FIIA: Svetové mocnosti modernizujú jadrové zbrane

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Podľa poslednej štúdie, ktorú uverejnil Fínsky inštitút medzinárodných záležitostí (Finnish Institute of International Affairs – FIIA), jadrové zbrane sú opäť v centre globálnej politickej arény. Rastúci dôraz na úlohu nukleárneho zastrašovania súvisí s napätím svetového mocenského boja a regionálnou bezpečnosťou, ako aj s pokrokovými technológiami, uvádza vládna tlačová agentúra.

Článok pokračuje pod reklamou.


Nejedná sa už iba o otázku vzájomných vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou alebo geopolitickej situácie z éry Studenej vojny, pretože v súčasnosti je prostredie súvisiace s jadrovou politikou multipolárne. Štúdia skúma úlohu jadrového zastrašovania z hľadiska bezpečnosti Európy a kľúčových síl na tomto kontinente – Spojené štáty, Rusko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko – ktoré sa držia svojho jadrového arzenálu a modernizujú strategické sily. Jadrové zastrašovanie zostáva základným kameňom kolektívnej vojenskej obrany NATO.

Dôležitosť jadrových zbraní rastie, ich kontrola sa však dostáva do slepej uličky. V lete sa zrútila Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) a v stávke je budúcnosť Dohody o znížení počtu strategických zbraní (START), ktorej platnosť vyprší v roku 2021. Záujmy Spojených štátov a Ruska sú v konflikte, čo môže mať negatívny vplyv na diplomatické a medzinárodné vzťahy. Boj o svetovú nadradenosť a jadrové zastrašovanie má dopad aj na bezpečnostnú situáciu v severnej Európe. V regióne existujú dva strategické prístupové body. Arktický región je dôležitý pre NATO i Rusko, a zatiaľ čo sa NATO zameriava na severný Atlantik, Rusko sa obzvlášť zaujíma o polostrov Kola, kde sa nachádza väčšina jadrového arzenálu krajiny.

Západný obranný systém Baltského mora ja založený na kolektívnej obrane NATO a riešení národnej obrany jednotlivých krajín regiónu. Fínsko a Švédsko sa teraz ešte pevnejšie zaviazali stať sa súčasťou západného obranného systému, hoci možnosti ovplyvniť zmluvný režim jadrových zbraní sú dosť obmedzené. Štúdia je súčasťou implementácie vládneho plánu analýzy, hodnotenia a výskumu situácie.

Pramene:

[1] Strategic deterrence redux: Nuclear weapons and European security (PDF); autori: Leo Michel & Matti Pesu; Finnish Institute of International Affairs, 3.9.2019

[2] World powers are modernising their nuclear weapons, Finnish study says; Foreigner.fi, 3.9.2019

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár