Čipovanie ľudí už dávno nie je konšpirácia

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Keď sme v roku 2013 v Zem&Vek varovali pred čipovaním ľudí, v radoch skeptikov to vyvolávalo len výsmech a označovanie našej redakcie za konšpirátorov. Dnes sa už podkožné čipy bežne propagujú. I keď vlády zatiaľ nie sú v postavení, aby prinútili občanov aplikovať si mikročipy povinne. Ale ak to sami chcete, jednoducho to uľahčí sledovanie vašej osoby a získavanie údajov o vás.

Môžete byť „cool“ ako adolescenti, ktorí si do svojich rúk dali implantovať čipy, aby si mohli otvoriť zamknuté dvere a ukladať informácie o platbách. Mávnutie ruky je všetko, čo potrebujú na naštartovanie automobilu, kúpu bezlaktózového latté alebo odovzdanie všetkých osobných dát vládnym agentúram a súkromným korporáciám. „Meníme internet vecí na náš internet,“ povedal v rozhovore Jowan Osterlund, zakladateľ švédskej spoločnosti Biohax, ktorá sa špecializuje na vstrekovanie mikročipov veľkosti ryžového zrnka pod ľudskú kožu.

Mikročipy môžu byť podľa Osterlunda naprogramované tak, aby komunikovali s ďalšími sieťovými zariadeniami ako sú kávovary, reproduktory alebo dvere s elektronickým zamykaním. Ide o to, že je vraj pohodlnejšie mávnuť rukou pred dverami ako ich otvárať kľúčom alebo kartou. Čipy vložené injekčnou striekačkou pod kožu medzi palcom a ukazovákom môžu byť prepojené s ostatnými prístrojmi pomocou technológie Near Field Communication (NFC). Je to bezdrôtový spôsob sieťovania zariadení v tesnej blízkosti podobne ako bluetooth. Bezkontaktné platobné systémy, ako napr. ApplePay, používajú NFC. Vidíte, že to zrazu nie je nič desivé alebo divné. Príkladom nám idú aj vedúci pracovníci Microsoftu, ktorí sú predsa v popredí technológie! Ak majú čip oni, nemali by sme ho mať všetci?

Autor: Richard Strážan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár