Ficova kandidatúra na Ústavný súd

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Top vnútropolitickou udalosťou januára bolo ohlásenie Ficovej kandidatúry na post sudcu (pravdepodobne aj predsedu) Ústavného súdu SR. Pritom táto možnosť vždy bola v hre, išlo len o to, či a za akých okolností je to reálne.

Predseda SMERu Robert Fico je v politike už od roku 1992, teda viac ako dvadsaťšesť rokov. Preskákal si v nej všeličo, trikrát bol premiérom, štyrikrát po sebe vyhral voľby (2006, 2010, 2012, 2016), aj keď v roku 2010 sa mu nepodarilo zostaviť koalíciu. To je bilancia, akou sa mu v novodobej histórii Slovenska nemôže rovnať žiaden politik. Zároveň si uvedomuje, že životnosť politika v našich zemepisných a politických sférach je obmedzená a on už hrá, takpovediac, v nadstavenom čase. Je v aktívnom veku, v septembri tohto roka bude mať ešte len päťdesiatpäť rokov, a teda hľadá nejaké dôstojné zakončenie svojej politickej kariéry. Veľmi nerád by skončil ako jeho predchodcovia Vladimír Mečiar i Mikuláš Dzurinda.

Aj preto sme už v minulosti boli svedkami viacerých jeho exitových stratégií. Prvýkrát ešte v čase opozície, keď koalícii polovážne navrhoval postup, ako sa ho zbaviť – zvolením za generálneho prokurátora. Ak by sme tento pokus nebrali celkom vážne, úplne seriózne bola mienená jeho kandidatúra na prezidenta. Bohužiaľ, prepásol svoju príležitosť. V roku 2009 by bol poľahky vyhral, ale v roku 2014 už bola situácia úplne iná a na víťazstvo vo voľbách stačilo už len to, že protikandidát nebol Fico.

Predposlednú exitovú stratégiu Roberta Fica sme mohli vidieť po povestnom spoločnom obede troch najvyšších ústavných činiteľov začiatkom roka 2018. Vtedy vďaka možno riadenej indiskrétnosti preniklo na verejnosť, že Fico má ambície ísť na Ústavný súd SR a Andrej Kiska vtedy naznačoval, že si to vie predstaviť. Potom však prišla vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka, protivládne demonštrácie, rekonštrukcia vlády a extrémne vyhrotenie vzťahov medzi prezidentom a premiérom.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-februar-2019

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár