
V roku 2021 sa ECB rozhodla skúmať podmienky zavedenia aj digitálnej meny odvodenej od spoločnej meny euro. Po dvoch rokoch skúmania sa od novembra 2023 začali konkrétne prípravné práce na zavedenia do praxe, čo však nebude skôr ako o 2 roky. Digitálne euro bude fungovať ako len ďalší alternatívny platobný prostriedok v eurozóne, ktorým nedôjde nahradenie doterajšej hotovosti. Platby budú jednoducho povedané fungovať z mobilu platiteľa do mobilu prijímateľa bez tohto aby sme si najprv museli založiť bežný účet v niektorej z komerčných bank a poznali účet prijímateľa, ktoré tak budú nahradené účtami v ECB. Na digitálnej forme svoje meny pracuje väčšina svetových centrálnych bánk, niektoré už digitálnu menu využívajú v praxi tam, kde nie všetci v krajine majú prístup k hotovosti svojej banky, pričom podľa všetkého sú v praktickej hromadnej aplikácii asi najďalej v Číne. Medzi digitálne meny patria aj kryptomeny, ktorých pohyb nie je pod menovou kontrolou centrálnej banky, čo z pochopiteľných dôvodov jej vadí, keďže ich nemá pod kontrolou tak ako v prípade papierových ako aj mincových a teraz aj digitálnych peňazí.
Domácnosti nepoznajú rizika digitálneho eura
Digitálne euro, ako elektronická forma terajších peňazí bude teda zákonné platidlo, s ktorým budeme môcť platiť nielen doma ale aj v zahraničí, ale na druhej strane treba počítať, že nie všetky platby bude možné realizovať digitálnym eurom. Tiež sa počíta, že centrálna banka nebude súhlasiť, aby sa digitálnym eurom investovalo aj preto, aby nedošlo k masívnemu odlevu vkladov z komerčných bank. Čo nám zatiaľ chýba je nedostatočná diskusia o prípadných rizikách využívania digitálneho eura, ako je pranie špinavých peňazí z nelegálneho obchodovania, či z kybernetických útokov. Čo však domácnosti najviac zaujíma je ochrana jeho doterajšieho súkromia, s čím súvisí kompatibilita peňažných systémov pri platbách v zahraničí, aká bude právomoc ECB kontrolovať a sledovať naše digitálne transakcie, či priamo zasahovať do našej digitálnej peňaženky trebárs tým, že bude mať zákonnú možnosť sťahovať z nej naše neuhradené daňové a odvodové záväzky, čím by centrálna banka mala pod kontrolou nielen jej menovú ale aj fiškálnou politiku vlády.
Pridaná hodnota ostáva nezodpovedaným otáznikom
Digitálne euro bude kryté aktívami ECB, čo je najpodstatnejší dôvod prečo sa bude môcť ním len platiť a nie investovať. Keďže digitálne euro bude emitovať len centrálna banka, nebudú sa môcť ním spravovať komerčné produkty ako životné poistenie, podielové fondy, ale ani napokon úvery. Medzi odborníkmi sa vedú diskusie, aká vôbec bude pridaná hodnota, keď všetko čo súvisí s jeho praktickou aplikáciou bude stáť nemalé peniaze. Na druhej strane treba povedať, že účet digitálneho eura vedený v centrálnej banke bude chránený z dôvodu, že centrálna banka nemôže skrachovať, čo neplatí pre naše účty v komerčnej banke. Ak sa podarí komerčným bankám zvládnuť technológiu blockchain, budú schopné peniaze posielať hneď.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.