Blokovanie Trumpa na sociálnych sieťach bolo v USA označené ako „darček pre Kremeľ“

Foto: Screenshot Bloomberg

Zaujímavé a pozoruhodné veci sa dejú za oceánom. V priebehu štyroch rokov prakticky všetci členovia Demokratickej strany, mnohí experti a média v USA označovali Donalda Trumpa za priateľa Putina, spojenca Moskvy, ba aj za ruského špióna. Avšak, keď ešte stále súčasného prezidenta USA „odstrihli“ od sociálnych sieti a zapchali mu ústa, túto skutočnosť mnohí odborníci a média označili za „darček pre Kremeľ“.

Je v tom zjavný nesúlad. Naši americkí priatelia by sa mali konečne dohodnúť, či je Donald Trump priateľom Ruska, „agentom agresora“, alebo nie. Pretože sa tým vytvára pomerne čudný obraz. Rusko vždy nemá pravdu – nezávisle od toho, či podporuje alebo naopak oponuje Donaldovi Trumpovi. Môže konať hocijako, ale vždy bude „vinné“. V rozprávkach hlavným postávam zvyčajne dávajú tri možnosti: dve zlé a jednu dobrú. A majú možnosť si zvoliť tú dobrú. Rusku ponúkajú iba dve možnosti a obe sú zlé. Ako sa má v tomto prípade zachovať Kremeľ?

Samozrejme viacerí politici, experti a média v EÚ môžu zachovať „neutralitu a objektivitu“ a vôbec si nevšímať ďalšie krkolomné politické kotrmelce zo strany strýčka Sama, čo často aj robia, hlavne keď sa to týka „ruského medveďa“. Ale ak by im aspoň občas záležalo na pravde a spravodlivosti, sotva by pochválili amerických priateľov.

Ak by sme sa pokúsili vyskúšať si to na vlastnej koži, znamenalo by to, že bez rozdielu, ako sa vyjadruje ten alebo iný náš politik, expert, média voči, povedzme, Angele Merkelovej – pozitívne, negatívne alebo neutrálne – nikdy nebudú mať pravdu, vždy budú „vinní“. Takto sa robí politika na americký spôsob. Páčil by sa takýto prístup našim politikom a verejnosti? Takže musíme pochopiť, ako tento problém berú v Rusku.

Viaceré americké média a politici vyhlásili, že blokovanie niekoľkých internetových stránok ešte stále platného prezidenta USA, je darčekom pre Kremeľ a rozväzujú ruky Rusku a navyše aj Turecku a Bielorusku, v ktorých existujú „diktátorské režimy“. Tejto téme sa vo svojom článku, zverejnenom na portálu spoločnosti Bloomberg, venoval aj analytik tejto spoločnosti, Leonid Bershidsky. Podotkol, že Moskva tak dostáva pekne eso do rúk a môže požiadať o uplatnenie rovnakých opatrení aj proti domácej opozícii.

Leonid Bershidsky zdôrazňuje, že zákaz na použitie svojich stránok a prezentovanie názorov a komunikáciu s verejnosťou, ktorý informačné giganty uvalili na Donalda Trumpa, hrá v prospech Moskvy a môže inšpirovať Rusko, Bielorusko a Turecko, aby zakročili proti vlastnej piatej kolóne a domácej opozícii, pričom použijú rovnaké odôvodnenie, ktoré prezentovali svetové sociálne siete v prípade Donalda Trumpa.

Analytik Bloombergu predpokladá, že svetové sociálne siete odmietnu blokovať stránky opozičných politikov, strán a mimovládok v Rusku, Bielorusku a Turecku, čo prirodzene, bude v Moskve, Ankare a Minsku považované za dvojaké štandardy, porušovanie pravidiel hry a snaha ovplyvniť dianie v tej alebo inej krajine.

Ako v tomto prípade bude konať Rusko, Bielorusko a Turecko? Nezostane im nič iné, len aby vlastnými silami aspoň na svojom území zablokovali stránky „nevhodných“ politikov a organizácií presne tak, ako to sociálne siete urobili v prípade Donalda Trumpa. Reakcia USA, EÚ a svetových sociálnych sietí bude úplne jasná a očakávaná. Obvinia vlády týchto troch krajín z porušovania ľudských práv, slobody slova, médií a pod. A prirodzene, ani si nespomenú, ako sa sociálne siete v prípade Donalda Trumpa zachovali. Západný dvojaký meter v „priamom prenose“.

Leonid Bershidsky si aspoň čiastočne uvedomuje následky konania týchto sociálnych sietí. Prízvukuje, že ak sa sociálna sieť mieni postarať o zabezpečenie slobody slova, jej závislosť zo strany toho alebo iného štátu je neprípustná: „Ale teraz tieto režimy /Rusko, Bielorusko, Turecko – pozn. aut./ majú zámienku, aby mohli žiadať, aby americké siete zakázali stránky ruských, bieloruských a tureckých „teroristov“ z rovnakých dôvodov, ktoré sa používali proti Trumpovi a jeho spojencov – kvôli podnecovaniu k agresívnemu a násilnému protestu,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Bloomberg Leonid Bershidsky.

Je to jasné, ako facka. Dvojaké štandardy a trojitý meter Západu stále platí. Krvavé štátne prevraty, útoky na vládne budovy, chaos a násilie v takom Bielorusku, na Ukrajine, Gruzínsku, Arménsku, /želateľne/ v Rusku a iných krajinách sú tými, podľa amerických politikov, analytikov a médií, „demokratickými“ zmenami, ale podobné konanie je na území Spojených štátov neprípustné, je to terorizmus, vlastizrada a kriminál.

Nie, priatelia, pravda je iba jedna a pravidla musia byť pre všetkých musia rovnaké. Buď je niečo povolené všetkým alebo zakázané všetkým. Žiadne výnimky. Dvojaký „euroatlantický“ meter, trojité západné štandardy majú byť raz a navždy zrušené. Rovnaké medzinárodné normy a pravidla majú platiť pre všetkých bez výnimky. Potom sa nebudú opakovať ani majdany v rôznych krajinách, ani dobytie Kongresu vo Washingtone.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Tech Censorship Is the Real Gift to Putin, Bloomberg, 11.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply