„Festival zrád“ pre Kyjev: po Maďarsku ani Chorvátsko nechce vojensky pomáhať Ukrajine, žiada mierové rokovania

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine, okrem vojenských operácií, pokračujú aj denno-denné korupčné a iné škandály na najvyššej úrovni. Najnovšie poslanec Nikolaj Tiščenko, ktorý bol vylúčený z prezidentovej strany „Sluha ľudu“ za škandalóznu návštevu Thajska v tom čase, keď na Ukrajine zúri ozbrojený konflikt, a teraz ho chcú vylúčiť aj z parlamentnej frakcie, sa prvýkrát verejne vyjadril na margo škandálu. Na facebookovej stránke vyhlásil, že sa necíti byť vinný. Tiščenko vysvetlil, že Vietnam a Thajsko navštívil na  základe nariadenia najvyššieho veliteľa – prezidenta Volodymyra Zelenského a cieľom jeho cesty bolo… posilnenie vzťahov s ázijskými a africkými krajinami. Nikolaj Tiščenko podčiarkol, že, okrem iného, sa stretol s kráľovskou rodinou v Thajsku. Zdá sa však, že ani toto stretnutie nepomôže mu v tom, aby zostal členom Zelenského strany…

Otázka dodávok ťažkých zbraní, hlavne, tankov, bola aj včera stredobodom pozornosti ukrajinských médií. Domáci vojenskí experti poukázali na to, že „mišmaš“ rôznych modelov tankov NATO, z ktorých každý má odlišné dodacie lehoty, vytvára pre Kyjev bezprecedentné logistické ťažkosti. Vojenskí experti si preto nie sú istí, či budú mať tanky NATO túto jar rozhodujúci vplyv na bojisko. „Vzhľadom na to, že Nemecko sa príliš dlho rozhodovalo, či pošle tanky, je nepravdepodobné, že Leopard 2 bude hrať významnú úlohu v akejkoľvek jarnej ofenzíve,“ uviedol Franz-Stefan Gady, vedúci výskumný pracovník londýnskeho Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie, ktorého citovali ukrajinskí kolegovia.

Podľa jeho názoru, bude vplyv „obmedzeného počtu“ západných tankov závisieť od výcviku ukrajinských posádok a od toho, ako dobre budú nové formácie integrované v prvej línii. Kombinácia rôznych tankových systémov je veľkou logistickou výzvou,“ zdôraznil Sonny Butterworth, odborník na tanky v obrannej spoločnosti Janes. Podľa neho, britský Challenger 2 používa inú muníciu ako štandard NATO. A Leopard 2 má v závislosti od krajiny operátora „jemné rozdiely“, aj keď ide o rovnaký model,“ citovali vysvetlenia svojich západných kolegov ukrajinskí vojenskí analytici.

Politológovia znova prezentovali názor maďarského ministra zahraničných vecí Petra Szijjartoho, ktorý tvrdí, že „Zakarpatskí Maďari sú násilne mobilizovaní do ukrajinskej armády, mnohí z nich zomierajú.“ Szijjarto nazval mobilizačné procesy medzi Maďarmi, žijúcimi na Ukrajine, „ďalším dôvodom, prečo Maďarsko trvá na potrebe začať mierové rokovania.“ Maďarské médiá predtým informovali, že v Zakarpatsku prebieha rozsiahla mobilizácia,“ pripomenuli ukrajinskí politológovia.

Podotkli tiež, že EÚ našla spôsob, ako využiť časť zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny. „Podľa plánu Európskej komisie, môže EÚ dočasne použiť aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote najmenej 36,8 miliárd dolárov. Plán stanovuje, že tieto aktíva nemožno vyvlastniť a „v určitom okamihu“ bude potrebné vrátiť základnú sumu aktív a úrokov Rusku,“ vysvetlili ukrajinskí odborníci.

Ukrajinské média priniesli zaujímavú správu, že Joe Biden plánuje prísť do Európy na výročie vypuknutia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. „Informoval o tom spravodajca televíznej stanice NBC Josh Lederman na Twitteri. Podľa novinára, sa zvažuje niekoľko krajín, kam môže americký prezident prísť, vrátane Poľska. Predstavitelia Bidenovej administratívy tiež diskutujú o oznámení ďalšieho významného balíka vojenskej pomoci Ukrajine na konci februára,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Vojenskí analytici podčiarkli, že jediný montážny závod v USA, kde pripravujú tanky Abrams pre Ukrajinu, je plne obsadený objednávkami pre Taiwan a Poľsko. „Závod v Ohiu je vo vlastníctve štátu a závod je riadený spoločnosťou General Dynamics. Kapacita výrobnej linky je 12 tankov mesačne. Vzhľadom na súčasné zaťaženie objednávkami pre Taiwan a Poľsko, nie je známe, kedy Ukrajina dostane sľúbených 31 Abramsov,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Rozsiahle komentáre venovali vyhláseniam chorvátskeho prezidenta Zorana Milanovića, ktorý tvrdo kritizuje rozhodnutie transatlantistov dodávať tanky pre Ukrajinu. „Tvrdí, že to len predĺži vojnu. Politik pochybuje, že to Kyjevu pomôže. Milanović je navyše kategoricky proti vojenskej pomoci Ukrajine zo strany svojej krajiny. „Chorvátski vojaci by vôbec nemali pomáhať Ukrajine. Chcete, aby sme išli do vojny?“ spýtal sa v komentári pre televízny kanál N1 26. januára, keď navštívil spoločnosť AD Plastik,“ pripomenuli ukrajinskí analytici.

Škandalózny politik vyhlásil potrebu rokovaní medzi Ruskom a Spojenými štátmi (tvrdí, že Spojené štáty sú tiež vo vojne). V opačnom prípade varoval, že svet sa „pomaly posunie smerom k tretej svetovej vojne.“ „Pokiaľ ide o tanky, ruské aj americké horia rovnakým spôsobom,“ podčiarkol. „Možno tieto tanky zhoria, možno sa dostanú na Krym, ale bez Chorvátska. Vždy za to budem stáť,“ zdôraznil politik a dodal, že na takomto postoji bude trvať tak dlho, ako bude môcť“, citovali Milanovića ukrajinskí analytici.

Chorvátsky prezident povedal, že nikomu v Európe sa nemieni strkať do… a že nebojuje proti Rusku. „Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková povedala, že by sme sa mali zjednotiť, pretože sme vo vojne s Ruskom. To som nevedel. Možno je Nemecko opäť vo vojne s Ruskom, možno sa mu bude dariť lepšie ako pred 70 rokmi,“ sarkasticky podotkol Milanović. Berlínske rozhodnutia označil za šialenstvo: „V politike som už dlho a naša krajina si toho prešla veľa, ale také šialenstvo som ešte nezažil.“ Milanović sa postavil proti iniciatíve, zabezpečujúcej výcvik ukrajinskej armády. Vysvetlil to ako „porušenie ústavy“, pretože Ukrajina oficiálne nie je spojencom Chorvátska, pretože nie je členom Európskej únie alebo NATO,“ komentovali výroky chorvátskeho prezidenta ukrajinskí vojenskí analytici.

Uviedli aj opačný príklad: Poľsko je pripravené dodať pre Ukrajinu okrem 14 tankov Leopard ešte aj 60 tankov PT-91. „Poľsko bolo prvou krajinou, ktorá dodala 250 tankov. Teraz sme pripravení poslať 60 našich modernizovaných tankov PT-91, ako aj 14 tankov Leopard 2,“ uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Povedal tiež, že moderné tanky sú pre Ukrajinu teraz veľmi dôležité, pretože Rusko ich môže mať až do 15 tisíc. „Ak nechceme, aby Ukrajina prehrala, musíme byť veľmi otvorení a vytrvalí v našej podpore,“ citovali poľského premiéra ukrajinské média.

Oznámili aj ďalší škandál po kontroverznom výlete poslanca Nikolaja Tiščenko  z prezidentovej strany „Sluha ľudu“ do Thajska a Vietnamu. Novinári ukázali, ako najznámejší, najvýznamnejší a najpodporovanejší Západom ukrajinskí politici „podporujú“ rodnú vlasť počas ozbrojeného konfliktu. „Júlia Tymošenková, šéfka frakcie Baťkivščina,  bola spozorovaná v Dubaji. Novinári ju nakrúcali na video na pláži. Keď Tymošenková zbadala ľudí s kamerami, ihneď odišla. Na pláži tiež objavili aj jej manžela, 62-ročného Alexandra Tymošenka s vnúčatami. Novinári zistili, že žijú v jednej z luxusných víl,“ zdôraznili ukrajinskí novinári.

A znova oznámili ďalšiu „maďarskú zradu“: Maďarsko bude vetovať akékoľvek sankcie Európskej únie voči Rusku v súvislosti s jadrovou energiou. Uviedol to premiér Viktor Orbán. „Ukrajina vyzvala 27 krajín EÚ, aby uvalili sankcie na ruskú štátnu jadrovú energetickú spoločnosť Rosatom. Maďarsko však plánuje tieto pokusy zablokovať. Orbán zopakoval, že sankcie EÚ voči ruskej jadrovej energii „musia byť, samozrejme, vetované“: „Nedovolíme implementáciu plánu zahrnúť jadrovú energiu do sankcií. To neprichádza do úvahy.“ Jadrová elektráreň Paks sa nachádza v Maďarsku a má štyri ruské reaktory VVER 440 s celkovou kapacitou asi 2 000 megawattov, a v súlade s dohodou, podpísanou v roku 2014 s Ruskom, má Maďarsko za cieľ rozšíriť stanicu Paks VVER o ďalšie dva ruské reaktory s kapacitou 1,2 gigawattu,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Podotkli, že „festival zrád“ sa tým neskončil. Nepríjemnosti prišli zo strany, od ktorej sa to neočakávalo. „Dánsko nebude dodávať tanky Ukrajine,“ uviedol šéf miestneho ministerstva obrany Jacob Elleman-Jensen. Dánsko má v zásobe iba 44 tankov – 14 sú v súčasnosti umiestnené v pobaltských krajinách spolu s kontingentom NATO, ďalších 30 je v Dánsku,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Za menšiu „zradu“ by sa dalo považovať vyhlásenie nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa, ktorý podčiarkol, že dodávka stíhačiek do Kyjeva neprichádza do úvahy. „Minister urobil takéto vyhlásenie v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung,“ poznamenali ukrajinskí analytici. No a „festival zrád“ sa včera prekvapivo skončil až v zaoceánskej Brazílii. „Prezident Brazílie odmietol dodať Nemecku muníciu, aby sa nedostala na Ukrajinu. Uviedli  to brazílske noviny Folha de Sao Paulo. Uvádza sa, že Nemecko ponúklo kúpiť veľa munície pre tanky „Leopard-1“, ale Luis Inácio Lula da Silva, odmietol, aby Brazília neprovokovala  Rusko,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

„Festivalom zrád“ sa včera skončil už 338. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 338-й день войны в Украине. Что происходит 27 января. Обновляется, Страна, 27.1.2023
 2. https://t.me/stranaua/87768
 3. Выполнял приказ Верховного главнокомандующего. Тищенко прокомментировал скандал со своей поездкой в Таиланд, Страна, 27.1.2023
 4. Макрон колеблется, поставлять ли французские танки Leclerc в Украину, Страна, 27.1.2023
 5. Что происходит на фронте 27 января. Сводка Генштаба, Страна, 27.1.023
 6. Аналітики порахували, скільки ще росіяни будуть бити по Україні іранськими дронами, UNIAN, 27.1.2023
 7. ЗСУ відбили атаки окупантів біля Бахмуту, Вугледару та ще 9 населених пунктів, UNIAN, 27.1.2023
 8. Ситуація під Кремінною та в Запорізькій області: ЗСУ відновили контрнаступ – ISW, UNIAN, 27.1.2023
 9. росіяни обстріляли на Миколаївщині дві громади, зруйновано будинок – ОВА, UNN, 27.1.2023
 10. Російський та український омбудсмени домовилися про обмін списками тяжко поранених, UNN, 27.1.2023
 11. Війська рф за добу 38 разів атакували Херсонщину, загинули двоє цивільних, Ukrinform, 27.1.2023
 12. Ворог за добу майже 150 разів обстріляв позиції ЗСУ на Запоріжжі, Ukrinform, 27.1.2023
 13. Польща готова передати Україні 60 танків PT-91 та 14 Leopard – Моравецький, Ukrinform, 27.1.2023
 14. Намагаються створити ілюзію: розвідка Британії пояснила, що стоїть за заявами РФ про “успіхи” в районах Оріхова та Вугледара, Obozrevatel, 27.1.2023
 15. Росія перекинула до Мелітополя сотні силовиків із Ростовської області та Краснодарського краю: ЗМІ дізналися причину, Obozrevatel, 27.1.2023
 16. “Російські й американські танки горять однаково”: президент Хорватії відзначився скандальною заявою про війну в Україні, Obozrevatel, 27.1.2023
 17. Путін планує новий наступ проти України і готується до тривалої війни, попри втрати — Bloomberg, ZN.UA, 27.1.2023
 18. Танки Leclerc для України спричинили логістичну головоломку у Франції , ZN.UA, 27.1.2023
 19. Окупанти обстріляли три райони Харківщини, є загиблі та поранені — голова ОВА, ZN.UA, 27.1.2023
 20. ЗСУ відбили атаки окупантів у районі Бахмута, Вугледара та ще 9 населених пунктів, Слово і Діло, 27.1.2023
 21. Стало відомо, що, окрім танків Leopard, готовий передати Україні німецький концерн Rheinmetall, Слово і Діло, 27.1.2023
 22. Поблизу Запорізької АЕС часто лунають вибухи – МАГАТЕ, Слово і Діло, 27.1.2023
 23. “До кінця війни не буде спокійно”: РФ продовжить ракетний терор України, — Подоляк, Focus, 27.1.2023
 24. 74 танки: в уряді Польщі розповіли, яку бронетехніку країна поставить Україні, Focus, 27.1.2023
 25. У Київ прибули аудитори США для перевірки військової допомоги, що надається, — Нуланд, Focus, 27.1.2023
 26. «Переговори про обмін полоненими – єдиний формат комунікації України з РФ». Як відбувається звільнення військовополонених, Kyiv Post, 27.1.2023
 27. У ЗСУ заперечують “успіхи” росіян біля Вугледару, Kyiv Post, 27.1.2023
 28. Орбан обіцяє ветувати можливі санкції ЄС проти ядерної енергетики Росії, Kyiv Post, 27.1.2023
 29. Рада ЄС продовжила усі економічні санкції проти Росії до кінця липня, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 27.1.2023
 30. “Ловці шахедів” вже захищають енергетичні об‘єкти України – Федоров, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 27.1.2023
 31. Окупанти вдарили з артилерії по Авдіївці, атакували 3 населених пункти на Луганщині – ОВА, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 27.1.2023
 32. У партії Шольца вважають законним звільнення Криму з допомогою німецьких танків, Європейська правда, 27.1.2023
 33. Пентагон підтвердив, що Україна отримає сучасну модифікацію танків Abrams, Європейська правда, 27.1.2023
 34. Украина получит 74 танка от Польши, – Ермак, Українські Новини, 27.1.2023
 35. Венгрия наложит вето на санкции ЕС против ядерной энергетики РФ, – премьер Орбан, Українські Новини, 27.1.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply