Facebook a Messenger dokážu úmyselne a potajomky vybíjať telefón

Telefón iPhone sa môže pri využívaní aplikácií Facebook alebo Messenger vybíjať podozrivo rýchlo. Firma vraj dokáže úmyselne kradnúť “energiu” zo zariadenia.  Všetko vysvetlil bývalý zamestnanec.

Platforma sociálnej siete Facebook je na zariadeniach s operačným systémom iOS a Android dostupná vo forme aplikácie. Facebook alebo Messenger vybíja batériu oveľa viac ako iné sociálne siete alebo iné aplikácie. Problematike sa venoval portál The New York Post.

Niektoré softvérové spoločnosti využívajú pri vývoji svojich aplikácií, programov či internetových stránok aj takzvané „negatívne testovanie“. To v praxi umožňuje týmto firmám vybiť niekoho smartfón na úkor tajných skúšok, týkajúcich sa rôznych funkcií, akými sú napríklad celková rýchlosť aplikácie alebo schopnosť načítať obrázky.

O tejto funkcionalite rozhovoril bývalý dátový zamestnanec spoločnosti Meta George Hayward, ktorému sa negatívne testovanie nikdy nepozdávalo. Firmu dokonca za toto konanie zažaloval, pretože ho považuje za nelegálne a hlavne nebezpečné voči ľuďom. Manažérku sociálnej siete upozornil, že práve kvôli negatívnemu testovaniu môže Facebook niektorým ľuďom ublížiť. Tá mu však odpovedala v zmysle, že aj keď sociálna sieť niektorým ľuďom ublíži, na druhej strane pomôže masám (vďaka lepšej optimalizácii).

Keďže sa Hayward odmietol na podobných praktikách podieľať, spoločnosť Facebook ho po krátkom čase vyhodila. Dátový špecialista sa nevzdal a sociálnu sieť zažaloval na federálnom súde na Manhattane. Práve v nej opísal všetky nekalé praktiky.

Možno si teraz poviete, že nadmerné vybíjanie smartfónu bez priameho súhlasí používateľa je nekalé no nie nebezpečné. George Hayward ale zdôrazňuje, že práve nedostatok batérie v smartfóne, o ktorý ho zbytočne pripravila aplikácia Facebook počas tajných testov, môže byť v niektorých prípadoch rozhodujúce v otázke života a smrti. Napríklad keď dôjde k nehode a človek si nemôže privolať pomoc, pretože sa mu vybil telefón.

Facebook alebo Messenger dnes po celom svete používajú skoro 3 miliardy používateľov. Existuje teda reálna šanca, že sa niekto vplyvom negatívneho testovania dostane do obrovských problémov. Čas ukáže, ako bude tento prípad pokračovať. Hayward je presvedčený o tom, že Meta robí tajné testovanie nelegálne. Avšak samotná firma sa na túto tému zatiaľ nevyjadrila.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Facebook a Messenger vám úmyselne a potajomky vybíjajú telefón. Firma to robí z jasného dôvodu no ohrozuje používateľov, svetapple.sk, 30.1.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply