Bude pán Korčok aj veľvyslancom Európskej únie v USA?

· Čas čítania: 2 min.
Foto: archív

Pán Korčok, ktorý bude novým veľvyslancom Slovenska v USA, bude podľa vlastných slov presadzovať v USA aj záujmy EÚ. Ako k tomu pán Korčok prišiel? Vo Washingtone (ako aj v mnohých iných štátoch sveta) je zriadená diplomatická misia EÚ. Na služby pána Korčoka v USA EÚ naozaj nie je odkázaná. Pracuje tam minimálne 30 dobre vybraných a pravdepodobne aj skúsenejších profesionálnych diplomatov z viacerých štátov EÚ a niekoľko desiatok ľudí ďalšieho personálu misie. Jedna vec je spolupracovať s misiou EÚ v USA, ak je to nevyhnutné, ale je niečo úplne iné a závažnejšie, ak slovenský veľvyslanec v USA prehlási, že bude aktívne hájiť záujmy EÚ (na strane EÚ) vo vzťahu medzi USA a EÚ. Pripomenieme, že pán Korčok sa pritom nemá stať ani veľvyslancom Slovenska v jednom z členských štátov EÚ, ale veľvyslancom v USA, ktoré nie sú členom EÚ. Tieto fakty nemožno ľubovoľne krútiť.

Bude pán Korčok napríklad, ako tvrdí, presadzovať elimináciu alebo adekvátnu odpoveď EÚ na možné sankcie USA voči EÚ, bude riešiť otázky hospodárskych vzťahov medzi EÚ a USA, dodávok plynu či zavedenia ciel na výrobky alebo otázky vízovej politiky EÚ, migrácie a ďalšie? Ak to skúsi, rýchlo tým prekročí úlohy diplomatickej misie SR vo vzájomných vzťahoch medzi SR a USA a možno sa môže dočkať aj upozornenia

orgánov USA. Prečo pán Korčok nebude presadzovať napríklad aj záujmy V4, SEI (Stredoeurópskej iniciatívy), CEFTA (Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode), CERN (Európskeho centra

pre jadrový výskum) alebo ďalších medzinárodných organizácií, kde Slovensko je, ale USA nie sú členom? Na druhej strane, má veľvyslanec USA na Slovensku rovnako presadzovať voči Slovensku napríklad pozície NAFTA (Severoamerickej dohody o voľnom obchode), kde Slovensko nie je členom? Určite nie. Pritom Slovensko chce mať svoje vzťahy aj s Kanadou, aj s Mexikom, ktoré sú členmi uvedenej dohody.

Nie nadarmo Viedenský dohovor o diplomatických stykoch z roku 1964 uvádza limity práce diplomatickej misie v otázkach vzájomných dvojstranných vzťahov voči štátu, v ktorom má pôsobiť. To je jedna zo základných dohôd o medzinárodných vzťahoch štátov sveta medzi sebou, to sú právne záväzky.

Štefan Harabin

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár