Čie záujmy háji slovenský europoslanec KDH, ktorý hlasoval za menej kvalitné výrobky?

Tagged With: , , , , Add Comment

Česká poslankyňa Európskeho parlamentu Oľga Sehnalová informovala, že prepracuje text smernice o nekalých obchodných praktikách. Dodala, že má dostatočnú podporu poslancov, ktorí súhlasia, aby sa do textu smernice explicitne uviedol zákaz dvojakej kvality výrobkov.

O probléme, že sa v Českej a Slovenskej republike a ďalších východných krajinách EÚ na pultoch objavujú konzervy s nižším obsahom mäsa, menej kvalitné rybie prsty alebo napríklad pizza s menšou porciou šunky ako v Nemecku, už snáď každý Slovák i Čech vie. Potvrdzujú to aj výrobcovia, ktorí používajú lacné výhovorky, ako napríklad o iných chutiach každého národa.

Česko, Slovensko a ďalšie štáty preto chcú bojovať a v Bruseli presadili, že sa bude riešiť zakázanie takejto praktiky. Takže Európska komisia pripravila prísny návrh, na základe ktorého by výrobky rovnakej značky museli mať vo všetkých krajinách rovnakú kvalitu. A výsledok? Europoslanci vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa odhlasovali kompromisnú verziu, ktorú presadili predovšetkým západné štáty na čele s Nemeckom alebo Rakúskom.

Obchodník však môže prispôsobovať výrobky rovnakej značky rôznym geografickým trhom s ohľadom na odôvodnené faktory, ako je získavanie miestnych prísad, požiadavky vnútroštátneho práva, ciele zmeny zloženia alebo preukázateľné preferencie spotrebiteľov,“ znie nová smernica (viac v článku).

Za smernicu, ktorá umožňuje aj naďalej prispôsobovať výrobky rovnakej značky na trhoch EÚ, hlasoval aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec z KDH. Tu sa natíska otázka, koho záujmy háji Štefanec, keďže podporil smernicu, ktorá umožní dvojitu kvalitu výrobkov. Menej kvalitné potraviny na našich stoloch nie sú v záujme slovenských občanov.

S návrhom smernice, ktorú výbor schválil, nesúhlasí česká europoslankyňa Oľga Sehnalová, ktorá navrhla pozmeňovací návrh. O ňom bude budúci týždeň v Štrasburgu hlasovať plénum Európskeho parlamentu počas svojho posledného zasadnutia pred májovými eurovoľbami.

“Ide o poslednú šancu, ako zvrátiť dojednanú dohodu medzi členskými štátmi (zástupcovia ministerstiev priemyslu a obchodu), vyjednávačmi Európskeho parlamentu a Európskou komisiou. Tú už minulý týždeň potvrdil Výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa EP,” uviedla Sehnalová s tým, že schválený text legalizuje dvojitú kvalitu potravín, a preto vtedy hlasovala proti a navrhla úpravu smernice. “Ako som sľúbila, podarilo sa mi zmobilizovať českých europoslancov a europoslancov z ďalších krajín, ktorých občania cítia dvojakú kvalitu ako problém, tak, aby sme mohli tento text ešte otvoriť a po voľbách skúsiť vyjednať text taký, aby som mohla skutočne s pokojným svedomím povedať, že sme dvojakú kvalitu postavili mimo zákon a skoncovali s ňou,” vysvetlila Sehnalová, ktorá s témou dvojakej kvality do Bruselu prišla a usiluje sa o ukončenie praktiky, keď výrobcovia značkových výrobkov predávaných pod rovnakou značkou a obalom menia zloženie výrobkov podľa toho, v ktorej krajine sa predávajú.

Návrh Sehnalovej na úplný zákaz dvojakej kvality podpísalo celkom 101 poslancov Európskeho parlamentu naprieč politickým spektrom a z rôznych štátov Európskej únie, čím bol strojnásobený minimálny nutný počet na podpisy pre to, aby sa o návrhu mohlo rokovať.

O stanovisko sme požiadali aj slovenských europoslancov. Nateraz odpovedali Eduard Kukan a Monika Smolková, ktorí sa tiež podpísali pod návrh českej europoslankyne.

“Predmetné pozmeňovacie návrhy som samozrejme podporila, bola som dokonca ich spolupredkladateľkou a takisto sme zasielali 28 pozmeňovacích návrhov k správe pani Sehnalovej z roku 2018 o dvojitej kvalite potravín,” uviedla europoslankyňa Monika Beňová.

“Túto tému vnímam veľmi intenzívne a uvedomujem si, že trápi mnoho ľudí na Slovensku, a preto od začiatku veľmi jasne vystupujem proti akejkoľvek dvojitej kvalite potravín v rámci Európskej únie,” dodala.

https://www.hlavnespravy.sk/ceska-europoslankyna-bojuje-proti-smernici-umoznujucej-dvojitu-kvalitu-potravin-cie-zaujmy-haji-slovensky-europoslanec-ktory-hlasoval-za-prisposobenie-vyrobkov/1726624

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis