Hádky prezidentových mužov – šéfa jeho parlamentnej frakcie a vedúceho jeho kancelárie – kvôli vymenovaniu úradníkov

Foto: Strana.ua

Na Donbase pokračujú boje v rôznych lokalitách. Ukrajinské média a analytici predpovedajú veľký útok ruskej armády na „výročie“ vypuknutia ozbrojeného konfliktu – 24. februára. Zatiaľ, podľa správ ukrajinského generálneho štábu, boje pokračujú v Doneckej oblasti – v okolí Verchnekamenského, Vasjukovky, Bachmutu, Paraskovijevky, Ivanovského, Kamenky, Severného, Pervomajského, Veselého, Neveľského, Krasnogorovky, Marjinky, Pobedy a Novomichajlovky. Už včera ráno ukrajinské média uviedli, že prvý tank Leopard-2, ktorý Kanada poslala na Ukrajinu, dorazil do Poľska. Oznámila to kanadská ministerka obrany Anita Anandová.

Tiež ráno ukrajinské média a politológovia komentovali mnohopočetné rošády v dmácom vedení, ku ktorým dochádza v týchto dňoch. Citovali šéfa frakcie pro-prezidentskej strany „Sluha ľudu“ v Najvyššej rade Ukrajiny Davida Arachamiu, ktorý uviedol, že šéf hlavného riaditeľstva ukrajinskej rozviedky Kirill Budanov bude postavený na čelo ministerstva obrany Ukrajiny. „Podľa neho, súčasná situácia „diktuje personálnu politiku.“ V tejto súvislosti bol minister obrany Alexej Reznikov presunutý na post ministra strategického priemyslu s cieľom posilniť vojensko-priemyselnú spoluprácu. „Generálmajor Kirill Budanov bude šéfovať ministerstvu obrany, čo je pre vojnu absolútne logické. Ministerstvo vnútra povedie Igor Klimenko. A šéfom Služby bezpečnosti Ukrajiny sa stane Vasilij Malych,“ citovali Davida Arachamiju ukrajinské média.

Minister obrany Ukrajiny Alexej Reznikov však oponoval, že mu nikto neponúkol, aby viedol ministerstvo pre strategický priemysel, ako to pred niekoľkými hodinami uviedol šéf frakcie „Sluha ľudu“ David Arachamija. A ak takáto ponuka príde, odmietne ju. „Prezident so mnou nemal jediný rozhovor o ministerstve strategického priemyslu. Keby som zrazu dostal takúto ponuku, odmietol by som ju, pretože nemám odborné znalosti, ktoré by mi umožnili byť šéfom tohto ministerstva. Myslím si, že je to chyba,“ citovali ukrajinskí politológovia zatiaľ ešte ministra obrany Ukrajiny Reznikova.

Poukázali na to, že v ukrajinskej vláde sa odohráva akútny vnútorný konflikt medzi vedúcim prezidentskej frakcie „Sluha ľudu“ Davidom Arachamijom a vedúcim prezidentskej kancelárie Andrejom Jermakom. „Uvádzajú to zdroje, blízke Bankovej /Banková ulica – sídlo vlády v Kyjeve – pozn. aut./ a prezidentskej strane „Sluha ľudu.“ Podľa nich, konflikt dlho tlie, ale prudko sa zintenzívnil po tom, čo Arachamija vykonal rozhodnutie frakcie odvolať ministra obrany Reznikova a nahradiť ho Budanovom. Reznikov je Jermakov najbližší dôverný muž. Budanov vôbec nie je Jermakov muž. Toto je alternatívny Jermakovi kanál priamej komunikácie s prezidentom. Preto je táto rezignácia veľmi bolestivou ranou pre Jermaka. A jeho konflikt s Arachamijom sa stal čo najťažším,“ hovorí zdroj v Najvyššej rade,“ vysvetlili situáciu ukrajinskí politológovia.

Onedlho oznámili, že konflikt medzi Arachamijom a Jermakom kvôli rezignáciu ministra obrany Reznikova ovplyvnil celý proces vymenovania do nových funkcií. „Proces rezignácie Reznikova sa spomalil. Arahamija uviedol, že personálne zmeny v obrannom sektore nenastanú počas tohto týždňa. Tento týždeň sa očakáva, že budú menovaní iba vedúci ministerstva vnútra a Služby bezpečnosti Ukrajiny. Podľa zdrojov, nie je otázka Reznikovovej rezignácie na programe zasadnutia príslušného výboru Najvyššej rady Ukrajiny, ktoré sa koná dnes,“ vysvetlili domáci politológovia.

Priniesli aj výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý podčiarkol, že  dohody s ruským prezidentom Vladimírom Putinom o vývoze obilia „znepokojujú niektorých,“ ale tento proces bude aj tak pokračovať. „Povedal to v nedeľu počas rozhovoru s mladými ľuďmi v meste Ajdin: „Zaoberáme sa dodávkou čiernomorského obilia do celého sveta. Putin ponúkol, že bude posielať obilie, aby sme ho mohli spracovať na múku a poslať do chudobných krajín, do Afriky. Dohodli sme sa a začali pracovať. Toto niektorých  znepokojuje, nuž, dobre, je to ich problém. Urobíme to, čo je správne,“ zdôraznil Erdogan. Podľa tureckého prezidenta, teraz vo svetovej politike „nikto nevedie priame a čestné rokovania s Putinom. Ale ja ich vediem s pánom Putinom sám. Aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským,“ podotkol. Dohody o vývoze potravín z Ukrajiny boli uzavreté 22. júla v Istanbule na 120 dní,“ pripomenuli ukrajinskí politológovia.

Ich kolegovia, vojenskí analytici uviedli, že Rusko, podľa nich, chce vytvoriť rýchlejší dron ako iránski „Shahidy,“ aby spôsobilo nové problémy pre Ukrajinu. „Podľa plánu Moskvy, ich však stále bude vyrábať Irán, ale už na území Ruska. O týchto plánoch informuje The Wall Street Journal a zdôrazňuje, že ide o plány Teheránu. Továreň na drony sa, pravdepodobne, bude nachádzať v meste Jelabuga (1 100 kilometrov od hranice s Ukrajinou). Jeho vytvorenie je súčasťou dohody medzi Ruskom a Iránom v hodnote jednej miliardy dolárov. Začiatkom januára prišla iránska delegácia na vysokej úrovni, aby navštívila miesto, kde sa plánuje výstavba závodu. Podľa denníka The Wall Street Journal, bola dohoda nakoniec uzavretá  začiatkom novembra v Teheráne. Boli tam prítomní zástupcovia obranného priemyslu z Ruska. Podľa kompetentných osôb, Irán dúfa, že presunom výroby do Ruska sa ochráni pred novými západnými sankciami,“ vysvetlili ukrajinskí politológovia.

Vojenskí analytici uviedli, že Ruská federácia previedla zbrane, zaistené na Ukrajine, do Iránu na štúdium. Citovali pritom správy The Wall Street Journal, ktorý sa odvolal na zdroje medzi americkými predstaviteľmi. „Irán zo svojej strany súhlasil s poskytnutím Moskve  balistických rakiet, píšu noviny. Zatiaľ však americkí predstavitelia a ich spojenci tvrdia, že nič nenasvedčuje tomu, že by Teherán takéto rakety poslal do Ruska. Okrem toho, Rusko a Irán naďalej rozvíjajú užšie väzby v rôznych oblastiach,“ podčiarkli odborníci.

Ukrajinskí novinári priniesli aj „aktuálne“ správy domácej rozviedky, ktoré meškali už možno pol roka. „Rusko môže preraziť ukrajinskú protivzdušnú obranu, keď najskôr hromadne odpáli drony a potom rakety, tvrdí ukrajinská vojenská rozviedka. „Ak v určitom konkrétnom smere útočí veľmi veľký počet dronov, môžu jednoducho preraziť systém protivzdušnej obrany v tejto oblasti,“ uviedol hovorca Hlavného riaditeľstva rozviedky Vadim Skibickij v článku, zverejnenom na webovej stránke rezortu. Aby sa ukrajinská armáda viac zmiatla, ruské jednotky neustále menia umiestnenie, smer a výšku štartu dronov,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici. Ukrajinská rozviedka urobila ozaj „bleskový objav“: ruské média o použití takejto taktiky ruskou armádou informujú už niekoľko mesiacov…

Neskoršie večer sa ukrajinskí novinári a analytici venovali rošádam vo vedení štátnych úradov, situácii na frontoch, dodávkam zbraní a zemetraseniu v Turecku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 348-й день войны в Украине. Что происходит 6 февраля. Обновляется, Страна, 6.2.2023
 2. Россия намерена начать новое полномасштабное наступление. Где и когда оно планируется – FT, Страна, 6.2.2023
 3. Что происходит на фронте 6 февраля. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 6.2.2023
 4. В Генштабе ВСУ обнародовали свежие данные по потерям РФ в Украине, Страна, 6.2.2023
 5. Перший танк Leopard 2 для України вже прибув до Польщі з Канади, UNIAN, 6.2.2023
 6. ЗСУ відбили атаки росіян біля Бахмута та 14 населених пунктів, UNIAN, 6.2.2023
 7. Росія хоче повторити в Бахмуті “сєверодонецький сценарій” – журналіст (відео), UNIAN, 6.2.2023
 8. росія має намір розпочати наступ у найближчі 10 днів – Financial Times, UNN, 6.2.2023
 9. Рада ЄС схвалила сьомий військовий пакет допомоги на суму 500 млн євро, UNN, 6.2.2023
 10. росіяни за добу 37 разів обстріляли Херсонщину, поранені четверо людей, Ukrinform, 6.2.2023
 11. Ворог тричі вдарив з артилерії по Очаківській громаді, Ukrinform, 6.2.2023
 12. ЗСУ відбили 14 атак ворога, у тому числі – поблизу Бахмута, Ukrinform, 6.2.2023
 13. Угорські євроскептики готують нову пропагандистську акцію в Будапешті: будуть закликати до “миру” з Росією – ЗМІ, Obozrevatel, 6.2.2023
 14. Путіна хочуть залишити без грошей: ЄС ввів одразу дві санкції проти нафтопродуктів, Obozrevatel, 6.2.2023
 15. Війська РФ дедалі частіше викрадають співробітників ЗАЕС, які не пішли на співпрацю, – мер Енергодара, Obozrevatel, 6.2.2023
 16. Війська РФ обстріляли три райони в Харківській області: пошкоджено будинки та об’єкт інфраструктури, ZN.UA, 6.2.2023
 17. Гайдай спрогнозував, коли росіяни почнуть наступ в Луганській області, ZN.UA, 6.2.2023
 18. Окупанти понад 30 разів обстріляли Херсонську область: є поранені, ZN.UA, 6.2.2023
 19. Ракетний удар по центру Харкова: що відомо про стан постраждалих, Слово і Діло, 6.2.2023
 20. Допомога Україні: стало відомо, скільки коштів вдалося зібрати на платформі United24 за 9 місяців, Слово і Діло, 6.2.2023
 21. Окупанти ведуть наступ на п’яти напрямках – зведення Генштабу, Слово і Діло, 6.2.2023
 22. РФ готує вибори на окупованих територіях для їх “русифікації”, — розвідка Британії, Focus, 6.2.2023
 23. В Україні продовжать воєнний стан і мобілізацію: Зеленський вніс законопроєкти до Ради, Focus, 6.2.2023
 24. Протягом 10 днів: ЗС РФ готуються до нового масштабного наступу в Україні, — FT, Focus, 6.2.2023
 25. Міністр Резніков готовий допомогти наступнику в комунікації з партнерами щодо озброєння, Kyiv Post, 6.2.2023
 26. Зеленський пропонує Раді продовжити дію воєнного стану, Kyiv Post, 6.2.2023
 27. Блекаут в Одесі: коли покращиться ситуація з електропостачанням, Kyiv Post, 6.2.2023
 28. Сили оборони півдня ліквідували за ніч два катери та дві ДРГ ворога, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 6.2.2023
 29. Українські військові прибули в Британію опановувати САУ AS90, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 6.2.2023
 30. Резніков розповів, яким буде очікуваний новий наступ росіян, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 6.2.2023
 31. Єврокомісія не коментує інформацію про можливий візит Зеленського в Брюссель, Європейська правда, 6.2.2023
 32. Польща хоче, щоб рішення щодо винищувачів для України було прийняте на Мюнхенській конференції, Європейська правда, 6.2.2023
 33. Украина и НАТО должны взаимодействовать для противодействия гибридным угрозам РФ – депутат Бундестага, Українські Новини, 6.2.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply