Hlava pštrosa v piesku: Kyjev oficiálne nepotvrdzuje útoky dronmi na území Ruska

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch je situácia v ostatných dňoch takmer nemenná. Viac razy sme informovali našich čitateľov, v ktorých lokalitách útočia alebo sa bránia ruské a ukrajinské jednotky. Veľké zmeny sa nedejú, jediný rozdiel je v tom, že obe strany trochu odlišne prezentujú najaktuálnejšiu situáciu a dianie v prednej línii. Napríklad, niektorí ukrajinskí novinári citovali svojich ruských kolegov, ktorí uvádzali, že v ostatnom čase ruská armáda dobyla také strategicky dôležité mestá, ako Majorsk, Pavlovka, Opytnoje, Andrejevka, Belogorovka Južnaja a Kurďumovka. Ani Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, ani domáci analytici či média však o tom nič nehovoria…

Vypustením dronov na letecké základne 300 míľ od vlastného územia, Ukrajina zmenila geografiu vojny,“ citovali ukrajinskí novinári článok vo The New York Times. Denník s odvolaním sa na ministerstvo obrany Ruskej federácie a vysokého ukrajinského úradníka uviedol, že drony boli vypustené z územia Ukrajiny a najmenej jeden z útokov bol vykonaný pomocou špeciálnych jednotiek v blízkosti základne, ktoré pomohli naviesť dron k cieľu.

Útoky signalizovali novú pripravenosť Kyjeva bojovať proti základniam v tyle Ruska, zvýšili stávky vo vojne a po prvýkrát preukázali schopnosť Ukrajiny útočiť na takú veľkú vzdialenosť,“ uvádza sa v článku. Je potrebné poznamenať, že ukrajinská strana nepotvrdzuje svoju účasť na výbuchoch na ruských strategických letiskách,“ prízvukovali ukrajinskí vojenskí analytici. Komu teda gratuloval k úspechu Zelenský a iní členovia vlády a „kompetentní“, ak nie ukrajinským diverzantom?..

Ukrajinskí vojenskí analytici tiež s nevôľou podčiarkli, že Gruzínsko nebude poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine. Citovali Mamuku Mdinaradzeho, predsedu parlamentnej frakcie vládnucej strany „Gruzínsky sen“: „Podľa neho, Gruzínsko poskytuje Ukrajine „bezpodmienečnú politickú a humanitárnu pomoc nad rámec a hranice svojich možností.“ Mdinaradze to povedal, komentujúc vyhlásenie Charge d’ affaires Ukrajiny v Gruzínsku Andreja Kasjanova, ktorý uviedol, že napriek početným žiadostiam o dodávku zbraní a streliva na Ukrajinu, gruzínska vláda nereagovala,“ citovali ukrajinskí analytici svojich gruzínskych kolegov.

V reakcii na to Mdinaradze obvinil ukrajinské úrady zo snahy o to, aby Gruzínsko vystúpilo  vo vojne ako jedna zo strán, ktoré sa zúčastňujú na konflikte. Mdinaradze uviedol, že „nie je v záujme Gruzínska stať sa stranou ruskej okupačnej vojny. Keď zástupca Ukrajiny trvá na tom, že Gruzínsko by malo Ukrajine dodávať zbrane a vojenskú techniku, je zrejmé, že v Kyjeve objektívne nemajú žiadne zvláštne očakávania, týkajúce sa dodávok špeciálnych zbraní alebo vojenského techniky z Gruzínska. Správa, ktorú táto osoba vyjadrila, je, že Gruzínsko by malo byť zaznamenané ako strana ozbrojeného konfliktu,“ citovali ukrajinskí analytici Mamuku Mdinaradzeho.

Zverejnili aj pomerne hmlisté a „diplomatické“ stanovisko amerického ministerstva  zahraničia, ktoré sa vyjadrilo k útokom ukrajinských bezpilotných lietadiel na leteckých základniach v Ruskej federácii. Ministerstvo tvrdí, že Spojené štáty nepovzbudzujú Ukrajinu, aby zasiahla ciele mimo ukrajinského územia. Ministerstvo zahraničia navyše uviedlo, že Spojené štáty nedodali Kyjevu zbrane na útoky na ruskom území, pričom účel dodaných Kyjevu zbraní považujú za čisto obranný. Nuž, asi na ministerstve zahraničia USA nesledujú televízne a internetové správy, pretože by videli, že americké HIMARSy denno-denné ničia budovy a zabíjajú ľudí v Doneckej a Luhanskej republike – ukrajinskí vojaci veľké množstvo amerických rakiet používajú proti civilistom.

Ukrajinskí vojenskí analytici informovali, že, podľa nich, iránski „Shahedy“ opäť zaútočili na  Donbase. „Rusi používajú drony kamikadze na útok na Dnepropetrovskú oblasť. Tieto drony sa už dlhšie nepoužívali. Podľa jednej verzie, Ruskej federácii došli „Shahedy.“ Podľa druhej,  nelietajú v zime. Teraz je v meste Dneper mínus 4 stupne. To znamená, že predsa lietajú aj v mrazoch. Pravdepodobne, teda dorazila nová dávka dronov,“ urobili záver ukrajinskí vojenskí analytici.

Informovali aj o ďalšej „zrade“: Nemecko odmietlo previesť systémy protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu. Pôjdu podľa plánu do Poľska: „Oznámil to poľský minister obrany Mariusz Blaszczak na Twitteri po rozhovore s nemeckou ministerkou obrany Kristinou Lambrechtovou. Minister dodal, že bol z tohto rozhodnutia sklamaný. „Nasadenie systémov „Patriot“ v západných oblastiach Ukrajiny by posilnilo bezpečnosť Poliakov a Ukrajincov,“ citovali ukrajinské média Mariusza Blaszczaka.

Oznámili, že Pentagón vyčlenil 800 miliónov dolárov na pomoc ozbrojeným silám v roku 2023. Tento údaj sa objavuje v návrhu vojenského rozpočtu USA, na ktorom sa dohodli obe komory Kongresu USA (zatiaľ sa o ňom však nehlasovalo – návrh zákona prešiel iba výbormi). „Peniaze sú pridelené v rámci „iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny“  (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI). Táto iniciatíva poskytuje podporu ukrajinským ozbrojeným silám a dohľad nad jej poskytovaním. Uvádza sa, že Kongres pridelí Ukrajine o 500 miliónov dolárov viac, ako požadoval Biden. Celkovo bude americký vojenský rozpočet v budúcom roku predstavovať 858 miliárd dolárov. Podľa Deutsche Welle,  v súčasnosti predstavuje priama vojenská pomoc USA Ukrajine 19,3 miliárd dolárov. Ako  povedal štátny tajomník Anthony Blinken, celková podpora všetkých krajín NATO Ukrajine predstavovala 40 miliárd dolárov,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Hospodárski analytici uviedli, že Ruská federácia zvažuje tri možné odpovede na strop cien ropy a citovali ruské noviny „Vedomosti“: „1. Úplný zákaz predaja ropy kupujúcim, ktorí podporujú sankcie; 2. Embargo na dodávky na základe zmlúv, v ktorých sa objaví podmienka obmedzenia ceny; 3. Stanovenie maximálnej výšky zľavy Urals voči Brent, pod ktorou nebude možné predávať suroviny,“ vysvetlili ukrajinskí hospodárski analytici.

Vojenskí analytici prízvukovali, že Spojené štáty nepomáhajú Ukrajine vytvárať zbrane dlhého doletu pre útoky na ruskom území, ale aj… nebránia im v tomto úsilí… „Takéto vyhlásenia urobili americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken a šéf Pentagónu Lloyd Austin,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici a podotkli, že rovnakú „pokrytecky diplomatický“ postoj Washington zaujal vo viacerých otázkach. Napríklad, aj v otázke dodávok tankov Leopard pre Ukrajinu: Biely dom a Pentagón o to akože nežiadajú, ale prízvukujú, že vôbec nie sú proti tomu. To je taktika!..

Bezpečnostný poradca prezidenta Bidena Jake Sullivan oznámil Nemecku, že Spojené štáty nie sú proti dodávkam hlavných bojových tankov Leopard 2 na Ukrajinu, píše Frankfurter Algemeine Zeitung. Niekoľko zdrojov pre FAZ uviedlo, že Sullivan v októbri telefonoval kancelárskemu poradcovi pre zahraničnú politiku Jensovi Pletnerovi. Dodal, že súhlas Spojených štátov s dodávkami nemeckých tankov pre Ukrajinu neznamená, že Washington o to žiada Berlín. Naznačil, že Nemecko má posledné slovo v tejto otázke,“ vysvetlili pokrytecké kľučkovania Američanov ukrajinskí vojenskí analytici.

Politológovia podčiarkli, že Republikáni budú zrejme hlasovať za audit vojenskej pomoci Ukrajine a odvolávali sa na správy v denníku The Washington Post. Podľa amerických novinárov, toto rozhodnutie bolo už prijaté vnútri Republikánskej strany. Mnohí ukrajinskí analytici vyjadrili obavy, že USA môžu znížiť pomoc Ukrajine – ako finančnú, tak aj vojenskú. Väčšina z nich sa však domnieva, že zníženie tejto pomoci bude iba minimálne…

Vojenskí analytici tiež rozoberali paradoxnú situáciu: drvivá väčšina ukrajinských, ako aj zahraničných politikov, analytikov, príslušníkov armády, novinárov a iných kompetentných je nadšených útokmi ukrajinských dronov na území Ruska a vyhrážajú sa Moskve ďalšími ničivými útokmi. Oficiálny Kyjev, vedenie krajiny a štátne úrady sa však k tejto otázke vôbec nevyjadrujú, nepotvrdzujú, ale ani nevyvracajú ukrajinské útokmi dronmi. Tak sa skončil už 287. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 287-й день войны в Украине. Что происходит 7 декабря. Обновляется, Страна, 7.12.2022
 2. https://t.me/stranaua/79208
 3. ВСУ сбили 14 “Шахидов” за сутки, на Донбассе РФ сосредоточила усилия на трех направлениях – сводка Генштаба, Страна, 7.12.2022
 4. Россияне атаковали беспилотниками и ракетами С-300 Запорожскую область. Разрушены дома, ранены люди. Фото, Страна, 7.12.2022
 5. Ночью россияне атаковали Днепропетровскую область. Сбито 8 дронов-камикадзе, повреждены дома и газопроводы, Страна, 7.12.2022
 6. Білоруські військові не хочуть воювати проти України, зростає невдоволення – Генштаб, UNIAN, 7.12.2022
 7. Кремль готується до нової хвилі мобілізації, але армію окупантів вона не врятує – ISW, UNIAN, 7.12.2022
 8. Масовані атаки РФ: в “Укренерго” розповіли про загиблих енергетиків, UNIAN, 7.12.2022
 9. Окупанти атакували Дніпропетровську область дронами-камікадзе, важкою артилерією та “Ураганами”, UNN, 7.12.2022
 10. Військові США вивчають швидкість використання боєприпасів у війні рф проти України, UNN, 7.12.2022
 11. Франція в ООН: На шляху миру в Україні стоїть лише росія, Ukrinform, 7.12.2022
 12. Весною ЗСУ будуть у Луганську, Донецьку та Севастополі – Данілов, Ukrinform, 7.12.2022
 13. Україна звернулася до колишніх радянських республік по допомогу з енергообладнанням – CNN, Ukrinform, 7.12.2022
 14. Війська РФ вдарили ракетами по школі у Краматорську, де облаштували “Пункт незламності”. Фото та відео, Obozrevatel, 7.12.2022
 15. Шойгу заявив, що РФ ударами по електростанціях нищить воєнний потенціал України, Піонтковський розповів про “дебати” в бункері через це: деталі, Obozrevatel, 7.12.2022
 16. Вони не проти війни, а проти своєї участі в ній: глава МЗС Латвії жорстко пройшовся по російських “біженцях”, Obozrevatel, 7.12.2022
 17. Українські захисники збили всі вісім безпілотників, які війська РФ скерували на Дніпропетровщину — голова ОВА, ZN.UA, 7.12.022
 18. Росія хоче встановити мінімальну ціну на свою нафту у відповідь на обмеження G7 – Bloomberg, ZN.UA, 7.12.2022
 19. Під Бєлгородом і Курськом оголосили про початок формування загонів тероборони РФ, ZN.UA, 7.12.2022
 20. США схвалили продаж Польщі понад 100 додаткових танків: що відомо, Слово і Діло, 7.12.2022
 21. Обстріли Сумщини: за останню добу зафіксовано більше 220 снарядів з боку рф, Слово і Діло, 7.12.2022
 22. Передача Україні ЗРК Patriot: у Польщі розчаровані рішенням Німеччини, Слово і Діло, 7.12.2022
 23. “Найнадійніша гарантія безпеки”: Данілов назвав головні цілі України у війні проти РФ, Focus, 7.12.2022
 24. Є загиблі та постраждалі: ЗС РФ вдарили по Кураховому (фото, відео), Focus, 7.12.2022
 25. Війна в Україні може стати тривалим процесом, — Путін (відео), Focus, 7.12.2022
 26. США затвердили в оборонному бюджеті додаткові $800 млн для України, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.12.2022
 27. РФ вдарила по ринку та заправках: 8 загиблих на Донеччині – ОП, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.12.2022
 28. Зеленський знову зібрав Ставку: розглянули енергетику та протидію окупантам, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.12.2022
 29. Прем’єр Грузії виключає надання Україні військової допомоги, Європейська правда, 7.12.2022
 30. США не заважатимуть Україні у розробці зброї дальнього радіусу дії – глава Пентагону, Європейська правда, 7.12.2022
 31. В США согласовали сумму помощь на безопасность Украины в 2023. Она на $500 млн больше, чем ранее запрашивал Байден, Українські Новини, 7.12.2022
 32. Германия и Польша разместят ЗРК Patriot вблизи границы с Украиной, Українські Новини, 7.12.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply