Inflácia cien potravín sa zrýchľuje siedmy mesiac po sebe

· Čas čítania: 2 min.
Foto: thelogicalindian.com

Index cien potravín Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN (FAO) sa zvyšuje už dlhšie ako polroka, a to na čele s mliečnymi výrobkami a rastlinnými olejmi. Priemerný index cien potravín FAO bol v decembri 107,5 bodu oproti 105,2 v novembri.

Referenčná hodnota, ktorá monitoruje globálne ceny potravín pre obilniny, olejniny, mliečne produkty, mäso a cukor, dosiahla v roku 2020 v priemere 97,9 bodu, čo je trojročné maximum a nárast o 3,1% oproti úrovniam roku 2019.

Najvýraznejší skok zaznamenali ceny rastlinných olejov. Dokument FAO vysvetľuje, že trend je spôsobený „pretrvávajúcim nedostatkom dodávok v krajinách, ktoré produkujú palmový olej. Medzinárodný obchod bol ovplyvnený zmenou vývozných ciel v Indonézii. Medzinárodné ceny sójového oleja čiastočne vzrástli v dôsledku dlhodobých štrajkov v Argentíne, ktoré ovplyvnili činnosť a logistiku prístavov“.

Ceny pšenice, kukurice, ciroku a ryže minulý mesiac stúpali kvôli obavám z podmienok v Severnej a Južnej Amerike a Ruskej federácii. Sucho v Argentíne viedlo k tomu, že cena kukurice v Chicagu vyskočila na 7-ročné maximum. Index mliečnych výrobkov sa medzimesačne zvýšil o 3,2%, avšak v tomto roku bol oproti predošlému stabilný. Index mäsa išiel nahor o 1,7%.

Albert Edwards, šéf globálnych stratégií Societe Generale, sa trendu obáva a tvrdí, že nekontrolovateľnú infláciu cien potravín spôsobil bývalý šéf FEDu Ben Bernanke zlou politikou: „Zostáva nám ďalšia bezprostredná potravinová inflačná kríza, pretože centrálne banky bezducho každú chvíľu injektujú na kapitálové trhy rekordnú likviditu. Otázka už nie je, či rastúca inflácia potravín spôsobí sociálnu destabilizáciu. Otázka je kedy“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) FAO Food Price Index hits a three-year high in 2020, following additional gains in December; Food and Agriculture Organization of the UN, 7.1.2021
(2) Hungry people make for angry people: The FAO report food prices rose again in Dec, led by surging veg oil prices (+29% yoy) & cereals (+13%
yoy).The Fed may be content that QE has caused surging risk asset prices but we wait to see the impact of this!…; autor: Albert Edwards; Twitter, 10.1.2021
(3) GRAINS-Soybeans, corn near 6-1/2 year highs on LatAm supply worry; Reuters, 5.1.2021
(4) Why Albert Edwards Is Starting To Panic About Soaring Food Prices; Zero Hedge, 17.12.2020
(5) Bernanke denies that US Fed are causing food inflation; EconFix, 4.2.2011

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár