
Moskva pozvala na svoju každoročnú vojenskú prehliadku mnohých svetových lídrov. Najvyššia diplomatka Európskej únie Kaja Kallasová v pondelok varovala európskych lídrov pred účasťou na moskovských vojenských oslavách 9. mája a vyzvala ich, aby namiesto toho prejavili solidaritu s Ukrajinou. Hrozí zatiaľ nešpecifikovanými následkami.
Rusko si 9. mája pripomenie 80. výročie Dňa víťazstva – výročie porážky nacistického Nemecka, v ktorom práve Rusko zohralo kľúčovú úlohu. Neodmysliteľnou súčasťou osláv je podľa tradície, zdedenej zo ZSSR, vojenská prehliadka na Červenom námestí. Kallasová povedala, že prijatie pozvania Kremľa na moskovské oslavy nebude EÚ brať na ľahkú váhu. Aké napomenutia budú nasledovať, nešpecifikovala.
Členským štátom a tiež aj kandidátskym krajinám nepredložila žiadny právny základ svojho varovania. Ak vezmeme do úvahy motto EÚ „Jednota v rozmanitosti“, mali by sme očakávať prijatie rôznorodosti politických názorov a začlenenie politickej rozmanitosti. Pre tento prípad to však už tak nevyzerá.
„O čom sa tiež veľmi jasne diskutovalo a povedali to rôzne členské štáty, je, že akákoľvek účasť na prehliadkach 9. mája alebo oslavách v Moskve sa nebude z európskej strany brať na ľahkú váhu, vzhľadom na to, že Rusko skutočne vedie v Európe rozsiahlu vojnu,“ povedala Kallasová novinárom v Luxemburgu po stretnutí ministrov zahraničných vecí.
Kallasová dodala, že EÚ nechce vidieť žiadneho potenciálneho, alebo člena bloku, aby sa pripojil k Putinovým oslavám v Moskve.
POLITICO už skôr informovalo, že namiesto toho pozýva Ukrajina najvyšších predstaviteľov a lídrov EÚ do Kyjeva 9. mája, aby čelili ruským vojenským oslavám – výzvu zopakovala aj Kallasová po jej stretnutí s ministrami zahraničných vecí EÚ.
„Vyzvala som tiež všetky členské štáty, ale aj predstaviteľov inštitúcií, aby ich čo najviac navštívilo Kyjev, aby sme skutočne ukázali našu solidaritu a to, že sme s Ukrajinou,“ povedala.
Predseda Štátnej dumy Ruska Vjačeslav Volodin uviedol, že Kallasová musí byť odovzdaná medzinárodnému tribunálu OSN:
„Šialená rusofóbka dala nielen krajinám EÚ, ale aj kandidátom, ktorí diskutujú o otázke vstupu do EÚ, ultimátum, v ktorom požaduje, aby sa zdržali návštevy našej krajiny počas osláv 80. výročia Veľkého víťazstva. Kallasovej výrok je neúctivý k pamiatke tých, ktorí sa obetovali a zachránili svet pred fašizmom,“ dodal Volodin.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
(1) Nicholas Vinocur: Don’t go to Russia’s WWII victory day celebrations, EU warns European leaders, politico.eu, 14.04.2025
(2) Kallas warns against trip to Moscow, europediplomatic.com, 14.04.2025
(3) Telegram / TASS, 15.04.2025
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Takéto vydieranie od Kalasovej je neprípustné. Očakávam protest od štátov EÚ.