Bieloruská „prezidentka“ stanovila podmienky rokovania s Putinom

Foto: YouTube Rádio Sloboda

Demonštrácie v Bielorusku sa proti Lukašenkovi takmer skončili. Zúčastňuje sa na nich už iba mizerný počet ľudí. Sú to prakticky výlučne študenti, pre ktorých je to iba hra. Na Západe však aj naďalej podporujú „prezidentku“ Cichanovskú, ktorá si jasne uvedomuje, že bez rokovaní s Ruskom nemá žiadny politik v Bielorusku šancu na úspech. Preto sa v rozhovore pre Rádio Sloboda posťažovala, že by sa chcela stretnúť s Putinom. Ten si ju ale absolútne nevšíma a uznáva iba oficiálne zvoleného Lukašenka.

Prezradila, že by chcela v Kremli prezentovať svoj názor a tiež sa opýtať na to, ako si v Moskve predstavujú riešenie „bieloruského problému“. Vyjadrila nádej, že sa jej podarí nadviazať kontakty s Kremľom: „Dúfame,  že budeme mať dobré vzťahy v budúcnosti. Chceli by sme sa porozprávať. A Bielorusi na to veľmi čakajú.“ Podčiarkla, že pre občanov Bieloruska je dôležité vedieť, akým spôsobom mieni Rusko budovať svoje vzťahy s Bieloruskom.

Domnieva sa, že udalosti, ktoré sa odohrali v Bielorusku po prezidentských voľbách, boli pre celé Rusko veľkým prekvapením. V susednej krajine nečakali, že protesty budú také silné. Cichanovská sa posťažovala, že v Kremli podporili Lukašenka, ale v súčasnosti už zaujali vyčkávaciu pozíciu. Jednou z jej hlavných podmienok stretnutia s Vladimírom Putinom má byť signál, že v Moskve sú pripravení na také rokovania. Zatiaľ tomu nenasvedčuje nič.

Cichanovská však na podobné „signály“ bude čakať veľmi dlho, ak sa vôbec dočká. V Kremli a aj v radoch drvivej väčšiny obyvateľstva Ruska, uznávajú oficiálne výsledky prezidentských volieb v Bielorusku. A či je Lukašenko najlepší kandidát na túto funkciu, alebo by sa našiel aj lepší, nediskutujú. Vážia si vôľu bieloruského ľudu, ktorý si zvolil takého prezidenta, akého uznal za vhodného. A s ním aj Kremeľ udržuje oficiálny kontakt. „Azylovú prezidentku“ neuznáva a určite ani neuzná.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Тихановська хоче зустрітися з Путіним, Rádio Sloboda, 28.11.2020

(2) Суботнє інтерв’ю | Світлана Тихановська, лідерка білоруської опозиції, Rádio Sloboda, 28.11.2020

(3) https://www.youtube.com/watch?v=d-cnlwyCVKU&feature=emb_logo

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply