Holandsko chce vyvlastniť 3000 fariem

Ilustračné foto: Freepik

Holandská vláda zatvorí 3 000 fariem, aby splnila pravidlá EÚ. Cieľom je výrazne znížiť emisie oxidov dusíka. To však ohrozuje aj potravinovú bezpečnosť.

Holandská vláda plánuje kúpiť a zatvoriť až 3 000 fariem v blízkosti ekologicky citlivých oblastí a prírodných rezervácií, aby splnila prísne environmentálne predpisy EÚ. Vláda pod vedením premiéra Marka Rutteho, ktorá udržiava dobré vzťahy aj so Svetovým ekonomickým fórom Klausa Schwaba a aktívne sa podieľa na príprave „Veľkého resetu“, chce výrazne znížiť emisie oxidov dusíka.

Cieľ navrhnutý tak, aby bol v súlade s pravidlami Európskej únie o znižovaní znečistenia dusíkom, vyvolal medzi farmármi rozruch krátko po tom, ako bol prvýkrát predstavený v júni. Ak by sa plán vlády zrealizoval, vyžadoval by si v niektorých provinciách zníženie emisií až o 95 % a počet hospodárskych zvierat v Holandsku by sa v nasledujúcich ôsmich rokoch znížil o tretinu.

Protesty vyvolali tento rok v lete protesty a celosvetové titulky novín ukazovali, ako majitelia fariem priviezli svoje kravy do Haagu a zablokovali cesty.

Vláda zavedie “výkup” veľkých producentov dusíka ako súčasť “dobrovoľnej”, jednorazovej ponuky, oznámila ministerka Christianne van der Wal. Farmárom bude podľa plánu vlády ponúknutá ponuka, ktorá je „vysoko nad“ hodnotou farmy. Celkovo sa na to uvoľnilo už 24,3 miliardy eur. Na piatkovom stretnutí s poslancami ubezpečila, že lepšia ponuka nebude. Ponuka, ktorá sa vlastne nedá odmietnuť.

Foto: ANP
Tí, ktorí odmietnu, musia počítať s inými donucovacími prostriedkami

Premiér Rutte už varoval, že tí, ktorí odmietnu, budú čeliť štátnemu násiliu. Ak sa nenájde dostatok „dobrovoľníkov“ na predaj svojich fariem štátu, použijú sa “iné prostriedky”. Hovoríme teda o štátnom násilí?

Týmto holandská vláda (pod tlakom eurokratov v Bruseli) ohrozuje aj bezpečnosť potravín. Pretože Holandsko je dôležitým vývozcom poľnohospodárskych produktov (objem 2021: 104,7 miliardy eur).

Keď počujete „štátne násilie“, treba si spomenúť na extrémne násilie, ktoré holandská polícia použila proti pokojným demonštrantom cez pandémiu Koronavírusu. Vtedy ľudí dokonca prenasledovali psy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Niederlande will 3.000 landwirtschaftliche Betriebe enteignen, Report24, 29. nov. 2022
2. Diederik Baazil: Netherlands to Buy Out Farmers Amid Pushback Over Nitrogen Goals, Bloomberg News, 26. nov. 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply