
Pred týždňom dánski vedci zverejnili revolučnú štúdiu, ktorá dokazuje, že nosenie rúšok šírenie Covid-19 zmierňuje len minimálnou mierou. Štúdiu zverejnil známy britský magazín The Spectator a článok chcel zdieľať na sociálnej sieti profesor Oxfordskej univerzity Carl Heneghen, britský lekár, riaditeľ Centra pre medicínu založenú na dôkazoch na Oxfordskej univerzite a pracovník Kellogg College. Na jeho nemilé prekvapenie zistil, že Facebook výskum dánskych vedcov označil za „falošnú informáciu“.
Výskum bol publikovaný v akademickom lekárskom časopise Annals of Internal Medicine s názvom _Effectiveness of Adding a Mask Recommendation to Other Public Health Measures to Prevent SARS-CoV-2 Infection in Danish Mask Wearer_ (Účinnosť rúšok pri opatreniach v oblasti verejného zdravia na prevenciu infekcie SARS-CoV-2 u dánskeho nositeľa). Mnohí okamžite spozorneli ako zareagujú „cenzori“ zo sociálnych sietí. Odpoveď nenechala na seba dlho čakať. Prišiel s ňou oxfordský profesor Carl Heneghan: „Toto sa stalo, keď som zverejnil najnovší článok (The Spectator) na Facebooku a viem, že sa to deje aj ostatným. Čo sa stalo s akademickou slobodou a slobodou prejavu? V tomto článku nie je nič, čo by bolo nepravdivé“.
V článku The Spectator sa píše: „Včera sa uskutočnila publikácia dlho odkladanej štúdie v Dánsku, ktorá dúfala, že odpovie na otázky. Výskum sa konal na jar s viac ako 6000 účastníkmi, keď verejnosti nebolo povedané, aby nosili rúška, ale boli zavedené aj ďalšie opatrenia v oblasti verejného zdravia. Na rozdiel od iných štúdií zameraných na rúška, bola táto randomizovanou a kontrolovanou štúdiou, ktorá prináša najkvalitnejšie vedecké odpovede“.
A pokračuje: „Asi polovica účastníkov dostala 50 jednorazových chirurgických rúšok, o ktorých bolo povedané, že si ich majú meniť po ôsmich hodinách používania. Po mesiaci boli účastníci testovaní pomocou troch druhov testov a výsledky sa porovnali s tými, ktorí rúško nenosili. Nakoniec nebol štatisticky významný rozdiel medzi tými, ktorí nosili a ktorí nenosili rúška, keď došlo na nákazu vírusom Covid-19 (1,8% sa nakazilo s rúškom; 2,1% bez rúška). Vo výsledku sa zdá, že akékoľvek účinky rúšok na prevenciu šírenia choroby v komunite sú malé“.
Na oxfordského vedca zároveň „zaútočili“ po boku sociálnych sietí aj iní akademici s tvrdením, že štúdia bola nesprávne navrhnutá. Pretože nedospela k výsledkom, ktoré sú rovnaké ako ich presvedčenie? Iní (prevažne v USA) alibisticky hovoria, že „veda je na oboch stranách“, čím upevňujú súčasné represívne a direktívne nastavenie. Zjavne im treba pripomenúť, že hovoria v rozpore s manuálmi amerického CDC a slovami FDA, ktoré potvrdzujú, že rúška obmedzujú šírenie Covid-19 len minimálne. CDC pripustilo, že 80% novo infikovaných dodržiavalo všetky opatrenia.
Je očividne, že cenzori z Facebooku, ďalších sociálnych sietí i univerzít neumožňujú, aby zazneli obe strany debaty o rúškach.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
(1) Effectiveness of Adding a Mask Recommendation to Other Public Health Measures to Prevent SARS-CoV-2 Infection in Danish Mask Wearers; autor: Henning Bundgaard, Johan Skov Bundgaard, Daniel Emil Tadeusz Raaschou-Pedersen, Christian von Buchwald a ďalší; Annals of Internal Medicine, 18.11.2020
(2) Landmark Danish study finds no significant effect for facemask wearers; autor: Carl Heneghan, Tom Jefferson; The Spectator, 19.11.2020
(3) ‘What happened to academic freedom?’ Scientist fumes as Facebook flags Covid-19 study questioning mask effectiveness as ‘false’; RT, 21.11.2020
(4) Here’s what happened when I posted our [email protected] to Facebook – I’m aware this is happening to others – what has happened to academic freedom and freedom of speech? There is nothing in this article that is ‘false’; autor: Carl Heneghan; Twitter, 20.11.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.