Hitlerov život po vojne

Tagged With: , , , Add Comment

Sú ľudia, ktorí sa do takej miery zapísali do dejín, že stačí vysloviť ich meno a každému je jasné, o koho ide. Bez nejakého vysvetľovania: Alexander, Cézar, Napoleon, Hitler… Osud tohto posledného však nie je dodnes presvedčivo objasnený. Školské učebnice nás nechávajú v ilúzii, že tento zloduch spáchal samovraždu (čudujem sa, že nie rituálnu). Ale – bolo to naozaj tak?

Alexander vraj zomrel na maláriu, Cézara zavraždili, Napoleon zomrel vo väzení, Miloševiča zabili vo vyšetrovacej cele, Saddáma obesili, Kaddáfího zastrelili… Ak Hitler spáchal samovraždu, bol prvý a jediný z vojenských lídrov. Lebo pomätenci, ktorí riadia svetové impériá, zvyknú utláčať a likvidovať iných, ale sebe by najradšej dopriali večný život. Tento svet neopúšťajú dobrovoľne. O Hitlerovi to platí dvojnásobne, lebo sa považoval za nadčloveka. A tí si myslia, že majú na Zemi určené poslanie a misiu.

Nacistom bolo ku koncu vojny jasné, že sú porazení, a ako zodpovedných za genocídy a vojnové zločiny ich čaká neľútostný trest. A tak pracovali na únikových cestách. Viacerí nacistickí lídri opustili tretiu ríšu a bezpečne sa (aspoň dočasne usadili ďaleko od spravodlivosti. Napríklad riešiteľ židovskej otázky Adolf Eichmann, monštruózny doktor Mengele či Alois Brunner, bývalý šéf SS, ktorý sa 65 rokov ukrýval v Sýrii. Mnohým, aj nižšie postaveným spolupracovníkom nacistov, akými boli v Chorvátsku Ante Pavelič či vedúci koncentráku Jasenovac Nada a Dinko Šakičovci, pomohli v evakuácii katolícki duchovní. Vďaka vatikánskym dokladom sa prostredníctvom tzv. potkaních kanálov dostávali do Španielska alebo Talianska, a potom ďalej do Argentíny, Bolívie, Brazílie, Čile, Paraguaja, Peru, Uruguaja či Austrálie a Kanady. Časť narukovala do americkej tajnej služby a nacistickí vedci priamo v USA vyvíjali rakety a iné projekty pre armádu. Hitler bol plánovač, ktorý každú akciu rozrábal do najmenších podrobností. Prečo by sme teda mali veriť, že nemal rozrobený aj plán vlastného úniku z horiaceho Berlína?

Autor: Ratko Sudecký

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian/eshop/2-1-Casopisy/0/5/161-November-2017

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis