
Podľa dôchodcovskej inflácie za prvých 6 mesiacov tohto roku to vyzerá na rast dôchodkov od januára 2026 o 3,6 percenta. Číslo nie je konečné, keďže počas 2 nasledujúcich mesiacov, sa miera dôchodcovskej inflácie ešte môže aj o nejakú desatinu ešte zvýšiť, keďže sa počíta za 9 mesiacov v roku pred dátumom prvej valorizácie všetkých druhov dôchodkov. Dôchodcovská inflácia sa počíta z cien tovarov a služieb typických pre dôchodcov a je nižšia ako je vykazovaná miera inflácie v národnom hospodárstve , ktorá je podkladom pre menovú politiku aj ECB, na stanovenie jej úrokových sadzieb. Pre poriadok si však pripomeňme, že valorizácia dôchodkov v závislosti od dôchodcovskej inflácie zvyšuje dôchodky v čistom, zatiaľ čo percento zvyšovanie miezd sa počíta k hrubej mzde. Ak teda priemerný dôchodok je u nás 701,34 eur, tak 3,6 percenta predstavuje 25,25 eur.
Viac zdrojové financovanie života na dôchodku
Budúcoročná valorizácia dôchodkov v priemere o 25 eur ale neovplyvní výrazne podiel dôchodkových náhrad k priemernej mzde ktorá je u nás 77 percent, čo je výrazne viac ako v susednom Česku, v ktorom spomínaná náhrada je len 56 %, viac valorizácia dôchodkov ovplyvní podiel dôchodkových náhrad k priemernej mzde. Keď k tomu pripočítame výrazne vyšší 13 dôchodok okolo 693 eur a tiež sa bude v apríli vyplácať aj rodičovský dôchodok, nemôžeme sa obávať z čoho dôchodcovia budú v ďalších rokoch žiť. Medzi nami dôchodcami je veľa takých ktorý okrem dôchodkovej dávky majú ďalší príjem z pracovného pomeru alebo z dohody v doterajšom alebo v inom zamestnaní, ktorým sa dôchodky zvyšujú dvakrát ročne. Ktorý dôchodca myslel na budúcnosť má ďalší príjem z úrokov, výnosov z dlhopisov a akcií a niekoľko tisíc z nich aj z investovania do kúpy štátnych dlhopisov pre občana.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.