Dištančná forma vyšetrenia u lekára

Foto: Shutterstock

Dnes média zverejnili príbeh onkologickej pacientky, ktorú poslali domov z neurologickej ambulancie v Dubnici nad Váhom – bez ošetrenia. Objednaná bola na obstrek boľavého chrbta. Podľa jej slov, ju nechceli vziať preto, lebo nebola cez víkend na celoplošnom testovaní a nemala certifikát. Je to v príkrom rozpore s vyhláškou, ktorá aj ľuďom bez modrého papiera, umožňuje návštevu zdravotníckeho zariadenia a poskytnutie lekárskej starostlivosti. Lekárka však má iný názor: „V rámci núdzového režimu bolo lekárom odporúčané, aby pacientov, ktorí sú rizikoví, do svojich ambulancií nepozývali ani na pravidelné kontroly, hlavne nie chronických. Obstrek je medicínska metóda, ktorá nezachraňuje život. Ako ambulantní lekári nevieme v našich priestoroch zabezpečiť, aby sa nemiešali pacienti covidoví a necovidoví, odporúčame takýmto pacientom, aby nechodili na vyšetrenie. Ak sa tu aj ukážu, tak ich vrátime, pretože ich nechceme ohroziť.”

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha nie je možné jednoznačne povedať, kto je v tomto prípade v práve. „Pokiaľ dnes niekto nemá modrý lístok na slobodu, je teoreticky zavrhnutý a nemá kam ísť,“ povedal Šóth. Hovorí, že aj mnohí starší pacienti preto radšej išli na celoplošné testovanie. „Mnohým sa pošťastilo nestáť dlho v radoch, ale stretol som sa aj s tým, že nám tam ochoreli,“ hovorí Šóth. Dodáva, že chápe, že v tomto období realizovať obstrek u 75-ročnej panej môže byť úľavou pre pacientku, ale chápe aj lekárku, ktorá zvážila realizovať radšej dištančnú formu. 

Hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Erika Kováčiková hovorí, že úrad v zmysle zákona posudzuje poskytnutú zdravotnú starostlivosť a správnosť medicínskych postupov. Vo všeobecnosti problematika odmietnutia poskytnúť zdravotnú starostlivosť do kompetencie úradu nepatrí. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej onkologickí pacienti, ktorí sa celoplošného testovania nemohli zo zdravotných dôvodov zúčastniť, mali určenú výnimku. Ak teda ženu odmietli vyšetriť bez certifikátu tak, ako opisuje pacientka a ak zároveň mala doklad – lekársku správu o svojej diagnóze, tak jej zdravotná starostlivosť mala byť poskytnutá. „Vo všeobecnosti platí, že lekár by mal pacienta vypočuť, poskytnúť telefonickú konzultáciu a na základe toho definovať, či ide o odkladnú alebo neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť je lekár povinný pacientovi poskytnúť.”

Autor: Marcela Hoffmannová

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Dôchodkyňu neošetrili: Nemala som certifikát. Lekárka: Išlo mi o jej zdravie, Pravda, 5.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply