Bielorusko zverejnilo nahrávku telefonického rozhovoru medzi Berlínom a Varšavou

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Screenshot YouTube

Svetové médiá a experti už druhý deň veľmi živo diskutujú o vyhlásení bieloruského prezidenta o falzifikácii otrávenia ruského opozičníka Navaľného. Lukašenko ukázal, že necúvne a nebude kľučkovať. Minsk zverejnil nahrávku nemecko-poľského telefonického rozhovoru o sfalšovaní otrávenia Navaľného a o hodení viny na Rusko, ako aj prepis tohto rozhovoru.

Bieloruské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že pred pár dňami nemecká kancelárka, „vyzbrojená“ správami nemeckých lekárov a tajných služieb, vyhlásila, že ruský opozičník Navaľný bol otrávený jedom „novičok“. Angela Merkelová prízvukovala, že výsledky expertízy nemeckých odborníkov sú presvedčivým dôkazom, že Navaľný bol otrávený. Vinu už „tradične“ hodila na Moskvu.

Alexander Lukašenko tieto správy razantne poprel, opierajúc sa o správy vlastných tajných služieb, ktoré zachytili rozhovor medzi Berlínom a Varšavou o úmyselnej falzifikácii otrávenia Navaľného. Ak si niekto myslel, že tu sa Lukašenko zastaví a bude len, ako papagáj, stále opakovať ničím nepodložené obvinenia, ako to vždy robia britské, americké a nemecké tajné služby a politici, mýlil sa a možno bol prekvapený tým, že Lukašenko podnikol aj ďalšie kroky – zverejnil kontroverznú nahrávku a prepis rozhovoru.

Zo zverejnenej nahrávky si každý môže urobiť záver a domyslieť si, prečo by niekto zinscenoval otrávenie Navaľného. Spolubesedníci to v telefonickom rozhovore pomenovali úplne otvorene: „aby jasne ukázali Putinovi, že nemá strkať svoj nos do záležitostí v Bielorusku.“ Má ísť o zámer poškodiť Putina a Rusko, kde sa (aká náhoda!) iba o niekoľko dní uskutočnia regionálne voľby a ovplyvniť nálady a názory voličov.

Hlas z Berlína uviedol, že všetko napreduje podľa plánu. „Materiály ohľadne kauzy Navaľného sú pripravené. Odovzdáme ich do administrácie kancelárky. Očakávame jej vyhlásenie,“ povedal. Na otázku kolegu z Varšavy, či Navaľný bol ozaj otrávený, hlas z Berlína cynicky vysvetľuje: „Pozri sa, Mike, v tomto prípade nie je to dôležité. Pokračuje vojna. A počas vojny sú všetky metódy dobré…“

Hlas z Varšavy prízvukuje: „Treba urobiť tak, aby Putin už nemal chuť, aby strkal svoj nos do záležitostí v Bielorusku. Najefektívnejšia cesta – treba ho utopiť v problémoch Ruska. A je ich veľa! Navyše o pár dní sa budú u nich budú konať voľby, bude sa hlasovať v regiónoch Ruska.“ Spolubesedník z Berlínu potvrdil, že „sa na tom už pracuje…“

Ďalej kolegovia diskutujú o situácii v samotnom Bielorusku. Hlas z Varšavy uznáva, že sa udalosti pre Nemecko a Poľsko nevyvíjajú najlepšie, pretože „prezident Lukašenko, ako sa zistilo, je tvrdý oriešok.“ „Sú profesionáli a sú organizovaní. Pochopiteľne, že ich podporuje Rusko. Úradníci a vojaci sú oddaní prezidentovi. Zatiaľ pracujeme,“ zdôraznil. Poznamenal tiež, že ďalšie veci by sa nemali preberať po telefóne. Ostatné prediskutujú počas osobného stretnutia…

Nasledovala celkom očakávaná reakcia z Berlína, Varšavy, pobaltských a iných štátov, kde spochybnili pravosť nahrávky a tvrdia, že je to falzifikát. Avšak, na rozdiel od nemeckých, poľských, britských a iných „kolegov“ Minsk niečo predložil – nahrávku telefonického rozhovoru, pričom nenaťahoval čas celé týždne, mesiace, alebo, ako Briti, aj roky. Bol zverejnený na portáli bieloruskej verejnoprávnej televízie.

A čo teraz, ako sa budú vyvíjať udalosti? Európa a USA budú aj naďalej obviňovať Rusko a „kremeľských agentov“ z otrávenia Navaľného a neuznajú pravosť bieloruskej nahrávky. Možno teraz sa nemecké tajné služby, okrem prázdnych slov, pokúsia predložiť (alebo vyrobiť) nejaký dôkaz otrávenia Navaľného – teraz už nemôžu apelovať iba slovne.

A ako je to s bieloruskou nahrávkou: je pravá, alebo je to falzifikát? Skôr či neskôr sa to dozvieme. Jediný silný argument v prospech pravdivosti „bieloruskej nahrávky“ je ten, že Lukašenko by si v katastrofálnej situácii, v ktorej sa nachádza, nemal dovoliť vyťahovať falzifikát a otvorene klamať celému svetu, lebo to ozaj bude posledné klamstvo v jeho politickej kariére. Ak túto nahrávku vytiahol na svetlo sveta a razantne stojí za tým, môže to byť pravda, lebo inak je to obrovské riziko pre politika, ktorý môže ľahko spadnúť z trónu.

Pomohli by nejaké aspoň čiastočne objektívne expertízy na Západe. Lenže, je otázkou, či Lukašenko riskne odovzdať túto nahrávku na expertízu do Európy alebo USA, kde by nemeckí, americkí alebo iní experti mohli sfalšovať aj výsledky expertízy. Ale v tejto chvíli Lukašenko dobre zamiešal kartami. Nechajme sa prekvapiť, ako to bude ďalej…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. О фальсификации отравления Навального. Перехваченный разговор Варшавы и Берлина, TVR.by, 4.9.2020

2. В Белоруссии обнародовали упомянутую Лукашенко запись разговора об инциденте с Навальным, TASS, 4.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár