
ECB bola založená 1.júna 1998 a tak teraz v júni oslavujeme 25. výročie jej vzniku. Jej hlavnou funkčnou náplňou je zabezpečovať stabilitu meny, pod čím rozumieme infláciu do jej cieľového percenta, čo sa jej ale v poslednom období nedarí z viacerých dôvodov dosiahnuť. To je dôvod prečo v rámci sprísnenej menovej politiky opakovane zvyšuje svoje úrokové sadzby, ktoré sa postupne premietajú do ďalších úrokových sadzieb v poradí Euribor, čo je úroková sadzba za ktorú si banky na medzibankovom trhu požičiavajú peniaze na viac ako jeden deň, v prípade len jedného dňa hovorím o sadzbe Libor. Ak ide o požičiavanie peňazí na viac rokov stretávame sa s pojmami štátny dlhopis, úvery a vklady, ktoré sú pre všetkých účastníkov peňažného trhu známe. Podľa viacerých kritérií je euro po americkom dolári druhou najdôležitejšou menou v medzinárodnom menovou systéme a ich vzájomný výmenný kurz závisí predovšetkým od ich úročenia, čo sme si v poslednom období všimli. Keď americká centrálna banka zvýšila úrokové sadzby, tak z dôvodu, že dolár je svetová rezervná mena sa oslabila väčšina ostatných mien vrátane eura a opačne. Či to nie je jeden z dôvodov prečo čoraz viac krajín už nechcete obchodovať v americkom dolári ale vo vlastnej mene, nebudeme špekulovať. Každé zvýšenie kurzu doláru voči ostatným menám však znamená aj vývoz dolárovej inflácie a to je tiež ďalší problém.
Vrodená chyba eura sa nedá vyliečiť
ECB v tomto roku oslavuje, ale kladieme si oprávnenú otázku, či má vôbec dôvod oslavovať a prečo. Spoločná mena euro sa totiž narodila s vrodenou chybou, ktorá sa podľa všetkého nedá vyliečiť. V koši svetových rezervných mien je euro spolu s čínskou menou, americkým dolárom, britskou librou a japonský jenom a treba povedať že ako jediná z nich pôsobí v prostredí nesúladu medzi fiškálnou politikou vlády a menovou politikou jej krstného otca, ktorou je Európska centrálna banka. Podľa všetkého euro asi nebude integračným prostriedkom pre všetky štáty EÚ a to ani v prípade že tieto štáty budú plniť jej požadované kritéria pre vstup, z viacerých dôvodov. Tým najpodstatnejším je, že mať doma pod kontrolou finančné a menové nástroje a teda predovšetkým dane a úrokové sadzby je predsa len výhoda, o čom sme sa mohli presvedčiť aj v rámci štátov Vyšehradskej štvorky. Ďalším nemenej dôležitým faktorom ich neochoty vstupovať do eurozóny je, že menová únia sa stáva čoraz viac dlhovou a preto ani nie sú ochotné peniazmi svojich daňových poplatníkov prispievať na rozšafnú fiškálnu politiku národných vlád predovšetkým v južných štátoch eurozóny. Na druhej strane však treba povedať, že euro prispelo k nižšej miere inflácie a k nižším úrokovým sadzbám na úvery, ale treba tiež povedať, že ponúka nižšie úroky na vklady ako trebárs v Česku. Euro sa určite nestane ďalšou svetovou rezervnou meno, čo ale bude veľmi dôležité je udržať si aspoň terajší jej podiel v medzinárodnom obchodnom styku, keďže vieme že na konci leta sa bude vážne diskutovať na stretnutí terajších predstaviteľov BRICS o zavedení spoločnej meny, ktorá má byť navyše krytá zlatom ako aj kovmi, ktorými členské krajiny EÚ nedisponujú tak, aby konkurovali. Ako to dopadne si počkajme, so zásadnými zmenami treba však počítať aj v doterajšom medzinárodnom platobnom styku.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.