Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Portál Vzgljad publikoval článok Mariny Baltačevovej a Michaila Moškina, v ktorom priniesol nové informácie o čínskych raketách DF-41 dislokovaných v blízkosti ruských hlavíc. Ide o rakety dlhého doletu 14 000 km), z ktorých každá nesie 10 – 12 atómových hlavíc. Moskva tieto rakety nevníma ako hrozbu, sú namierené proti USA. Aké parametre majú čínske rakety s atómovými hlavicami a akú majú úroveň v porovnaní s ruskými a americkými raketami?

Čínski lídri tvrdia, že jadrový potenciál Číny musí byť natoľko silný, aby sa ani jedna krajina vo svete neosmelila vstúpiť do konfliktu s Čínou. Pekingský anglojazyčný denník Global Times potvrdil, že v utorok rozmiestnili Číňania svoje medzikontinentálne balistické rakety DF-41 na severovýchode krajiny, v blízkosti rieky Amur. Ako dôkaz poskytol fotografie moderných čínskych medzikontinentálnych balistických rakiet a vojenskí odborníci nepochybujú o tom, že ide skutočne o rakety DF-41.

Podľa Vasilija Kašina, experta Centra analýzy stratégií a technológií, Číňania rozmiestnili rakety už v decembri 2016 a začiatkom januára o rozmiestnení čínskych balistických rakiet DF-41 písala hongkongská tlač. Podľa neho Číňania nevydávajú oficiálne komuniké, volia inú formu. Vypustia informáciu, počkajú si, kým ju niekto za hranicami nespracuje a nevenuje jej dostatok pozornosti, no a potom, s odvolaním sa na zahraničné zdroje, Čína reaguje. „Ak si Čína neželá s publikovanou informáciou ďalej pracovať, tak ju ignoruje, ak chce, tak ju potvrdí – to je dnešný prípad s raketami DF-41,“ tvrdí Vasilij Kašin.

Podľa informácií, ktoré zverejnila tlačová agentúra TASS, medzikontinentálne rakety DF-41 (CSS-X-10 podľa klasifikácie NATO) sú naozaj smrtiacou zbraňou. Projekt rakety vypracovala čínska Akadémia technológií raketových nosičov a každá z týchto rakiet obsahuje 10 – 12 jadrových hlavíc, ktoré sú individuálne navádzané. Maximálny dolet rakiet je približne 14 000 km. Počiatky balistických rakiet DF ležia v 60. rokoch a rakety boli vytvorené podľa sovietskeho vzoru. „DF-41 sa začali vyvíjať ešte v 80. rokoch 20. storočia a momentálne sú tieto rakety lepšie ako americké balistické rakety LGM-30 Minuteman,“ potvrdil Vasilij Kašin.

Medzikontinentálne balistické rakety DF-41 sa nachádzajú v zostave 2. delostreleckého zboru čínskej armády, v zostave strategických raketových síl. Čína má k dispozícii aj modernejšie medzikontinentálne balistické rakety JL-2, ktoré sú o niečo menšie a nachádzajú sa vo výzbroji čínskych ponoriek.

Vojenský expert Viktor Murachovskij, hlavný redaktor časopisu „Арсенал Отечества“ (Arzenál vlasti) potvrdil, že rakety DF-41 sú nebezpečné zbrane. Doletia 14 000 km, každá z rakiet obsahuje cca 10 – 12 bojových jaderných hlavíc, majú prostriedky na prekonanie protileteckej a protiraketovej obrany protivníka a všetky sú odpaľované z mobilných zariadení, čo ešte viac zvyšuje ich silu. Podľa amerických i ruských informácii má momentálne Čína k dispozícii 50 až 75 medzikontinentálnych balistických rakiet rozličných typov, schopných niesť bojové hlavice a okolo 1000 menších balistických rakiet na kratšiu vzdialenosť. USA má k dispozícii 762 balistických rakiet, ktoré sú rozmiestnené na ponorkách, lodiach, ťažkých bombardéroch, mobilných či stacionárnych zariadeniach, Rusko má 526 medzikontinentálnych rakiet schopných niesť jadrové hlavice, ktoré sú rozmiestnené podobne ako medzikontinentálne balistické rakety USA.

Podľa Global Times rozmiestnenie čínskych rakiet na území pri ruských hraniciach a v blízkosti rieky Amur je odpoveďou na hrozby USA. Čínski vojaci s nevôľou sledujú rozvinutie amerického systému protivzdušnej obrany v Južnej Kórei, systém THAAD predstavuje pre čínske rakety hrozbu. Presun balistických rakiet k Amuru účinnosť THAAD oslabuje a takisto znižuje možnosti USA eliminovať nebezpečenstvo hroziace zo strany čínskych DF-41. Podľa Viktora Murachovského dislokácia komplexov DF-41 v blízkosti Amuru naznačuje, že rakety sú zacielené na americké námorné základne v Tichom oceáne, objekty na americkom území, ako aj na Tchaiwan.

Čínski predstavitelia uvádzajú, že ich kroky sú len odpoveďou na americké hrozby. Poukazujú na vyhlásenia viacerých amerických predstaviteľov Trumpovej administratívy i samotného Trumpa. Trump už naznačil, že dialóg s Čínou chce viesť v tvrdom tóne, obdobne sa vyjadril Rex Tillerson. Číňania tvrdia, že USA by mali viesť komunikáciu v inom tóne a opatrnejšie. Čína sa nevzdá nárokov na sporné ostrovy v Juhočínskom mori a s nevôľou sleduje Trumpove vyhlásenia o tom, že USA budú brzdiť „čínsku dobrodružnú politiku v Juhočínskom mori“. Podľa Číňanov by mali USA zmeniť tón, s akým s Čínou hovoria, a nemali by sa vracať k politike „globálneho líderstva“, ktorá v ich prípade už nefunguje.

Ruský vojenský expert Viktor Murachovskij si však nemyslí, že Číňania reagujú na Trumpovú politiku, a preto sa rozhodli vyslať rakety DF-41 do priestoru v blízkosti rieky Amur. Podľa jeho slov sa plánuje aktivita raketového komplexu medzikontinentálnych balistických rakiet na 12 – 15 rokov a takisto sa na 5 – 6 rokov plánuje, na ktorých miestach môže byť raketový komplex medzikontinentálnych balistických rakiet rozmiestnený. Pred 5 alebo 10 rokmi bol Donald Trump neznámou osobou a nikto neočakával, že sa stane americkým prezidentom. To znamená, že čínska vojenská doktrína už v predstihu reagovala na strategické hrozby a čínski odborníci pripravili viacero plánov ako nasadiť svoje DF-41. Američania podobne ako Rusi majú dostatok informácii o dislokácii a možnosti nasadenia čínskych rakiet. Faktom však podľa Murachovského zostáva, že rozmiestnenie čínskych rakiet DF-41 na území v blízkosti Amuru predstavuje pre USA nepríjemnú možnosť.

Podľa ruských vojenských odborníkov sa Donald Trump chystá znovuobnoviť proces modernizácie amerických jaderných síl, tento proces je nevyhnutný, pretože USA svoje jadrové sily nemodernizovali približne 25 rokov, čo je značne dlhá doba. Udržať atómové zbrane v bojovom móde je náročný proces, pre USA znamená modernizovať svoje jadrové zbrane potrebu investovať v priebehu niekoľkých rokov stovky miliárd dolárov. Vyvinúť nové jadrové zbrane, nové ponorky, nové lietadlá je finančne nesmierne náročné a  USA nie sú v takej ekonomickej kondícii, aby tento proces bezbolestne zvládli.

Pekingský denník Global Times tvrdí, že čínsky jadrový potenciál musí byť natoľko silný, aby odradil každého potenciálneho nepriateľa Číny a medzikontinentálne rakety s jadrovými náložami sú prostriedkom odstrašenia prípadných oponentov, ktorý zvyšuje autoritu Číny v medzinárodnom meradle.

Na otázku, či medzikontinentálne rakety DF-41 dislokované v oblasti rieky Amur nemôžu predsa len cieliť na ruské ciele, sa obaja odborníci Murachovskij a Kašin len pousmiali. Podľa ich slov medzikontinentálne rakety okrem maximálneho doletu majú určený aj minimálny dolet a ten predstavuje tiež niekoľko tisíc kilometrov. V severovýchodnej Číne sa nachádza 51. základňa čínskych raketových vojsk, a pod kompetenciu tejto základne patria rakety DF-21, DF-4 a DF-26 stredného doletu, ktoré sú takisto vyzbrojené jadrovými hlavicami. Tieto rakety bez problémov dokážu zasiahnuť ciele na území Ruska, takže pre Číňanov by bolo úplne zbytočné do tejto oblasti dislokovať aj DF-41 z dôvodu útokov na ruské mestá.

Obaja odborníci však upozornili na fakt, že čínske DF-41 sa momentálne nachádzajú pod dvojitou ochranou ruskej i čínskej protileteckej i protiraketovej obrany, možnosti amerického THAAD sú značne oslabené a v prípade fiktívneho útoku na americké ciele sa zvyšuje účinnosť rakiet, do hry vstupuje napríklad aj výhodnejšia trajektória letu a viacero ďalších faktorov, ktoré však bežnému čitateľovi nič nehovoria.

Dislokácia DF-41 pri ruských hraniciach jednoznačne značne zvýšila potenciál čínskych rakiet a znevýhodnila USA.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply