EÚ uzavrie zmluvu o vakcíne až na 40 miliónov dávok proti vírusu vtáčej chrípky

Foto: globallookpress.com © AGAMI/W. Leurs/cez www.imago-ima

Budúci utorok podpíše Úrad EÚ pre zdravotnú núdzovú pripravenosť a reakciu (HERA) novú zmluvu s britskou farmaceutickou spoločnosťou CSL Seqirus na dodávku státisícov dávok novej vakcíny proti vtáčej chrípke. Podľa štvrtkovej správy na spravodajskom portáli Politico má vakcína proti chrípke H5N1 „chrániť ľudí pred najnovším smrteľným kmeňom vtáčej chrípky“. V súlade s tým dostane Fínsko prvú dávku 640 000 fľaštičiek, ktoré sa majú vyrobiť budúci týždeň.

Predstaviteľ Európskej komisie pre Politico povedal, že HERA uzavrie zmluvu s CSL Seqirus v mene 15 členských krajín. Zahŕňa možnosť nákupu až 40 miliónov fľaštičiek v priebehu štyroch rokov. Vo Fínsku sú pracovníci na farmách s norkami obzvlášť vystavení riziku, že sa nakazia vírusom vtáčej chrípky „prostredníctvom kontaminovaných zvierat“, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ. Z tohto dôvodu tam bude prvá várka vakcín okamžite doručená.

HERA už kontaktovala CSL Seqirus v roku 2023. Úrad EÚ údajne požiadal spoločnosť, aby „prispôsobila svoju vakcínu proti zoonotickej chrípke prevládajúcemu kmeňu vtáčej chrípky“. CSL Seqirus na oplátku požadoval minimálnu garanciu odbytu, zákazka predsa musela byť pre firmu podľa zdôvodnenia zisková. V apríli tohto roku bola upravená „vakcína proti zoonotickej chrípke“ farmaceutickej spoločnosti schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA) a schválená ako dvojdávkové očkovanie. Druhá dávka sa musí podať s odstupom najmenej troch týždňov.

Medzitým fínske zdravotnícke úrady uviedli, že vakcína proti vtáčej chrípke je vyhradená pre špecifickú skupinu ľudí. Podľa úradov môže byť „zásah“ vo Fínsku celosvetovo prvým, uvádza v stredu správa na Statnews.com. Krajina chce vakcíny ponúknuť najmä ľuďom s vysokým rizikom nákazy vtáčou chrípkou. Vtáčia chrípka sa v súčasnosti údajne šíri medzi hospodárskymi zvieratami a voľne žijúcimi zvieratami. Preto narastajú obavy z ohrozenia ľudí.

Vakcína bude sprístupnená chovateľom hydiny, veterinárom, vedcom skúmajúcim vírus a ľuďom, ktorí pracujú na kožušinových farmách. Vedci zatiaľ len predpokladajú, že vakcína Seqirus ochráni pred vtáčou chrípkou. Keďže vírus medzi ľuďmi necirkuluje, nie je možné vykonať žiadne štúdie účinnosti. Statnews vysvetlil:

„Výskumníci nemôžu vykonávať tradičné štúdie účinnosti takýchto produktov, pretože vírus necirkuluje medzi ľuďmi, takže sú zvyčajne schválené na základe týchto štúdií imunogenicity.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) EU schließt Impfstoffvertrag über bis zu 40 Millionen Dosen gegen Vogelgrippe-Virus, de.rt.com, 09.06.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár