Elektrošoky – liečebná terapia, alebo nehumánna metóda?

Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Elektrokonvulzívna terapia známa ako elektrošoky pripomína stredovekú mučiacu metódu. Na jej neblahé účinky upozorňujú viacerí zahraniční odborníci, ako aj výpovede bývalých pacientov, ktorým šoky spôsobili dlhodobé zdravotné komplikácie. Väčšina slovenských psychiatrov však používanie elektrokonvulzií obhajuje.

K obhajcom používania elektrošokov na Slovensku patrí MUDr. Eva Pálová, PhD., primárka Psychiatrického oddelenia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Podľa Evy Pálovej ECT predstavuje nesmierne efektívnu liečebnú metódu pri niektorých typoch schizofrénie, bipolárnej poruche, ťažkej depresii, ako aj pri rôznych mániách a Parkinsonovej chorobe. Nežiaduce účinky spôsobené šokmi, napríklad krátkodobé poruchy pamäti a tzv. bodkovité krvácanie v mozgu, sú vraj oproti pozitívam, ktoré táto terapia pacientom prináša, zanedbateľné.

Známym odporcom ECT je Peter Breggin, ktorý pôsobí ako súkromný psychiater v americkom meste Ithaca. Ten vo svojej knihe Mozog poškodzujúce metódy v psychiatrii (2008) napísal: „Šokové terapie poškodzujú mozog niekoľkými mechanizmami. V prvom rade zapríčiňujú takzvaný grand mal záchvat, veľký záchvat, ktorý je oveľa deštruktívnejší a intenzívnejší než spontánny záchvat u ľudí s ťažkou epilepsiou. Tieto viacnásobné záchvaty (zvyčajne trikrát do týždňa po dobu niekoľkých týždňov) vyčerpávajú a poškodzujú neuróny alebo mozgové bunky. Po druhé, elektrický prúd sám osebe poškodzuje mozog tým, že narúša elektrické funkcie vnútri mozgu, prehrieva mozgové tkanivá, stimuluje masívnu hypertenziu vnútri mozgu, rozkladá krvnú bariéru mozgu a vyvoláva kŕče malých krvných doštičiek, pričom odoberá kyslík a výživné látky z neurónov. Štúdie na zvieratách ukazujú malé krvácanie do mozgu a mŕtve bunky po celom mozgu a na predných lalokoch po prijatí ECT. Ľudské štúdie ukazujú stratu mentálnej funkcie a demenciu.“

V Slovinsku a Luxembursku sa ECT vôbec nepoužíva, zakázali ju aj v niektorých kantónoch Švajčiarska. Aplikácii tejto liečby sa navyše vyhýba aj väčšina talianskych, ruských a belgických psychiatrov. Inde je aspoň limitovaná vekom – v Kalifornii ju možno použiť len pri pacientoch starších ako 12 rokov, v Brazílii od 16 a v Indii až od 18 rokov.

Autor: Pavol Ičo

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply