Grécko predobrazom vítačského absolutizmu

foto: archív

Mediálna hystéria okolo prenikania koronavírusu do Európy chrlí informácie, čo zapĺňajú titulné strany printových a elektronických médií a vytláčajú odsúvajú iné, nemenej dôležité správy. Medzi také, ktoré by tiež mali burcovať palcovými titulkami, patrí spravodajstvo o brutálnom policajnom potláčaní odporu obyvateľov niektorých gréckych ostrovov proti budovaniu zadržiavacích táborov pre nekonečné prúdy afro-ázijských votrelcov.

Lámanie odporu …

V korporátnych hromadných oznamovacích prostriedkoch sa tvrdé policajné represie na gréckych ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos zmäkčujú a bagatelizujú. Stredoeurópania, ktorí pre nedostatok času prelietavajú očami len titulky, možno zachytili v utorok tento z autorskej dielne Českej tlačovej agentúry ČTK: „Řekové se kvůli migračním střediskům střetli s policií„.

https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/rekove-se-kvuli-migracnim-strediskum-stretli-s-policii.96c89643/

Ani štvorriadkový perex pod titulkom nepoukazoval na podstatu ohavnosti celého diania na týchto ostrovoch. Výbušné dianie odbavuje dvoma suchopárnymi vetami: “ Kvůli nesouhlasu s výstavbou nových zadržovacích středisek se dnes brzy ráno na řeckých ostrovech Lesbos a Chios střetlo několik stovek demonstrantů s policií. Bezpečnostní složky proti protestujícím použily slzný plyn, informoval deník Kathimerini.

K poznaniu hrôzy, ktorú ostrovania prežívajú, sa dostanú len tí čitatelia, ktorí si prečítajú celú správu. Takýchto zvedavcov je málo. Tých, čo nazrú poza titulky, ohromí už prvá veta. Má kľúčový obsah, ktorý nabáda k hlbšiemu zamysleniu: „Rozzlobení obyvatelé ostrova Chios se podle listu Kathimerini pokusili zabránit vyložení stavebních strojů v tamním přístavu, následně zabarikádovali i silnice. Police dav rozehnala zábleskovými granáty a slzným plynem, nejméně tři demonstranty kvůli zásahu museli ošetřit lékaři.“

Dovolil som si v nej vyznačiť tučným dve slová na zvýraznenie ohavnosti represívneho aparátu štátu voči vlastným občanom. Ukazuje sa, že liberálna demokracia nadobúda už aj v slnkom zaliatom Grécku, v kolíske európskej demokracie, despotický ráz. Vláda v službách vítačského absolutizmu nasadzuje proti ostrovanom, ktorí sa pokúšajú zabrániť rozbehnutiu výstavby ubytovacích táborov pre masy nezvaných migrantov, nebezpečnú represívnu techniku. Neozbrojených civilistov rozháňajú nielen slzným plynom, ale i zbraňami spadajúcimi do kategórie non-lethal weapons. Českojazyčná Wikipédia vysvetľuje, že „neletální neboli nesmrtící zbraně jsou takové zbraně, jejichž primárním účelem není usmrcení protivníka, ale pouze jeho zneškodnění či dočasné vyřazení z boje, aniž by přitom byl ohrožen jeho život.“ Autori tejto definície si zaslúžia uznanie za odvahu podotknúť, že: „Vzhledem k tomu, že i při použití některých nesmrtících zbraní (např. taserů) může dojít k úmrtí protivníka, byť to není jejich účelem, používá se v angličtině pojem less-lethal weapons (méně smrtící zbraně).“ Orwellovské pojmy z ríše kognitívnej disonancie ako vyšité.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nelet%C3%A1ln%C3%AD_zbra%C5%88

Referenčný zdroj citovanej správy ČTK poskytuje link na spravodajský zdroj, ktorým je portál kathimerini.gr. Ten síce podáva celú reportáž v gréčtine, ale poskytuje fotografiu z portálu lesvosnews.net z momentu krátko pred rozháňaním hlúčiku demonštrantov slzným plynom. Policajné čaty už majú nasadené protiplynové masky, zatiaľ čo hlúčiky demonštrantov, prevažne mužov v strednom a staršom veku, stoja nechránené.

https://www.kathimerini.gr/1066259/gallery/epikairothta/ellada/skhniko-polemoy-gia-ta-kleista-kentra—nea-epeisodia-sth-lesvo-fwtografies—vinteo

Na inom zábere demonštranti dokonca sedia na vozovke cesty, aby dávali už na diaľku rečou tela každému na známosť neútočnú povahu svojho vystúpenia.

https://www.kathimerini.gr/1066259/gallery/epikairothta/ellada/skhniko-polemoy-gia-ta-kleista-kentra—nea-epeisodia-sth-lesvo-fwtografies—vinteo

Platforma YouTube priniesla reportáže z viacerých lokalít, kde dochádzalo k zrážkam poriadkovej polície s protestujúcimi ostrovanmi. Oficiálne agentúrne spravodajstvo, vrátane ČTK, priznáva zranenia slovnými formuláciami ako táto: „… nejméně tři demonstranty kvůli zásahu museli ošetřit lékaři.“

Nedozvedáme sa však o bilancii rozháňania davov spomínanými zábleskovými granátmi. Nie sú to žiadne svetielkujúce hračky. Českojazyčná Wikipédia ich charakterizuje takto: „Granát při své detonaci vydá výrazný záblesk oslňujícího světla (6–8 milionů cd) a ohlušující zvuk (170–180 dB). Vlivem výrazného záblesku světla dochází ke stažení zornic zasažené osoby a ta tímto dočasně ztrácí schopnost vidění. Ztráta zraku trvá několik sekund, než se zornice opět rozšíří, aby přijímaly dostatek světla. V kombinaci se silným zvukovým efektem je tato osoba dezorientována.“ Na margo tej dočasnosti sa z nemeckojazyčnej Wikipédie môžme dozvedieť, že krátkodobý účinok na ujmu sluchu sa môže natiahnuť na dlhodobý. Anglickojazyčná Wikipédia dokonca otvorene priznáva smrtiace účinky tejto „nesmrtiacej“ zbrane.

https://en.wikipedia.org/wiki/Stun_grenade#Hazards

 

… v záujme budovania tranzitnej megazóny

Grécky anglickojazyčný portál ekathimerini.com v stredu informoval o odhodlaní lokajskej domácej vlády neustupovať pred námietkami ostrovanov a rozbehnúť výstavbu zadržiavacích táborov v plánovanom rozsahu a termínoch. „Dialóg s miestnymi samosprávami nemôže pokračovať donekonečna“ vyhlásil v utorok hovorca vlády Stelios Petsas. Probruselský režim v Aténach už požiadal eurokratov o príspevok z eurounijných fondov pre súkromné firmy, ktoré tábory postavia. Celkové náklady sa odhadujú na 200 miliónov eur. Táto predbežná kalkulácia ale môže narásť, ak má byť výstavba dokončená pred začiatkom letnej „plavebnej“ sezóny.

Demonštranti budú zrejme prevalcovaní všemocnou mašinériou vítačského despotizmu EÚ. Kolaborantská vláda v Aténach sa nechala počuť, že plány na výstavbu nových zariadení na vhodných, už vyčlenených pozemkoch urýchli. Námietky ostrovanov a ich samospráv ostanú odignorované.

V stredu na ostrovoch pokračovali protesty v podobe celodenného štrajku. Vláda sľubuje zúfalým ostrovanom, že nové tábory budú efektívnymi tranzitnými strediskami pre rýchle vytriedenie ilegálnych migrantov na dve skupiny. Do prvej by sa mali dostávať tí, ktorí budú zhromažďovaní na presun na grécku pevninu. Do druhej tí, ktorí budú určení na deportáciu do Turecka. Predpoklad, že Turecko by bolo ochotné ich dobrosusedsky prijímať, je smiešny. Ešte absurdnejšie vyznieva predstava, že takéto masy prevažne mladých mužov, odhodlaných preniknúť do západnej Európy, by sa pokorne nechali bez boja nalodiť a prepraviť do Turecka.

Nové táborové mestečká na ostrovoch sa nevyhnutne stanú magnetmi a príval votrelcov z Ázie a Afriky sa zvýši. Ubytovacie kapacity táborov sa preťažia a život na ostrovoch bude ešte neznesiteľnejší ako dosiaľ. Pôvodná populácia ostrovov sa pravdepodobne postupne natrvalo presídli na pevninu. Výmena obyvateľstva umožní eurokratom premeniť v konečnom dôsledku severoegejské ostrovy ako Lesbos, Chios, Samos a iné, čo ležia len pár kilometrov od tureckého pobrežia, na akési súostrovné tranzitné územia globálneho rozsahu a významu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/Aegean_Sea_with_island_groups_labeled.gif

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár