Blaha súd s Esetom vyhral: Pomohli k tomu aj zdroje ZEM&VEK

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Mestský súd Bratislava IV minulý týždeň zamietol žalobu spoločnosti Eset z júla 2019 voči Ľubošovi Blahovi, ktorý tvrdil, že firma je napojená na CIA. Na sociálnych sieťach im venoval viacero statusov. Obviňoval ich zo snahy o ovplyvňovanie diania na Slovensku. O predstaviteľoch Esetu písal, že sú oligarchovia, ktorí si vytvorili vlastné „politicko-mediálno-aktivistické impérium“ a chcú prevziať moc. Po viac ako štyroch rokoch dal súd za pravdu Blahovi a žalobu zamietol. K tomuto dôležitému verdiktu pomohli aj zdroje ZEM&VEK.

Portál aktuality.sk dnes napísal, že spravil analýzu tohto rozsudku. Uviedli, že „súd urobil z politika politológa, ktorý vraj nešíril nepravdy.“ V ich analýze sa píše, že Blaha súdu predložil viacero internetových zdrojov, z ktorých vo svojich statusoch čerpal. Odvolávať sa mal aj na články ZEM&VEK a Hlavného denníka, ktoré Aktuality označili za konšpiračné a dezinformačné médiá. Slovné spojenie „internetové zdroje“ pritom dali sarkasticky do úvodzoviek.

Nezabudli pri tom „so zdvihnutým prstom“ upozorniť na skutočnosť, že šéfredaktor ZEM&VEK „Tibor E. Rostas bol právoplatne odsúdený z hanobenia národa.“

Súd však v odôvodnení svojho rozhodnutia ani raz neskonštatoval, že by Blaha vo svojich statusoch šíril nejaké dezinformácie. Naopak, poslanec podľa sudkyne zverejňoval odborné rozbory, analýzy či hodnotiace úsudky, ktoré vyvodzoval z verejne dostupných informácií. A toto vo svojej analýze napísali aj Aktuality.

Jedným z argumentov prvostupňového súdu, prečo dal napokon za pravdu Blahovi, je, že má podľa judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva ako politik z hľadiska ochrany slobody prejavu privilegované postavenie. A naopak, Eset vraj musí strpieť tvrdšiu kritiku, keďže sa majitelia firmy rozhodli aktívne zapájať do verejného života,“ uviedli Aktuality vo svojom článku.

Súd rozhodol. Vyhral Ľuboš Blaha, prehral Eset. Dobrá správa pre slobodu slova a zlá správa pre všetkých oligarchov, ktorí nevedia zniesť legitímnu kritiku a namiesto toho útočia na ľavicových politikov,“ povedal Blaha vo svojom videu na sieti Telegram.

Eset avizoval odvolanie. Podľa nich je „boj proti dezinformáciám a ich šíriteľom behom na dlhé trate.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Tomáš Kyseľ: Analyzovali sme rozsudok Blaha vs. Eset: Súd urobil z politika politológa, ktorý vraj nešíril nepravdy, aktuality.sk, 12.03.2024
(2) Ľuboš Blaha vyhral v spore s Esetom, žalobu firmy súd po piatich rokoch zamietol, postoj.sk, 06.03.2024
(3) video: Youtube/Smer – sociálna demokracia, 05.03.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár