Bratislavské protesty proti NATO

Add Comment

Na demonštrácii „Nechceme základne NATO na Slovensku“ vo štvrtok dvanásteho marca na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vystúpil bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský, mierový aktivista Eduard Chmelár, vysokoškolský profesor František Škvrnda a za Chartu 2015 sa davu prihovoril Štefan Kalina. Akciu prišla podporiť aj zástupkyňa českého hnutia „Ne základnám“ a predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč.

Ján Čarnogurský k zástupu asi 400 ľudí hovoril o dvanástom marci ako o významnom dni pre Slovensko, ktorý o pár rokov vojde  do dejín ako deň, kedy sa zhromaždili „slobodní občania Slovenska, aby dali najavo, že nechcú zaťahovanie Slovenska do vojnového konfliktu, ktorý nie je našim konfliktom.“

Ľudia mali v rukách slovenské zástavy a na transparentoch sa objavili nápisy ako „NATO GO HOME“, „MIER“, či „Andrej Kiska veľká hanba Slovenska“.

Vysokoškolský profesor František Škvrnda sa pýta, načo nám je NATO, „načo sa pliesť do vecí, s ktorými nemáme nič spoločné“ a dopĺňa, že nechceme (či už staré, alebo nové) základne NATO ani cudzích vojakov na našom území, ani aby slovenskí vojaci chodili bojovať do sveta proti tým, ktorí nám nič neurobili.

Pripomína dôvod vzniku Severoatlantickej aliancie, NATO chcelo iný svet, no zlom prišiel v roku 1999, keď zbombardovali Juhosláviu.

Štefan Kalina za Chartu 2015 povedal, že účastníci zhromaždenia za Chartu 2015 (ktoré sa konalo 10. marca v Košiciach) všetkým želajú neutralitu Slovenska, vystúpenie z NATO a mier.

Ďalší protest podľa slov Jána Čarnogurského plánujú organizátori 26. marca na rovnakom mieste. „Zriadenie základní NATO na Slovensku jednoducho nedovolíme,“ dodáva.

Veronika Mráziková
"V jednej ruke kniha, v druhej pero, s myšlienkami na druhom konci sveta a s túlavými topánkami na nohách..."

Pridaj komentár

  & Časopis