Európska kompromisná a rozpočtová solidárnosť

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Podľa Lisabonskej zmluvy je viacročný európsky rozpočet právne záväzný písomný dokument, ktorého príjmom sú vlastné zdroje a nemôže byť deficitný. Doteraz sa pri jeho schvaľovaní najviac diskutovalo o jeho čistých prijímateľoch a čistých platcov, keďže prvý chceli dostať z rozpočtu čo najviac a druhý zasa opačne, platiť čo najmenej. Doteraz sa vždy nejako dohodli, čo napokon platilo aj pri schvaľovaní európskeho rozpočtu na roku 2021 až 2027. Keď 4 ekonomicky šetriace krajiny a síce Švédsko, Rakúsko, Holandsko a Dánsko súhlasili s iným prerozdelením peňazí z fondu obnovy len za podmienky prijatia ďalších opatrení, z ktorých jedno bolo zníženie objemu ich terajších platieb do spomínaného rozpočtu. Dôvodom ústupku ostatných bola ponuka Európskej komisia na možnosť získať ďalšie peniaze z fondu obnovy v objeme 750 miliárd eur, aj keď jeho pôvodne prerozdelenie 500 miliárd eur nenávratných a 250 miliárd eur návratných peňazí doznalo zmeny a síce 390 miliárd eur bude nenávratných a 360 miliárd eur bude návratných peňazí, čo najviac zadlžené južné krajiny únie prijali určite s nevôľou. Ako to napokon bude nebudeme špekulovať, keďže vieme, že čerpanie peňazí je aj podmienené doteraz nikdy nepožadovanou politickou obštrukciou dodržiavania princípu právneho štátu a navyše v prípade čerpania nenávratných peňazí musia štáty predložiť projekty v ktorých budú prvky digitalizácie  a zelenej ekonomiky, ktoré  prinesú zásadné štrukturálne zmeny v domácich ekonomikách, ktoré sa zo strany európskych politikov nikdy nepodarilo v členských krajinách eurozóny presadiť.  Práve najviac zadlžené krajiny eurozóny ako Španielsko, Francúzsko, či  Taliansko, si doteraz nikdy nevedeli „upratať“ míňanie verejných financií a preto ani nikdy nesplnili maastrichtské kritéria stability eura.

Odmietanie európskej kondicionality

Z pôvodného nadšenia vrcholových európskych únijných politikov ale aj vrcholových politikov členských štátov únie, ktoré sa týkalo  schvaľovania viacročného európskeho rozpočtu na obdobie rokov 2021-2027 a pandemického fondu obnov sa napokon môže stať len rozpočtové provizórium. Ak na zasadnutí Európskej rady nedôjde v priebehu tohto týždňa k dohode, vstúpi do platnosti spomínané rozpočtové provizórium. V praxi to bude znamenať, že európske peniaze nebude možné použiť na financovanie vlani schválených projektov a ak sa budú môcť použiť, tak len vo výške jednej dvanástiny vlaňajších výdavkov každý mesiac. Maďarsko a Poľsko totiž odmietajú uplatňovanie princípu európskej kondicionality čo znamená, že EÚ podmieňuje čerpanie spoločných únijných peňazí len v prípade splnenia konkrétnych podmienok, či ústupkov. Pri oboch rebelujúcich štátoch ide o neochotu prijať určitý počet migrantov v rámci prerozdeľovacích unijných kvôt, s čím sú problémy aj v ostatných štátoch Vyšehradskej štvorky. Zo strany ostatných členských štátov únie sa ozývajú rôzne politické návrhy, ale treba povedať, že aj podpory od niektorých šetriacich krajín západu, ktoré sa kriticky vyjadrovali k vzniku fondu obnovy. Ide totiž o doteraz neoverený finančný experiment, v ktorom si bude Európska komisia požičiavať peniaze len cez emitované európske spoločné dlhopisy, ktorých úročenie bude lacné, keďže sa pokladá za bezpečného dlžníka. Aká bude schopnosť splácať ich po roku 2028 z peňazí všetkých daňových poplatníkov však vyvoláva dnes oprávnené otázky, čo však terajších európskych, ale ani národných politikov určite nezaujíma.

Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár