Bratislavské protesty proti NATO

Na demonštrácii „Nechceme základne NATO na Slovensku“ vo štvrtok dvanásteho marca na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vystúpil bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský, mierový aktivista Eduard Chmelár, vysokoškolský profesor František Škvrnda a za Chartu 2015 sa davu prihovoril Štefan Kalina. Akciu prišla podporiť aj zástupkyňa českého hnutia „Ne základnám“ a predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč.

Ján Čarnogurský k zástupu asi 400 ľudí hovoril o dvanástom marci ako o významnom dni pre Slovensko, ktorý o pár rokov vojde  do dejín ako deň, kedy sa zhromaždili „slobodní občania Slovenska, aby dali najavo, že nechcú zaťahovanie Slovenska do vojnového konfliktu, ktorý nie je našim konfliktom.“

Ľudia mali v rukách slovenské zástavy a na transparentoch sa objavili nápisy ako „NATO GO HOME“, „MIER“, či „Andrej Kiska veľká hanba Slovenska“.

Vysokoškolský profesor František Škvrnda sa pýta, načo nám je NATO, „načo sa pliesť do vecí, s ktorými nemáme nič spoločné“ a dopĺňa, že nechceme (či už staré, alebo nové) základne NATO ani cudzích vojakov na našom území, ani aby slovenskí vojaci chodili bojovať do sveta proti tým, ktorí nám nič neurobili.

Pripomína dôvod vzniku Severoatlantickej aliancie, NATO chcelo iný svet, no zlom prišiel v roku 1999, keď zbombardovali Juhosláviu.

Štefan Kalina za Chartu 2015 povedal, že účastníci zhromaždenia za Chartu 2015 (ktoré sa konalo 10. marca v Košiciach) všetkým želajú neutralitu Slovenska, vystúpenie z NATO a mier.

Ďalší protest podľa slov Jána Čarnogurského plánujú organizátori 26. marca na rovnakom mieste. „Zriadenie základní NATO na Slovensku jednoducho nedovolíme,“ dodáva.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár