BILLA dostala miliónovú pokutu – Zem&Vek síce vyradila z predaja, pokazené mäso si tu však naďalej kúpite

· Čas čítania: 2 min.

Podľa portálu Aktuálne noviny „ministerstvo pôdohospodárstva spolu so šéfom potravinových inšpektorov zverejnili výsledky kontrol, ktoré vykonali v prvom polroku. Pokuty lietali za zanedbanú hygienu aj kontaminované potraviny. Zaplatiť milión eur má na krku aj obchodný reťazec Billa. Opakovane mali ďalej spracovávať staré mäso po dátume spotreby. Grilované ho ponúkali na ďalší predaj zákazníkom!“

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Takže predávať pokazené mäso za premrštené ceny reťazcu nevadí, ale časopis Zem&Vek, ktorý vyradil z predaja pred viac ako rokom, prekážal. Vedenie Billa tvrdilo, že išlo o čisto obchodné rozhodnutie a ako súkromná firma môže predávať, čo chce. Ekonomickú logiku však rozhodnutie nemalo, nakoľko takmer celý náklad nášho časopisu sa tam vypredal.

V skutočnosti išlo o politický nátlak navzájom prepojených kruhov. Najprv sa spolumajiteľ firmy Komplot Peter Hajdin „náhodou“ začal sťažovať priamo v britskej centrále Tesco, že reťazec na Slovensku predáva Zem&Vek. Komplot spolupracuje s facebookovou „slniečkárskou“ stránkou Zomri! Potom sa jeho príkladom „náhodou“ inšpiroval bloger a v podstate externý redaktor Denníka N Jakub Goda. Človek, ktorý nahráva promo videá na facebookovej stránke americkej ambasády a propaguje — stránku Zomri! Posťažoval sa, že keď v jednej z predajní zbadal Zem a Vek, „okamžite ho prešla chuť na jedlo“. O prepojeniach medzi agentúrou Komplot a kanceláriou vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku sme v tom čase písali v našom časopise.

Išlo teda o organizovanú akciu, ktorá však vyvolala prudkú protireakciu. Ľudia hromadne pridávali nahnevané komentáre na facebookovej stránke Billa, predbiehali sa v kreatívnych nápadoch, ako reťazec bojkotovať. Jedným z riešení bolo rušenie zákazníckych kariet. Darmo Jakub Goda vyzýval na Facebooku ľudí, aby sa zapájali do diskusie, nech to nevyzerá, že „konšpirátori tvoria väčšinu národa“.

A najnovšie výsledky potravinovej kontroly dávajú ďalší dôvod na zamyslenie, či sa oplatí Billa podporovať svojimi nákupmi.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár