Eurobank: Bijeme na poplach pred gréckou recesiou

· Čas čítania: 3 min.
foto: shutterstock

Grécka Eurobank Group poukazuje na zníženie miery využitia kapacít v priemysle, keď v apríli varovala pred poklesom HDP. Pád zaznamenal maloobchod i veľkoobchod. Kľúčový ukazovateľ priebehu gréckej produkcie naznačuje strmhlavé klesanie, čo zdôrazňuje Eurobank vo svojom finančnom výkaze a predstavuje prvý znak blížiacej sa recesie. Je potrebné podotknúť, že ELSTAT (Helénsky štatistický úrad) oznámi vo štvrtok 4. júna údaje o HDP za prvý kvartál. Najvýznamnejší pokles HDP v dôsledku krízy COVID-19 sa očakáva v druhom a treťom kvartáli.

Miera využitia kapacít v priemysle, podľa dát Gréckej centrálnej banky a aténskej Nadácie pre ekonomický a priemyselný výskum, predstavovala v apríli 2020 67,1%. Je to 3,6% pokles oproti predošlému mesiacu marec a pokles o 5,8% až 6,2% oproti ročnému priemeru.

Zodpovedajúci index pre kategóriu medziproduktov, teda výrobkov používaných ako vstupy do výrobného procesu, klesol zo 68,3% na 60,9%. Ďalšie zníženie výroby v budúcnosti môže byť ešte viac alarmujúce a mať za následok zníženie domácej produkcie, ktorá by sa následne odrazila v ukazovateľoch ako HDP. Pokles výroby sa rovná poklesu príjmov. Ten môže viesť k zníženému dopytu, ďalšiemu následnému zníženiu výroby, a teda aktivácii dobre známeho mechanizmu multiplikácie. Grécka tretia najväčšia veriteľská banka Eurobank (EURBr.AT) medzitým viac ako zdvojnásobila svoj čistý zisk v prvom kvartáli.

Pramene:

[1] Greece’s Eurobank more than doubles first-quarter profit as loan-loss provisions drop; autor: George Georgiopoulos; Reuters, 29.5.2020

[2] The Greek Economy in 2020: Impact from the COVID-19 crisis and Outlook; Eurobank Group (YouTube), 5.5.2020

[3] Greece: Eurobank sounds recession alarm; autor: Giannis Agouridis; Independent Balkan News Agency, 1.6.2020

[4] Coronavirus hits Greece´s economy the most in the EU; Greek City Times, 9.5.2020

[5] Greece should develop sectors other than tourism, experts say; Ekathimerini/Xinhua, 7.5.2020

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár