Deti, ženy a „osoby mladšie ako 18 rokov“ – Ako západná propaganda dehumanizuje

Izraelskí väzni zajatí Hamasom po ich prepustení v Tel Avive (24.11.2023) / Foto: AFP © Izraelská armáda/AFP

Britský Guardian priniesol lekciu z propagandy, keď informoval o výmene väzňov a rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom. Kým Hamas prepustil deti, podľa Guardianu boli prepustení Palestínčania „osoby mladšie ako 18 rokov“. Toto znenie bolo medzičasom opravené, ale stále existuje dôvod na ďalšie úvahy.

V britských novinách The Guardian bol článok o výmene rukojemníkov medzi Izraelom a Palestínou. Povedalo sa že:

„Obe strany potvrdili, že rukojemníci – ženy a deti – a palestínski väzni – tiež ženy a ľudia mladší ako 18 rokov – boli prepustení.“

Je vám ľúto detí, ľudí už menej. The Guardian nemá odvahu napísať, že „Izrael prepustil deti z väzníc.“ Takáto hrozná veta by vyvolala o Izraeli otázky – napríklad, či je civilizované držať deti nepriateľa vo väzniciach. The Guardian nenapísal ani jedno nepravdivé slovo a predsa svojich čitateľov zmanipuloval proizraelským smerom.

Propaganda je oveľa viac ako klamstvá a výmysly, ktoré sa dajú odhaliť s väčším či menším úsilím. Ide predovšetkým o neustále opakovanie vlastných ideológií. Napríklad, ak je Rusko na Západe a v Európe neustále označované ako „agresor“, potom to nie je falošné, ale ideologické. A neustále opakovanie vštepuje ľuďom želaný politický obraz. Bez zjavných falzifikátov. Jednoducho silou slov.

Izrael túto silu veľmi dobre pozná. Práve včera si izraelské ministerstvo zahraničia predvolalo írskeho veľvyslanca, pretože írska šéfka vlády v príspevku napísala, že deň, keď sa jedna z deväťročných rukojemníčok vrátila k svojej rodine, bol pre jej rodinu dňom veľkej radosti a úľavy. Dievča sa „stratilo“ a teraz ju opäť našli. „Naše modlitby boli vypočuté,“ napísal premiér na záver.

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Cohen sa vrhol na slovo „stratená“. Vyzval k väčšej jasnosti. Rukojemníčka sa nestratila, ale držal ju v zajatí Hamas, a to je zásadný rozdiel. Cohen bol zrejme nahnevaný a nemohol odolať komentáru na Sieti X pod príspevkom veľvyslanca. „Zdá sa, že ste stratili morálny kompas,“ napísal, „a potrebujete si overiť realitu.“

Len jedno slovo – a toľko hluku. Prečo je to tak?

Málokto vie tak dobre ako Židia, že genocídy začínajú slovami. Slovami, ktoré znižujú ľudí na úroveň dobytka. Toto sa stalo Židom v druhej svetovej vojne. Ich kati v koncentračných táboroch ich nepovažovali za ľudské bytosti. Hoci sa k nim postavili ako k svojmu odrazu – deti, ženy, muži, mladí aj starí. Jedna hlava, dve ruky, dve nohy.

No túto vizuálne vnímateľnú identitu vlastného tela a tela iného rozbili slová, ktoré dozorca predtým v neustálom opakovaní počul a absorboval ako špongia: „Židia nie sú ľudia, sú to zvieratá, prasatá, potkany.“ Nie je zakázané zabíjať zvieratá. Už nemáte žiadne morálne zábrany.

Pokiaľ ide o deti a psov, náš morálny kompas funguje dobre. Ale nie, pokiaľ ide o „ľudí“, v tom zlyháva. Áno, sila slova je veľká.

Ak vám často hovoria, že nie ste krásna, čoskoro budete nenávidieť svoj odraz, aj keď ste v skutočnosti veľmi krásna. Ak vám neustále hovoria, že nie ste milovaní, nakoniec uveríte, že ste nemilovaní a že vás nebude milovať nikto, nielen ten, kto to hovorí. Uveria, že milovať Vás je v podstate nemožné. Slovo je mocné. Na počiatku bolo Slovo. A nezmenilo sa to dodnes.

Izraelský minister obrany Joaw Galant označil palestínskych odporcov za „humanoidné zvieratá“. Toto je jazyk dehumanizácie a genocídy. Slová nie sú falošné. Sú presvedčením ministra Galanta. Ako ich teda možno vyvrátiť? Prenikajú do mysle izraelského vojaka, a keď vidí „Palestínčana mladšieho ako 18 rokov“, ktorý sa javí ako jeho obraz – hlava, dve ruky, dve nohy – myslí si, že je to optické. Je to podvod a „osoba“ v skutočnosti nie je osoba, nie dieťa, ale niečo humanoidné.

A aká rovnováha vzniká? Na jednej strane Palestínčania – humanoidi a „osoby“. A potom Izraelčania – ženy a deti, 100% ľudské bytosti.

Dajte na jednu váhu všetkých zabitých Palestínčanov – mnoho tisíc – a na druhú Izraelčanov – viac ako tisíc – a váhy… nie, nie, zabití Palestínčania nebudú vážiť viac. Misky váh budú prinajlepšom v rovnováhe. Nepočítajú sa podľa počtu mŕtvol, ale podľa percenta ľudskosti v každej jednej mŕtvole.

To je sila slov. Ale je tu problém: Ak začnete dehumanizovať druhých, ostatní budú dehumanizovať aj vás. Toto je zákon rovnováhy v prírode.

Po napísaní tohto stĺpca Guardian  zmenil svoj článok a nahradil „ľudí“ slovom „deti“.

Autor: Marina Achmedowa – spisovateľka, novinárka, členka Rady pre ľudské práva Ruskej federácie a nedávno šéfredaktorka spravodajského portálu regnum.ru . 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Marina Achmedowa: Kinder, Frauen und „Personen unter 18 Jahren“ – Wie westliche Propaganda entmenschlicht, de.rt.com, 29.11.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár