Hanebný výrok nemeckého veľvyslanca o potrebe bombardovania Juhoslávie v r. 1999

Foto: Screenshot Tanjug

Niektorým politikom nedajú pokoj staré hriechy krvavých režimov a konanie niektorých štátov, porovnateľné s genocídou, snažia sa prekrútiť históriu a ospravedlniť tieto zločiny. Vyjadrenia nemeckého veľvyslanca Thomasa Schieba (na fotografii) o potrebe bombardovať Juhosláviu v roku 1999 vyvolali v Srbsku pobúrenie. Predseda Srbskej ľudovej strany a člen vládneho kabinetu Nenad Popović vo štvrtok označil takéto vyhlásenia za vrchol cynizmu a od nemeckého diplomata požiadal ospravedlnenie.

„Hanebné vyhlásenie veľvyslanca v Belehrade Thomasa Schieba, že v roku 1999 bolo potrebné bombardovať Srbsko, aby sa zabránilo genocíde, predstavuje vrchol cynizmu a pokračovanie kampane určitých západných krajín, ktoré sa snažia vyhlásiť srbský ľud vinným z genocídy. Je obzvlášť zákerné, že veľvyslanec Thomas Schieb to povedal práve v čase, keď si srbský ľud pripomína 80 rokov od bombardovania Belehradu nacistami v roku 1941“, podčiarkol Nenad Popović.

„Je zrejmé, že ide o ďalší pokus o sfalšovanie histórie, keď jeden predstaviteľ nemeckej nácie, zodpovednej za milióny mŕtvych v prvej a druhej svetovej vojne, sa snaží vyhlásiť Srbov za agresorov a zodpovedných za genocídu. Žiadame nemeckého veľvyslanca, aby sa ospravedlnil srbskému ľudu za vyjadrené urážky, ak chce aj naďalej zodpovedne pôsobiť ako diplomatický zástupca svojej krajiny v Srbskej republike“, uvádza sa vo vyhlásení Nenada Popovića, ktoré zverejnila Tlačová služba Srbskej ľudovej strany.

Predseda vlády autonómneho srbského regiónu Vojvodina Igor Mirović označil vyhlásenia nemeckého veľvyslanca za nediplomatické: „Vyhlásenie nemeckého veľvyslanca Thomasa Schieba je nediplomatické, je nepravdivé, je nerozumné, nezodpovedá postaveniu veľvyslanca zvrchovaného štátu. Domnievam sa, že na tieto vyhlásenia by sa malo reagovať v súlade s existujúcimi zásadami a konvenciami,“ cituje Igora Mirovića srbská agentúra Tanjug.

Thomas Schieb počas vystúpenia vo vojvodinskej televíznej a rozhlasovej stanici uviedol, že bombové útoky z roku 1999 boli nevyhnutné, aby sa zabránilo genocíde v Kosove. Nemecký diplomat uviedol, že bombardovanie považuje za „tvrdé, ale správne rozhodnutie“, ktoré bolo prijaté, podľa jeho slov, po vyčerpaní všetkých diplomatických prostriedkov. Zároveň vyzval na čo najskoršie uznanie nezávislosti Kosova, pretože, podľa jeho názoru, by to bolo „prospešné pre Srbsko, Kosovo a celý región“.

24. marca uplynulo 22. výročie začiatku agresie NATO proti Juhoslovanskej zväzovej republike, ktorá trvala 78 dní. Vedenie aliancie označilo hlavný dôvod leteckej ofenzívy spojeneckých síl za „zabránenie genocídy albánskeho obyvateľstva v Kosove“. Podľa údajov samotného NATO, počas tejto „operácie“ lietadlá členských štátov aliancie vykonali 38 tisíc bojových letov, z toho viac ako 10 tisíc bolo zameraných na bombardovanie. Podľa srbských médií, dopadlo na každého obyvateľa krajiny priemerne 20 kilogramov výbušnín použitých NATO.

Podľa srbských zdrovov v dôsledku bombového útoku zahynulo od 3,5 do 4 tisíc ľudí, asi 10 tisíc bolo zranených, z toho dve tretiny tvorili civilisti. Materiálne škody dosiahli až 100 miliárd dolárov. Za tri mesiace bombardovania Juhoslávie muníciou vojenských síl NATO, bolo na územie súčasného Srbska zhodené 15 ton ochudobneného uránu. Po tomto barbarskom čine sa krajina umiestnila na prvom mieste v Európe v počte onkologických chorôb a za prvých 10 rokov od bombardovania ochorelo v Srbsku na rakovinu asi 30 tisíc ľudí, z toho 10 až 18 tisíc osôb zomrelo.

Po tomto barbarskom neľudskom čine sa nemecký diplomat pokúsil ospravedlniť krvilačné konanie NATO „potrebou zabrániť genocíde“ a mohol ešte spomenúť aj obľúbený výrok natovských generálov a médií o „humanitárnom“ bombardovaní Juhoslávie. Barbarský útok na Juhosláviu pred 22 rokmi navždy zostane tou správnou „vizitkou“ agresívneho a zločineckého spolku NATO. Tento neľudský čin nikdy nebude odpustený.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Шиб: Бомбардовање било неопходно да би се спречио геноцид, Танйуг, 7.4.2021

(2) Шиб: Бомбардовање било неопходно да би се спречио геноцид, Дневник, 7.4.2021

(3) ДСС, ПОКС и СРС осудиле изјаву Шиба, Дневник, 8.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár