Bihariová z PS prirovnáva Uhríka k šimpanzovi

Tagged With: , , Add Comment

Zdá sa, že vyštudovanej právničke Irene Biháriovej inštitút prezumpcie neviny a krivého obvinenia nič nehovoria. Šéfka združenia Ľudia proti rasizmu a odborníčka hnutia Progresívne Slovensko na problematiku „anticigánizmu“ totiž na sociálnej sieti nazvala poslance európskeho parlamentu za ĽSNS, Milana Uhríka fašistom a dokonca ho prirovnáva k Hitlerovi a Mussolinimu.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Je prinajmenšom paradoxné, že sa takto vyjadruje žena, ktorá sa prezentuje ako expertka na problematiku takzvaného cyberhate, teda protiprávnych prejavov nenávisti v online prostredí. Irena Bihariová je tiež podpredsedníčkou Výboru pre predchádzanie rasizmu a extrémizmu v gescii Ministerstva vnútra SR.

Biháriovú k reakcii vyprovokoval Uhríkov komentár na adresu transsexuálneho poslanca resp. poslankyne Európskeho parlamentu z Holandska –  Petru De Sutter.

Bihariová v reakcii naznačuje, že „čudom“ a hanbou Slovenska je v skutočnosti poslanec Uhrík: „Koluje taký absurdný mýtus, síce je historickou skúsenosťou vyvrátený, no z ktorého aj tak nie sme schopní sa poučiť: vraj ak fašistov pustíme medzi mediálny a politický mainstream, dáme im nejaké tie funkcie a zodpovednosti, tak sa nakoniec umravnia a scivilizujú. Neplatilo to pri Mussolinim, neplatilo to pri Hitlerovi a neplatí to ani o Uhríkovi.

Naopak, prax – najmä na domácej pôde – ukázala, že nie štandardní politici kultivujú fašistov, ale naopak, veľká časť tzv. štandardných politikov sa snaží inšpirovať ich rétorikou.“ Začína Bihariová.

Dodáva, že De Sutter je možno pre Uhríka čudom, ale pre zvyšok Európy to je renomovaná profesorka. „Najnovší príklad toho, ako ani ako európska inštitucionálna kultúra nenaučila Uhríka móresom, je jeho hulvátske, nedôstojné a ponižujúce vystúpenie voči belgickej poslankyni Petre De Sutterovej pre jej transrodovú identitu. Uhrík ju v správe, samozrejme, bez vecnej argumentácie primitívne osočil – nazval ju 56 ročným chlapom a “čudom v silonkách”, ktoré by sa vlastne ani vôbec nemalo vyjadrovať k európskym záležitostiam.

„Toto čudo“ je v skutočnosti uznávanou odborníčkou a profesorkou medicíny. Sedlákovi Uhríkovi, ktorý za celý život dokázal akurát tak natočiť tendenčné video o migrantoch, by normálne nestála ani za odpoveď.“ Dodáva.

Bihariová taktiež vyzýva k akcii: „Rada by som v tomto kontexte upozornila, že ak sa teda chceme vyhraňovať voči extrémistom, tak ono už dávno nestačí písať brožúrky o fašizme a usvedčovať ich z inšpirácii Treťou ríšou. Žiada sa od nás niečo viac: byť aktívnym a poctivým oponentom voči všetkým tým nezmyslom, ktorými zamorili verejný a online diskurz a postaviť sa na obranu všetkých tých, z ktorých dnes robia živé terče.“

„Aj na Slovensku máme jednu z najznámejších transrodových osôb – producentku a DJ-ku Matiu (alias B-Complex). Len tak skusmo si porovnajme, kto v skutočnosti pomohol zvýšiť renomé Slovenska v zahraničí: Tak napríklad Matia dostala možnosť nahrávať v prestížnom hudobnom vydavateľstve Hospital Records, o ktorej sa mnohým slovenským umelcom ani nesnívalo, za svoje tracky bola viacnásobne ocenená.

Časopis Forbes ju zaradil ako jednu z 30 najúspešnejších Sloveniek mladších ako 30 rokov. Jej najznámejší track Beautiful lies zvýšil poznateľnosť Slovenska od Európy po Austráliu a Nový Zéland. Nevraviac o tom, že jej verejný coming out pomohol desiatkam mladých ľudí, ktorí práve vďaka nej našli odvahu vysporiadať sa so svojou identitou.“ Vysvetľuje Bihariová.

„Čím presne pomohol zvýšiť reputácia Slovenska Uhrík? Azda len tým, že vďaka jeho vystúpeniu sa na nás v Európe pozerajú, akoby sme ešte včera zliezli zo stromov spomedzi šimpanzov a za jeho vyjadrenia mu hrozí disciplinárny trest.“ Naráža na ďalšiu europoslankyňu za SaS, ktorá voči Uhríkovi iniciova disciplinárne konanie práve za spomínané výroky.

O aktivitách poslankyne Biháriovej, za ktoré sa pýši pamätnou plaketou od riaditeľa protiextrémistického oddelenia Martina Smiška, sme nedávno taktiež písali :/https://zemavek.sk/politicke-siet-uderiek-udavacov-sa-postupne-odhaluje/

Zdroj: hlavnýdenník/Z&V

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis