Bielorusko zbavili práva usporiadať majstrovstva sveta v hokeji

Foto: HN Online.sk

Bielorusko zbavili práva usporiadať tohtoročné majstrovstva sveta v hokeji a tvrdia, že šport nemá nič spoločné s politikou. Totálne pokrytectvo a farizejstvo! Na zasadnutí Medzinárodnej federácie hokeja (IIHF) Minsk olúpili presne v duchu stredovekých zbojníkov. Ospravedlnili sa falošnou výhovorkou: vraj Bielorusko nedokáže zabezpečiť bezpečnosť hokejistov, divákov a oficiálne osoby, ktoré navštívia majstrovstva sveta.

Doposiaľ však všetky medzinárodné majstrovstvá a súťaže, ktoré sa uskutočnili na území Bieloruska, boli organizované na najvyššej úrovni a o bezpečnosť účastníkov, návštevníkov a hostí vždy bolo postarané vynikajúco, čo potvrdili aj experti z mnohých štátov sveta. Nikdy nevznikli žiadne komplikácie. Ale znova sa do diania v športe prilial nebezpečný politický jed. Informáciu o odobratí majstrovstiev sveta Minsku zverejnili na oficiálnom portáli Medzinárodnej federácie hokeja (IIHF).

Turnaj sa mal odohrať na území dvoch štátov – v hlavných mestách Bieloruska a Lotyšska – v  Minsku a Rige od 21. mája po 6. júna. Na Medzinárodnú federáciu hokeja sa vytvoril drvivý nátlak z niektorých vlád, vplyvných politických strán, vedúcich svetových obchodných a výrobných spoločností a organizácii, štedro platených mimovládok ako v Bielorusku, tak aj v zahraničí. Nechceli, aby sa majstrovstva konali v krajine „posledného európskeho diktátora.“ Žiadali preložiť majstrovstva sveta z Bieloruska do inej krajiny.

Tento divoký nátlak, samozrejme, znásobili po tom, ako 9. augusta 2020 Alexander Lukašenko znova vyhral prezidentské voľby a zostal v prezidentskom kresle. Rozvášnila sa predovšetkým bieloruská opozícia, ktorej uniklo víťazstvo a rozplynuli sa všetky sny, že sa dostane k moci. Mimoriadne sa zaktivizoval aj celý zahraničný politický potkaniát. Útok bol taký zdrvujúci a nemilosrdný, že Medzinárodná federácia hokeja tomuto tlaku podľahla.

„Kvôli otázkam bezpečnosti, ktoré sa nachádzajú mimo dosahu a kontroly IIHF, rada Medzinárodnej federácie hokeja dnes potvrdila, že rozhodnutie o preložení majstrovstiev sveta v hokeji z Minsku je nevyhnutne,“ pokrytecky sa uvádza na oficiálnom portálu Medzinárodnej federácie hokeja.

„Je veľmi poľutovaniahodné, že sme museli stiahnuť spoločnú žiadosť Minska a Rigy o usporiadanie majstrovstiev sveta. Počas tohto procesu sme sa snažili konať tak, aby majstrovstvá sveta mohli vyznieť ako nástroj zmierenia, aby sme pomohli vyriešiť politické problémy v Bielorusku pre hľadanie pozitívnej cesty vpred. Aj keď sa rada domnieva, že majstrovstvá sveta by nemali byť využívané na politickú propagandu žiadnou stranou, uznala, že usporiadanie tohto podujatia v Minsku by bolo nevhodné, ak existujú závažnejšie problémy, ktoré musíme zvážiť, musíme sa rozhodnúť a musíme sa postarať aj o bezpečnosť tímov, divákov a funkcionárov,“ vysvetlil prezident IIHF René Fasel.

Možno najrozhodujúcejší nátlak vytvorili mocné medzinárodné spoločnosti – sponzori majstrovstiev sveta. Ako je známe, peniaze v slniečkarskom, liberálno-genderovom svete rozhodujú o všetkom: menia režimy vo mnohých štátoch, jedny vlády ničia a privádzajú k moci druhé, riešia, ktoré krajiny treba podporiť a ktoré tvrdo potrestať, porušujú ľudské práva, stanovujú totálnu cenzúru a zapchávajú ústa oponentom – čo je tam po nejakých majstrovstvách sveta v hokeji v akomsi Bielorusku?

Prezident IIHF René Fasel prakticky nemal na výber. Tento Švajčiar, ako aj viacerí jeho krajania, pozná váhu peňazí. Odmietnutie dvoch hlavných sponzorov – spoločnosti Nivea a Škoda – ak sa majstrovstva sveta uskutočnia v Bielorusku, bol tým útokom, ktorému sa nedalo čeliť. Nuž, ešte autor „Kapitálu“ Karl Marx v XIX. storočí sformuloval pre všetky časy univerzálnu koncepciu, v ktorej sa politika zakladá na hospodárstve a celkovo závisí od peňazí.

V slniečkarskom svete sa od tých čias nič nezmenilo. Prezident IIHF René Fasel sa ešte pokúsil urobiť peknú reverenciu na rozlúčku. Prednedávnom navštívil Bielorusko a stretol sa s Alexandrom Lukašenkom. Hovorili za zatvorenými dverami, pretože požiadal, aby novinári neboli prítomní počas jeho rokovaní s bieloruským prezidentom. Podľa všetkého vysvetlil Lukašenkovi, že sa inak nedá a majstrovstva sveta v Bielorusku nebudú. Určite aj samotný Lukašenko vedel, že na vine je „hospodársko-politické pozadie“.

A aby si to Medzinárodná federácia hokeja nerozmyslela, „finanční sponzori“ dali jasne najavo, čo urobia. Pred pár dňami, 16 januára oficiálne odmietol sponzorstvo majstrovstiev sveta v hokeji známy výrobca áut Škoda a kozmetický gigant Nivea, pokiaľ by sa konali v Bielorusku. Pritom nemecký koncern Beiersdorf, ktorý vlastní značku Nivea Men, vyhlásil, že vystupuje proti všetkým formám diskriminácie a násilia. Nivea Men sponzorovala svetové hokejové majstrovstvá vyše desať rokov.

„Politika vlády Bieloruska a konanie voči demonštrantom zásadne protirečí presvedčeniu Liqui Moly a hodnotám, ktoré rozdeľujú túto spoločnosť,“ uviedlo vedenie firmy na svojej stránke na Instagrame. Nemecký výrobca automobilového oleja a mazacích materiálov Liqui Moly odmietol sponzorovať MS v hokeji, ak by sa uskutočnili v Bielorusku. O svojom rozhodnutí spoločnosť informovala 17. januára.

Bývalý legendárny hokejový brankár a súčasný prezident Federácie hokeja Ruska Vladislav Treťjak pre média uviedol, že Medzinárodná federácia hokeja rozhoduje medzi troma možnými variantmi tohtoročných majstrovstiev sveta: uskutočnia sa v Lotyšsku, alebo v Lotyšsku a na Slovensku alebo v Lotyšsku a v Dánsku. Číže Lotyšsko je zainteresované v každom variante. Kedy sa IIHF rozhodne o presnom mieste konania MS v hokeji, nie je presne známe. Hokejová verejnosť však dúfa, že sa predsa len uskutočnia a nebudú vynechané, ako sa to už stalo vlani.

Tak či tak, v Bielorusku sa neuskutočnia. A vôbec nie je známe, kedy európske politické garnitúry a „finanční sponzori“ dovolia, aby sa MS v hokeji konali v Bielorusku. Všade rozkrikujú, že šport nemôže byť ovplyvnený politikou, že sa politika nemôže miešať do športu. Ale kdeže! Realita je však presne opačná a slniečkarski politici a obchodníci robia so športom čo len chcú.

Zakázali majstrovstva sveta v hokeji v Bielorusku, už niekoľko rokov totálne sankcionujú ruských športovcov, zakazujú ruskú hymnu a zástavu na olympiádach a majstrovstvách sveta a vôbec spomienku o tom, že sa na nich zúčastňujú národné ruské tímy. Nuž, pokrytectvo, podlosť a dvojaký meter slniečkarov zatiaľ ešte nik nezrušil.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) IIHF to move 2021 World Championship, IIHF, 18.1.2021

(2) Компания Liqui Moly отказалась от спонсорства ЧМ по хоккею в Беларуси, Deutsche Welle, 17.1.2021

(3) Škoda и Nivea отказались спонсировать ЧМ по хоккею в Беларуси, Deutsche Welle, 16.1.2021

(4) https://www.instagram.com/p/CKJUixkHmAV/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply