Včera sme priniesli komentár k slovenským voľbám do Európskeho parlamentu (https://zemavek.sk/pat-dovodov-preco-progresivci-vyhrali-eurovolby/ ), dnes informujeme o predbežných výsledkoch v rámci celej únie. Podľa nich, tak ako sa predpokladalo, prosystémové strany oslabli, ale stále si udržali väčšinu. Ľudovci, združujúci klasické pravicové a centristické strany, by mali získať okolo 180 kresiel, sociálni demokrati 145 a liberáli okolo 110. Antisystémové pronárodné strany (označované za pravicových populistov), by mali liberálov predstihnúť, s predpokladanými 114 kreslami, dokopy, v dvoch samostatných frakciách.
Znamená to, že ľudovci a socialisti už nebudú môcť zostaviť v 751-člennom Europarlamente väčšinu a budú si musieť prizvať do koalície liberálov, čo sa takisto predpokladalo. Celkovo tak bude môcť Európsky parlament naďalej prijímať promigračné a centralistické rozhodnutia. Ale pozor! Ak majú klasickí politici aspoň trochu zdravého rozumu, výrazný nárast antisysémových strán by im mal slúžiť ako zdvihnutý varovný prst: Tentoraz to ešte dali, ale ak budú naďalej viesť politiku proti bežným ľuďom a európskym národom, nabudúce sa už môžu ocitnúť v menšine. Protestné strany získavali hlasy najmä na úkor tradičnej ľavice, ktorá namiesto toho, aby hájila záujmy pracujúcich, sa zaoberá právami migrantov a sexuálnych menšín. Bežný pracujúci Európan sa tak cíti odvrhnutý a prikláňa sa k radikálnej pravici.
V Nemecku koalícia CDU/CSU získala najviac hlasov, i keď menej ako v minulých voľbách. Výrazne stratila ľavicová SPD. Posilnili slniečkárski Zelení, ale aj antisystémová Alternatíva pre Nemecko. V Slovinsku vyhrala protiimigračná Slovinská demokratická strana (SDS) expremiéra Janeza Janšu. Nepodarilo sa jej však získať viac hlasov ako koalícii dvoch umiernených vládnych strán. V Maďarsku bodoval podľa očakávaní Orbánov Fidesz. Vo Veľkej Británii zvíťazila protiúnijná Strana brexitu, Mayovej konzervatívci úplne prepadli. V Rakúsku vyhrali ľudovci kancelára Sebastiana Kurza, druhí skončili sociálni demokrati. Tretie miesto si vybojovala Slobodná strana Rakúska, ktorú nedávno poznamenal škandál bývalého predsedu Stracheho. Naopak, v Holandsku a Španielsku zvíťazili sociálni demokrati.
Asi najväčšiu odozvu vyvolali predbežné výsledky vo Francúzsku. Podľa nich Národné združenie Marine Le Penovej s 24 percentami porazilo stranu Emmanuela Macrona, ktorá získala 22%. Pre Macrona to nie je už len varovný prst, ale doslova facka a znamenie, že Francúzi ho už majú plné zuby. Pritom k Macronovi ako k ikone vzhliada Progresívne Slovensko, ktoré vyhralo eurovoľby u nás.
Výsledky v jednotlivých krajinách sú teda rôzne, celkový trend je však jasný: nespokojnosť Európanov so súčasnými elitami rastie, aj keď možno pomalšie, ako by si niekto želal. Antisystémová opozícia nebude mať rozhodujúci vplyv, ale jej hlas v Bruseli už bude výrazne počuť. Časy sa menia.
Zdroje: TASR, SITA, Sputnik News, DPA