Bývalý francúzsky prezident Francois Hollande potvrdil slová Merkelovej, že ani Západ, ani Ukrajina nemienili dodržiavať Minské dohody

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine včera došlo k jednému z najväčších delostreleckých a leteckých útokov ruskej armády na pozície ukrajinských vojsk a na energetické a infraštruktúrne objekty v rôznych regiónoch, keď ruské jednotky podnikli 85 raketových, 35 leteckých a 63 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinská armáda, podľa správ svojho Generálneho štábu, odrážala útoky v okolí Steľmachovky a Belogorovky v Luhanskej oblasti a v okolí Soledaru, Ivanovského, Kleščejevky, Kamenky, Avdejevky, Veselého, Voďaného, Krasnogorovky a Marjinky v Doneckej oblasti.

Ukrajinské média citovali správy agentúry Bloomberg, ktorá s odvolaním sa na zdroje v Bielom dome oznámila, že Spojené štáty môžu v rámci nového balíka vojenskej pomoci dodať bojové vozidlá Bradley na Ukrajinu. „Zatiaľ nie je známe, kedy bude prijaté konečné rozhodnutie. Biely dom uviedol, že je neustále v kontakte s Ukrajinou, pokiaľ ide o schopnosti, ktoré potrebuje na sebaobranu. Nie je však čo oznamovať alebo avizovať niečo nové. Je známe, že bojové vozidlá pechoty Bradley boli zaradené do výzbroje americkej armády v roku 1981. Zabezpečuje prepravu motorizovaných peších jednotiek na bojisko, vedenie boja z vozidla a ich palebnú podporu,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Niektorí z nich upozornili na to, že správy o veľmi úspešnej činnosti ukrajinskej protivzdušnej obrany sú prehnané. Často síce zostreľuje vzdušné ciele, ale ako podotkli vojenskí analytici, tie ciele sú veľmi odlišné a mnohé z nich Rusi „úmyselne podsúvajú.“ V čom je fígeľ? Analytici poukázali na to, že v ostatnom čase ruská armáda uskutočňuje veľmi efektívne ostreľovanie pozícií ukrajinských jednotiek a energetických objektov. Mnohé z nich ukrajinská protivzdušná obrana nedokáže odraziť, pretože Rusi používajú veľmi prefíkanú taktiku. Dokážu oklamať „oponentov.“

Najskôr sa do zóny zamýšľaného útoku posielajú falošné vzdušné ciele, rakety – návnady, ktoré simulujú efektívnu oblasť rozptylu skutočných cieľov s veľkými rozmermi. Pomáhajú odhaliť miesto, kde sa v súčasnosti nachádzajú systémy protivzdušnej obrany, a následne proti nim používajú riadené strely. Ukrajinskí analytici podotkli, že ruská armáda začala hromadne používať drony kamikadze, ktoré posiela vpred a rozptyľuje s ich pomocou protivzdušnú obranu. Jednoducho pripravuje svojráznu „pascu“.

V následku toho sa ukrajinská protivzdušná obrana chytá do pasce a míňa rakety na porazenie relatívne lacnej vojenskej techniky, ktorá slúži iba na odvádzanie pozornosti, ale nie na útok. Hneď na to však útočné rakety zasahujú systémy ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktoré seba odhalili, prezradili, a takýmto spôsobom ruská armáda efektívne bojuje proti ukrajinským ozbrojeným silám. Analytici podčiarkli, že takáto nová taktika zapríčinila to, že štyri protilietadlové divízie ukrajinskej protivzdušnej obrany boli nedávno vyradené z činnosti.

Predpoludním ukrajinskí novinári citovali šéfa NATO, ktorý zopakoval falošnú mantru o tom, že dodávky západných zbraní na Ukrajinu priblížia koniec konfliktu s Ruskom. „Toto je názor generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. „Môže to znieť ako paradox, ale vojenská podpora Ukrajiny je najkratšou cestou k mieru,“ povedal Stoltenberg v rozhovore pre tlačovú agentúru DPA. Podľa jeho názoru, by dodávka západných zbraní do Kyjeva mala Rusku ukázať, že počas špeciálnej operácie nebude schopné dosiahnuť svoje ciele,“ citovali ukrajinskí novinári šéfa NATO.

Uviedli aj výroky generála v zálohe Wesleyho Clarka, bývalého vrchného veliteľa Spoločných ozbrojených síl NATO v Európe, ktorý na online konferencii USA-Ukrajina podotkol, že prístup Bieleho domu ku konfliktu povedie k postupnému vykrvácaniu Ukrajiny. „Podľa neho, Ukrajina v súčasnosti trpí vážnymi stratami. Najmä sa krajina zbavuje najdôležitejšej infraštruktúry. „Ukrajinci sa zbavujú priemyselného potenciálu a energetiky, ako aj finančnej základne štátu. Na druhej strane, k tomu prispievame,“ zdôraznil Clark. Vysvetlil, že záujmy Kyjeva a Washingtonu sa nezhodujú, pretože Ukrajina chce obnoviť svoje územia a Amerika sa chce vyhnúť konfliktu medzi NATO a Ruskou federáciou,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Oznámili, že americký prezident Joe Biden podpísal návrh zákona o vládnom financovaní, ktorý zahŕňa zvýšený objem pomoci Ukrajine. „Návrh zákona predpokladá štátne financovanie za 1,7 bilióna dolárov, vrátane dodatočnej pomoci Ukrajine za 47 miliárd dolárov. Zatiaľ čo predtým bola plánovaná suma o 2 miliardy menej – 44,9 miliardy,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.

Citovali aj dosť čudné správy ukrajinského vojenského velenia. „Rusko má, podľa Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, schopnosť vrhnúť na Kyjev až 30 tisíc vojakov, a to aj pri zohľadnení zapojenia kontingentu ozbrojených síl Bieloruska. Toto číslo je výrazne nižšie ako ofenzívna skupina zapojená vo februári (vtedy tam bolo 45,5 tisíc ľudí). „Dokonca aj v prípade zapojenia všetkých bojových bieloruských vojsk – pozemných vojsk a síl špeciálneho určenia – celkové zoskupenie bude asi 30 tisíc. To je stále menej ako skupina, ktorá sa zúčastnila invázie v plnom rozsahu,“ uviedol na brífingu zástupca vedúceho Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Alexej Gromov,“ citovali ho ukrajinskí novinári. Ako aj on, tak aj novinári zabudli však vysvetliť, prečo by ruská armáda útočila na Kyjev a dupľom – prečo by zapájala do toho ešte aj bieloruskú armádu…

Ukrajinské média tiež informovali o tom, že ruská Federálna služba bezpečnosti (FSB) oznámila zadržanie občana Ukrajiny, ktorý mal v úmysle vykonať teroristický útok na juhu krajiny na základe pokynov ukrajinských špeciálnych služieb. „Toto vyhlásili v tlačovom stredisku FSB. Ukrajinský agent bol údajne zadržaný v Severno-kaukazskom federálnom okruhu. FSB uviedla, že muž pricestoval na územie Ruska cez pracovný migračný kanál a následne sa pripravoval na teroristický útok. Je potrebné poznamenať, že zadržaný bol údajne „zástancom ukrajinského nacionalizmu.“ FSB nešpecifikovala, za akých podmienok bol Ukrajinec zadržaný,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Informovali, že Ruská federácia znížila počet lietadiel z 26 na 11 po útokoch na letisku v meste Engels. Citovali The Drive, ktorý uvádza satelitné snímky. „Po útokoch dronov 26. a 29. decembra nebolo zaznamenané žiadne poškodenie. Základňa strategických bombardérov v Engelse, Saratovská oblasť, bola napadnutá trikrát. 29. decembra Ruská federácia uviedla, že protivzdušná obrana zostrelila dron, ako sa uvádza, z Ukrajiny,“ informovali ukrajinskí novinári.

Citovali aj Kyjevskú mestskú vojenskú správu, ktorá zhrnula výsledky tohto roka v Kyjeve. „Kľúčové údaje: 120 obyvateľov Kyjeva bolo zabitých v dôsledku ostreľovania, medzi nimi 5 detí, 495 ľudí bolo zranených, z toho 30 detí; viac ako 600 budov bolo poškodených; mesto prežilo 52 leteckých útokov; v priebehu roka zaznelo 638 sirén leteckých poplachov s celkovým trvaním 693 hodín 49 minút, to znamená takmer 29 dní,“ podčiarkli novinári.

Zverejnili aj blahoželania priateľov spoza oceánu. „Americká veľvyslankyňa na Ukrajine Bridget Brinková zablahoželala Ukrajincom k nadchádzajúcemu novému roku. „Duch Ukrajiny naďalej inšpiruje svet v našom spoločnom úsilí o lepšiu budúcnosť,“ uviedla vo videu. S tým „duchom Ukrajiny“ a „lepšou budúcnosťou“ určite mala na mysli banderovské fašistické heslo „Sláva Ukrajine“, ospevovanie banderovcov a neonacistov, potláčanie národnostných menšín, cirkvi, základných ľudských práv a slobôd, osemročné vraždenie na Donbase v r. 2014 – 2022, fakľové pochody a iné atribúty „lepšej budúcnosti“ na Ukrajine, ktorú podľa všetkého vo Washingtone doprajú aj pre celú Európu…

Večer vybuchla menšia „bomba“. Ukrajinskí novinári citovali bývalého prezidenta Francúzska, ktorý potvrdil slova Merkelovej, že Minské dohody boli iba falošnou hrou transatlantického Západu, ktorý tak ako aj Ukrajina, nemienil dodržiavať sľuby na tomto „zdrap epapiera“ a Minské dohody uzatvorili iba preto, aby mal Kyjev čas na vyzbrojenie a posilnenie ukrajinskej armády. Skrátka, ani Západ, ani Ukrajina Minské dohody nemienili dodržiavať.

Bývalý francúzsky prezident Francois Hollande potvrdil slová bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, že Minské dohody boli potrebné iba na to, aby Kyjev mal čas na posilnenie a zabezpečil prípravu ukrajinskej armády na nový konflikt. „Áno, Angela Merkelová mala v tomto pravdu. Od roku 2014 Ukrajina posilnila svoj vojenský potenciál, stala sa úplne inou, ako v roku 2014. Stala sa lepšie vycvičená a vybavená. Zásluhou Minských dohôd je, že poskytli ukrajinskej armáde takúto príležitosť,“ uviedol Hollande v rozhovore pre Kyiv Post. Hollande bol priamo zapojený do procedúry urovnania konfliktu na Donbase a uzatvorenia Minských dohôd z rokov 2014-2015,“ pripomenuli ukrajinskí politológovia. Nuž, pravda vždy, skôr či neskôr, vypláva na povrch…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 310-й день войны в Украине. Что происходит 30 декабря. Обновляется, Страна, 30.12.2022
 2. https://t.me/stranaua/83243
 3. Что происходит на фронте 30 декабря. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 30.12.2022
 4. https://t.me/stranaua/83259
 5. ВСУ сбили 10 вражеских дронов над Запорожской и Днепропетровской областями, Страна, 30.12.2022
 6. https://t.me/stranaua/83278
 7. РФ из тяжелой артиллерии атаковала Никополь и Марганец Днепропетровской области, Страна, 30.12.2022
 8. https://t.me/stranaua/83281
 9. Байден підписав бюджет США з допомогою Україні в $45 мільярдів, UNIAN, 30.12.2022
 10. Українці відповіли, як бачать перемогу у війні з Росією – опитування, UNIAN, 30.12.2022
 11. Російські окупанти вночі атакували дронами Київ і область, UNIAN, 30.12.2022
 12. Ворог намагається покращити тактичне положення на Лиманському та Куп’янському напрямках – Генштаб, UNN, 30.12.2022
 13. Наступний масований удар росія може здійснити з більшою кількістю ракет – речник Повітряних сил ЗСУ, UNN, 30.12.2022
 14. ЗСУ уразили п’ять ворожих пунктів управління, Ukrinform, 30.12.2022
 15. На Дніпропетровщині та Запоріжжі ЗСУ збили десять ударних дронів, Ukrinform, 30.12.2022
 16. Сили ППО відбили атаку дронів на інфраструктурні обʼєкти Київщини – глава ОВА, Ukrinform, 30.12.2022
 17. Сили ППО вразили всі Shahed, але є руйнування: нові деталі нічної атаки дронів на Київ, Obozrevatel, 30.12.2022
 18. Українські зенітники знищили 10 “шахедів” під час нічної атаки – ПК “Схід”, Obozrevatel, 30.12.2022
 19. Росія каже, що в неї “не закінчаться ракети “Калібр”, але не здатна захистити себе – ISW, Obozrevatel, 30.12.2022
 20. В Генштабі розповіли, скільки ракетних та авіаційних ударів завдали окупанти за минулу добу, ZN.UA, 30.12.022
 21. ISW не погоджується зі словами Буданова про те, що бойові дії в Україні зайшли в глухий кут, ZN.UA, 30.12.2022
 22. Київщину атакували ворожі дрони — працює ППО, ZN.UA, 30.12.2022
 23. Окупанти вдарили по Сумщині з мінометів та випустили ракети з гелікоптера: є пошкодження, Слово і Діло, 30.12.2022
 24. Росіяни атакували дронами Київ та область: працює ППО, Слово і Діло, 30.12.2022
 25. США можуть передати БМП Bradley для ЗСУ – ЗМІ, Слово і Діло, 30.12.2022
 26. Безпілотник, що горить, впав поряд з житловим будинком: Росія атакувала Київ дронами-камікадзе (відео), Focus, 30.12.2022
 27. Невдача стане сильним ударом: експерти розповіли про безглузді атаки вагнерівців під Бахмутом, Focus, 30.12.2022
 28. Росія атакувала Запоріжжя та Дніпропетровську область дронами-камікадзе (відео), Focus, 30.12.2022
 29. Скільки Україна звільнила населених пунктів від росіян: відповідь ОП, Kyiv Post, 30.12.2022
 30. ПОГЛЯД Візит Зеленського до США як ознака наближення перелому до війни, Kyiv Post, 30.12.2022
 31. «РФ тотально знищує місто». Інтерв’ю з бійцем ЗСУ з Бахмуту, Kyiv Post, 30.12.2022
 32. Окупанти більше 80 разів вдарили по Херсону та області: пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.12.2022
 33. На Дніпропетровщині ППО відмінусувала 5 ворожих “Шахедів”, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.12.2022
 34. Сили оборони уразили 17 районів зосередження і 5 пунктів управління ворога – штаб, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.12.2022
 35. Столтенберг назвав постачання зброї Україні найкоротшим шляхом до миру, Європейська правда, 30.12.2022
 36. Британія передала Україні обладнання для розмінування, Європейська правда, 30.12.2022
 37. В России заявили о срыве диверсии украинских спецслужб на Северном Кавказе, Українські Новини, 30.12.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply