EÚ sa otvorila americkému exportu s nulovým clom

Foto: AI

 

Od 1.augusta vstupujú v platnosť vyššie colné sadzby na tovary exportované do USA takmer všadiaľ na svete, spomenieme aspoň niektoré  Brazília 50%, India 25%, Japonsko 10% , Čína 30%,  EÚ 15% a  pritom na všetkých sú uvalené clá na oceľ a hliník vo výške až 50 percent a takto by sme mohli pokračovať. Podľa čoho boli uvaľované percentá od prezidenta D.Trumpa, nebudeme špekulovať ale nebola v tom len výška amerického obchodného deficitu voči spomínaným štátom. Dosiahnutá ústna rámcová dohoda medzi USA a EÚ síce obišla riziko pôvodne ohlasovanej až 30 percentnej colnej sadzbe, ale ústne dohodnuté 15 percentné clo je 6-krát vyššie ako bolo clo pred nástupom D.Trumpa na post šéfa Bieleho domu. V tejto súvislosti však treba povedať, že nie všetky tovary budú podliehať 15 percentnému  clu, keďže niektoré ako lietadla a súčiastky, stroje, lieky a farmaceutické výroby, poľnohospodárske produkty a kritické prírodné zdroje sa budú exportovať do USA za nulovú colnú sadzbu, všetky americké tovary do EÚ tiež za nulovú sadzbu. Európske automobily sa bude tiež vyvážať do USA za 15 percentné clo.

           Nepriame dopady premietnuť do konsolidačných opatrení

Ekonomický komentátori sa zhodujú, že rámcová dohoda predstavuje síce úľavu v napätých obchodných vzťahoch, ale v konečnom ide o politickú a ekonomickú porážku EÚ. Či to súvisí s colnou sadzbou alebo s európskym záväzkom nákupu  amerických fosílnych palív ako aj vojenského materiálu v sume 1,35 bilióna US dolárov, si počkajme až keď si budeme môcť prečítať aj úplné znenie obchodnej dohody. Aký to bude mať dopad na slovenskú ekonomiku, nešpekulujeme, keď priame obchodné vzťahy medzi Slovenskom a USA sú 4 percentá z celkového zahraničného obchodu, z toho väčšina sa týka elektromobilov. Nesúhlas však vyslovili dve najväčšie ekonomiky eurozóny , čo sú Nemecko a Francúzsko aj  niektorí ich politici tvrdia, že za danej situácii nebolo možné „uhrať“ asi lepší výsledok. S nepriamymi negatívnymi dopadmi musí  však slovenská ekonomika počítať a v pripravovaných nových konsolidačných opatreniach ich rešpektovať.

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár