Cesta je dôležitejšia ako cieľ

Ilustračný obrázok: Archív

Dnes taký rozšírený racionálny prístup nám hovorí, že si treba stanovovať jasné ciele, a potom robiť všetko pre to, aby sme ich čo najefektívnejšie a v čo najkratšom čase dosiahli. V toltéckej ceste, ktorú v našich končinách propaguje herec Jaroslav Dušek, sa zdôrazňuje postoj bojovníka, ktorý vedie k vnútornému oslobodeniu. Bojovník sa nestará o výsledok, žije tu a teraz, je neustále v strehu, aby dokázal reagovať na všetko, čo mu do života prichádza, všíma si procesy, ktoré sa s ním dejú. Samozrejme, môže si stanovovať aj ciele (nájsť si partnera, zohnať lepšiu prácu, presťahovať sa do iného mesta), ale nelipne na nich a dokáže ich operatívne meniť, najmä ak zistí, že mu prekážajú v jeho zámere.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Zámer je niečo celkom iné ako cieľ. Cieľ je nejaká méta, ktorú chceme dosiahnuť. Častokrát keď ju dosiahneme, sme frustrovaní alebo sklamaní a rýchlo si kladieme niekam pred nás nový cieľ. Zámer neleží pred nami, ale v nás. Je to ako strelka kompasu – tadeto chcem ísť, aj keď neviem, kam ma to dovedie. Zámerom môže byť žiť čestne a zodpovedne alebo pracovať na svojej rovnováhe či naplniť svoj potenciál, aby som mohol byť užitočný pre druhých. Je to teda niečo, čo nekončí, ale neustále prebieha.

Kurzy s Mariánom Benkom

25. – 27. októbra: Základy šamanských techník

Kurz ponúka tzv. šamanské techniky vychádzajúce predovšetkým z metódy amerického antropológa Michaela Harnera, ale aj osobných, viac ako 20-ročných skúseností lektora. Harnerov „core shamanism“ nie je pôvodným domorodým učením, to ani nie je vhodné pre príslušníkov modernej civilizácie. Je však týmto učením inšpirovaný a vychádza z neho. Ide o techniky uspôsobené pre moderného človeka, umožňujúce skúmať svoj vnútorný vesmír, uzdravovať choré časti duše a nastoľovať v sebe vnútornú rovnováhu. Ich základom je tzv. šamanská cesta, pri ktorej adept za zvuku bubnov (bez použitia psychotropných látok) vstupuje do zmeneného stavu vedomia, v ktorom vníma skrytú alebo snovú realitu. V nej stretáva duchovné alebo archetypálne bytosti, aby od nich získal radu, pomoc či silu potrebnú na riešenie svojich problémov.

23. – 24. novembra: Kurz novinárskej tvorby

Dnes píše texty už pomaly každý. Blogeri blogujú, aktivisti alebo politici takisto píšu blogy alebo statusy, podnikatelia a živnostníci píšu na svoje webové stránky alebo na sociálne siete v snahe dostať do pozornosti svoju ponuku. Samozrejme, tým, že máme doslova armádu píšucich amatérov, ktorých to nikdy nikto neučil, úroveň ich textov je rôzna. Každopádne vždy je čo zlepšovať. Jednou z možností je tento kurz. Čo najmenej teórie, čo najviac praktických rád a tipov, ako zlepšiť svoje písanie. Tvorba titulkov, úvod textu, kompozícia, základy štylistiky, ako vzbudiť u čitateľa zvedavosť a záujem, ako vytvoriť dobrý obsahový koncept webovej stránky alebo iného média… To je náplň intenzívneho víkendového kurzu, v rámci ktorého účastníci aj niečo napíšu, a potom to spoločne budeme hodnotiť. Ak by sa niekto ukázal ako mimoriadne šikovný a mal by záujem, možno dostane príležitosť napísať niečo aj pre mesačník Zem&Vek.

Bližšie informácie k obom kurzom: http://marianbenka.webnode.sk , [email protected] .

Autor: Marián Benka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply