Harabin: EÚ sa začína podobať na Franskú ríšu, porušuje pôvodné zmluvy. Bolo by treba s ňou urobiť poriadok

· Čas čítania: 3 min.
Foto: HS

Kandidát na funkciu prezidenta Slovenskej republiky Štefan Harabin tento týždeň predstavil svoju kandidatúru. Pri tej príležitosti odpovedal aj na otázky novinárov. Spýtali sme sa ho, čo si myslí o tvrdej euroatlantickej zahraničnopolitickej línii presadzovanou ministerstvom zahraničia, ktorá však zďaleka nie je tým, čo chcú občania.

Hlavné správy: Poprední predstavitelia našej diplomacie a Ministerstva zahraničných vecí presadzujú tvrdú euroatlantickú líniu. Je pravda, že pred pätnástimi rokmi sa Slovensko stalo členom EÚ na základe referenda, ale to bola iná EÚ, nebola reč o takejto tuhej centralizácii. Je preto podľa vás vôbec legitímna táto zahraničnepolitická línia?

Štefan Harabin: „Predovšetkým treba povedať, že tí, ktorí nedávno podpísali nemecko-francúzsky pakt, že ide o obnovu nie Rakúsko-Uhorska, ale o obnovu Franskej ríše s dominantnými prvkami fašizmu. Ide totiž o ľudí, ktorí otvorene podporujú rodiaci sa fašizmus na Ukrajine.

Jeden z kandidátov hovorí, že dotiahne Slovensko do tvrdého jadra. A tvrdé jadro v tomto jeho ponímaní je nemecko-francúzska nadvláda. Pre mňa, ako pre sudcu, ktorý celý život ctí právo, je trápne, keď také niečo tvrdí. Pretože keď niečo také niekto tvrdí, tak je to v rozpore so slovenskou ústavou a dá sa to povedať aj tak, že hraničí s vlastizradou. Je to pokus o likvidáciu štátu.

Pre tých, ktorí to nevedia, krátke vysvetlenie: Európska únia podľa zmluvy o EÚ predpokladá, že odovzdáme časť suverenity medzinárodnej organizácii, ktorou je EÚ. Ak však odovzdáme suverenitu nemecko-francúzskemu spolku, likvidujeme štát. Preto hovorím, že to je aj trestne stíhateľné v procesnom štádiu pokusu. Viete si predstaviť, že by Nemecko a Francúzsko odovzdali suverenitu Slovensku? Ja nie. Takže kto tu rozbíja Európsku úniu? Tí, ktorí hlásajú, že treba striktne dodržiavať zmluvy EÚ, alebo tí, ktorí robia takého neústavné kroky?

Naposledy sa udial neústavný krok zo strany EÚ – a vlastne to bolo aj porušenie samotnej zmluvy EÚ – keď vydali smernicu o kontrole zbraní a streliva v máji 2017, ktorá je, pokiaľ ide o právnu úpravu, výlučne v kompetencii členských štátov. Čiže oni porušujú zmluvy. Preto uisťujem všetkých držiteľov zbraní: je to nulitný akt. Nie je možné, aby si oni brali kompetenciu členských štátov: verejný poriadok a vnútorná bezpečnosť sú v kompetencii členských štátov, tak ako aj migračná a azylová politika.

A ak pán Orbán bráni kresťanskú rodinu, bráni sa proti kvótam a migrácii, tak dodržiava maďarské ústavné právo a právo EÚ – a tí, ktorí ho napádajú a aktivujú rôzne sankcie proti nemu, sú porušovateľmi práva.

Čiže v Európskej únii treba urobiť poriadok, aby sme vytlačili skorumpovaných úradníkov a nastolili dodržiavanie práva. Európska únia sa musí vrátiť nie k obnoveniu Franskej ríše, ale k pôvodnému cieľu, a tým je hospodárska spolupráca. A to všetko závisí od prezidenta, pretože prezident má právo veta v Európskej rade, atď.

Ivan Lehotský

https://www.hlavnespravy.sk/harabin-eu-sa-zacina-podobat-fransku-risu-porusuje-povodne-zmluvy-by-treba-nou-urobit-poriadok/1657917

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár