Dusivé pôrody: Nemocnice vnucujú rodičkám rúška

Zdroj: Israel Hayom

V časopise Mama a ja sa píše, že dieťa si už pár minút po narodení, veľmi pozorne prezerá osoby a veci, ktoré vidí. Aké privítanie čaká na novonarodené bábätko dnešných dní? Strašidlá v skafandroch a traumatizujúci pohľad na vlastných rodičov v rúškach. Smutná realita súčasnosti. V súvislosti s ochorením COVID-19 sa zmenila metodika vedenia pôrodov v slovenských pôrodniciach.

Pri príjme je každá rodička podrobená posúdeniu rizika na základe stanoveného algoritmu. Pokiaľ je rodička asymptomatická (bez príznakov), pôrod prebieha klasicky, avšak rodička aj personál musia mať na tvári ochranné rúško. Novorodenci rúško nenosia. Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD. upresnil priebeh pôrodu: “Personál má zakázané stiahnuť si rúško dole, žena, keď má problémy s dýchaním, si môže dať rúško dole.” Počas marca a apríla nebolo možné mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu. Od mája došlo k zmene. Žena aj sprievod musia mať počas pôrodu na tvári rúška, sprevádzajúca osoba má čiapku, rukavice, jednorazový plášť, nesmie vykazovať teplotu a musí sa preukázať negatívnym covid testom. Keď matka nemá zdravotné problémy, dieťa by po pôrode nemalo byť od nej izolované, odporúča sa dojčenie, bonding a izolácia matky s dieťaťom spoločne. Ak sa mamička rozhodne dojčiť, odporúča sa použiť ochranné rúško počas dojčenia. Aktuálne nie sú dôkazy, že by vírus mohol prejsť do materského mlieka.

Ak má rodička symptómy COVID-19, podrobí sa testovaniu a keď sa potvrdí pozitivita, pôrod prebieha vo vyhradenej izolovanej časti oddelenia. Personál si nasadí ochranný výstroj: maska FFP2 alebo N95, rukavice, plášť (overal, kukla, ochrana očí: okuliare, štít). Pacientka rodí v rúšku. Podľa manuálu Nemocnice v Martine z marca 2020 sa žiadne dojčenie nepovoľuje, matka je izolovaná od novorodenca, kým vírusové ochorenie neustúpi. Povinný je aj PCR test novorodenca.

TU.

Viem si predstaviť, čo si pri čítaní týchto riadkov myslia ženy, ktoré rodili už pred mnohými, mnohými rokmi. Určite sú radi, že nemusia byť súčasťou tohto šialenstva. O to horšie je to pre nastávajúce mamičky “doby covidovej.”

Na portáli najmama sa dočítate skúsenosti slovenských žien:

“Ja som rodila 30. marca vo FN Nitra, rúško bolo samozrejmosťou aj pri samotnom pôrode. Na oddelení šestonedelia taktiež rúško, pacienti i personál, strava sa podávala na izbe. Pri pôrode sama, bez partnera, bez návštev, bolo mi smutno a dlho, no určite som to statočne zvládla!”

“Všade je potrebné mať rúško a to aj počas pôrodu. Ja som si ho však počas kontrakcii dávala dole, lebo som nebola schopná dýchať, avšak počas už samotného tlačenia, som ho už musela mať po celý čas – toto je taká nepríjemná časť. Inak sa rodí v klasickom režime.”

Akcnemamy.sk vyzývajú: “Rúško počas pôrodu je potrebné. Pripravte sa na to. Rodička je ako každý iný pacient povinná chrániť seba, ale aj svoje okolie. Skúsme mamičky, ktoré čaká v nasledujúcom období pôrod skôr povzbudzovať, nie podporovať v tom, že rúško pri pôrode nie je pohodlné a prirodzené. To predsa vieme.”

Promama.sk približuje aj negatívne skúsenosti:
„Museli sme mať rúška aj na izbe a bol to strašný zážitok,“ tvrdí Martina.
„Bolo to dosť náročné, aj rozdýchavanie kontrakcií a to som zvyknutá na silné menštruačné bolesti. Jediné pozitívum pre mňa bolo, že maličký prišiel na svet rýchlo,“ potvrdzuje Mária.
„Žiaľ, je to tak. Včera pri sekcii som musela mať rúško, bolo to nepríjemné,“ dodáva Nika.

Astmatička Monika mala problémy už aj pri prvom pôrode bez rúška. „Udýchala som to len tak-tak, na konci ma „vypínalo“, ako som sa nevedela dosť okysličiť. Ak budú chcieť, aby som náhodou rodila s rúškom, tak to vážne budem musieť odmietnuť, nie je to pre mňa totiž vôbec reálne,“ strachuje sa už vopred.

Ako povedal Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., dnešná spoločnosť sa rozdelila na rúškofilov a rúškofóbov. Matky “rúškofóbky” sa desia pôrodu s rúškom, matky “rúškofilky” si ho doslova užívajú a o svojich nezabudnuteľných zážitkoch z pôrodu s rúškom informujú v médiách, kde na rozdiel od tých prvých dostávajú bohatý priestor.

V jednom z takýchto článkov “na objednávku,” Američanka Jessica Johnson nezabudla dodať, že je astmatička a preto sa pôrodu s rúškom obávala, ale všetko “prebehlo úžasne”.

Jessica Johnson drží svoju dcérku krátko po májovom pôrode.

Jessica je zdravotná sestra na pohotovosti v Severnej Karolíne a v článku vyjadrila znepokojenie nad tým, že sa ľudia sťažujú na nosenie masiek v každodennom živote. „Nosenie masky je jednoduchým vyjadrením toho, že milujete svojho blížneho,“ uviedla. Jessica porodila v máji dievčatko a ona aj jej manžel dostali masky hneď po príchode do nemocnice. Lekársky tím používal úplné ochranné vybavenie, pokiaľ jej test na koronavírus nevyšiel negatívny. Jessica povedala, že by bola zahanbená, keby pri pôrode potrebovala svoje rúško stiahnuť.

Video: Pôrod v rúšku, je to nevyhnutné?

Autor: Marcela Hoffmannová

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. These moms wore masks while giving birth, CNN, 3.7.2020

2. Tehotenstvo pri COVID-19, health.gov.sk, 18.3.2020

3. COVID-19 a gravidita Univerzitná nemocnica Martin, 30.3.2020

4. Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť SLS, COVID-19 a tehotnosť

5. Zákaz návštev, žiaden partner a rúško po celý čas pôrodu, www.najmama.aktuality.sk, 17.4.2020

6. Pôrod s rúškom? Čerstvé mamy hovoria o svojich pocitoch, www.promama.sk, 9.4.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply