboch krajín. Svojráznou odpoveďou na list amerického prezidenta bolo vystúpenie srbského kolegu pred novinármi po skončení vojenského cvičenia v meste Pančevo. Vyhlásil, že „pozícia Belehradu v otázke uznania Kosova je jasná, avšak Srbsko sa má postarať o svoje štátne záujmy a preto nemá podliehať emóciám“.

„Ďakujem Bidenovi za blahoželania. A čo sa týka vzájomných uznaní s Kosovom, také niečo nie je uvedené v žiadnych aktoch žiadnej medzinárodnej organizácie. Uvedomujeme si, že je to nová americká politika. Aj predtým boli pokusy nanútiť nám tento odborný názov „vzájomné uznanie“ ako niečo, čo musíme prijať ako definitívne rozhodnutie vo Washingtone. Čo si myslím o tomto „uznaní,“ som už povedal aj priamo do očí a ani v budúcnosti moja odpoveď nebude iná,“ zdôraznil Alexandar Vučić.

Srbský autonómny kraj Kosovo a Metochija jednostranne vyhlásili nezávislosť vo februári roku 2008 a v ostatných rokoch „nezávislý štát“ Kosovo sa snaží vstúpiť do rôznych medzinárodných organizácií, ako napríklad UNESCO a Interpol. Proti uznaniu Kosova je vyše 60 štátov, vrátane Ruska, Číny, Indie atď., vrátane 5 z 27 členských štátov Európskej únie. Uznaniu nezávislosti Kosova bránia okrem Slovenska aj Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko. Zatiaľ bránia.

Nuž, návrat Krymu domov je podľa európskych a amerických „liberálov“ niečo zlé a neprípustné, ale bombardovanie suverénneho štátu Juhoslávia v strede Európy, ktoré uskutočnil „mierumilovný spolok“ NATO na čele s USA a následné „odhryznutie“ časti jeho územia silou, bez referenda a vytvorenie „nezávislého štátu“ Kosova, tak to je v poriadku. Zasa je tu ten dvojaký meter používaný v USA a EÚ. Niet sa čomu čudovať. Pokiaľ budú v niektorých štátoch v EÚ vládnuť hlupáci a amatéri, život v únii sa ešte dlho zlepšovať nebude.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Честитка председника САД поводом Дана државности Србије, Председник Републики Србија, 7.2.2021

(2) Бајден честитао Вучићу и грађанима Србије предстојећи празник – Дан државности, Радио Телевизија Србије, 7.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár